Interiér v industriálním stylu

Industriální styl nepatří v našich končinách, kde si potrpíme na útulnost a zabydlenost, k těm nejvíce obdivovaným. Jeho odpůrci mu mohou vytýkat přílišnou strohost a chlad, pravdou ovšem zůstává, že těm, kteří ve svém bydlení touží po jednoduchosti, praktičnosti a originalitě zároveň, má tento styl co nabídnout

Style motivation

Industriální styl se jako kategorie interiérového designu zrodil v době, kdy se ve velkoměstech jako Londýn nebo New York rozhodovalo o dalším osudu starých, opuštěných prostor továren a skladišť poblíž městských center. S posunem hranic městských aglomerací se přemístila i průmyslová výroba jinam a tyto rozlehlé prostory čekaly na své další využití. Jejich syrovou krásu objevili architekti a designéři, kteří – místo aby vše zbourali – začali zde rozvíjet nový koncept interiérového stylu, pro který byla určující právě původní architektura objektu, ve kterém vznikal.

CLIPZINE

Rozlehlé prostory bez vnitřních příček, vysoké stropy, velká tabulková okna, cihlové neomítnuté stěny, betonové podlahy, odhalené potrubí a elektroinstalace, nezakryté kovové konstrukce – to vše doplněno jen nezbytným minimem funkčního a praktického interiérového vybavení, které stylově ladí s celkem – tak můžeme shrnout charakteristiku industriálního stylu. Nemusí vyhovovat každému, pokud vás to ale táhne k minimalistic­kým, stylově čistým a originálním prostorám, najdete v tomto stylu zalíbení.

Industriální styl je určován hlavně prostorem, proto se logicky nejlépe uplatní při zařizování loftových a mezonetových bytů, tabu ovšem nejsou ani nově budované či starší rekonstruované domy a byty. Ani v menších bytech se nemusíte tohoto stylu zcela vzdávat – naopak, díky němu se vám může podařit prostory opticky zvětšit a provzdušnit. Protože tento styl často pracuje s původními, starými prvky, dá se úspěšně kombinovat se stylem vintage (odkaz), se kterým bývá také občas zaměňován.

V industriálním stylu jsou ale obvykle zastoupeny i ryze moderní, minimalistické prvky. Doteky industriálního stylu často najdeme i v interiéru skandinávském (odkaz). A ještě jeden fakt je na industriálním stylu sympatický. Náklady na pořízení stylového vybavení nemusejí být závratné, skvěle sem totiž zapadají kousky pořízené v bazarech nebo vyrobené svépomocí z běžně dostupných stavebních a konstrukčních materiálů.

Základní prvky industriálního stylu

Vrijwerk

Stejně jako pro prostory továrních hal a skladů, kde čerpá svou inspiraci, je i pro bytové interiéry v industriálním stylu typická otevřená dispozice bez vnitřních zdí a příček. Ta dává vzniknout multifunkčnímu prostoru se vzájemně propojenými obývacími zónami, částečně oddělené bývají jen ložnice a koupelna s toaletou. Díky vysokým stropům jsou často v industriálních interiérech budována vestavěná patra, kam jsou – pro navození většího pocitu soukromí – právě ložnice obvykle situovány. Pokud si z různých důvodů nemůžete ve vašem interiéru dovolit zrušení vnitřních příček, podobného efektu lze dosáhnout omezením nábytkového vybavení na nezbytné minimum a celkovým „vyčištěním“ prostoru od zbytečných doplňků a dekorací, včetně např. odstranění okenního stínění (závěsy můžete nahradit lamelovými roletami).

Kov hraje prim

Decoration for home

Industriální styl nic nepředstírá – všechny materiály jsou ideálně ponechány ve své původní, neupravené podobě, konstrukční a instalační prvky zůstávají odkryty. Typicky se v industriálním prostoru setkáme s neomítnutými cihlovými nebo betonovými stěnami, odhalenými kovovými trubkami i kabely elektrického vedení, přiznanými železnými či dřevěnými trámy a sloupy. Okna a podlahy (často z litého betonu nebo hrubě opracovaného dřeva) zůstávají obvykle nezakryté, závěsy ani koberce zde nehledejte. Podlahu můžete pokrýt i epoxidovou stěrkou nebo jednoduchou dlažbou (dobrým vodítkem při rozhodování jsou skutečné průmyslové prostory – pokud si kladně zodpovíte otázku, zda by daný materiál obstál např. v tovární hale, můžete jej směle použít).

Materiálem první volby ovšem v industriálním interiéru bude vždy kov, který najdeme jak na přiznaných architektonických a instalačních prvcích (schodiště, nosníky, potrubí, radiátory, dělící příčky), tak na zařizovacích předmětech (kuchyňské pracovní desky a v podstatě i celé nábytkové kusy). Řeč je především o tzv. studených kovech (ocel, hliník, železo) ve spíše matném a často přirozeně nebo záměrně opotřebeném provedení. Lesklým kovovým materiálům zabarveným do žluta (bronz, mosaz, zlato) je lepší se v industriálním dekoru vyhnout.

Tip:

Abyste si v interiéru vašeho domova nepřipadali jako ve skutečné továrně (pokud to ovšem není vaším záměrem), kombinujte kovové prvky s dalšími materiály, jako je dřevo, kámen, přírodní kůže a samozřejmě sklo.

Watch´Ha

Barvy v industriálním stylu

Nana Fashion

Jak již bylo zmíněno dříve v tomto článku, podoba industriálního interiéru je formována samotným prostorem, ve kterém se interiér nachází. Proto i základní barevná paleta bude vycházet z přirozených odstínů použitých materiálů. Většinou se tedy bude jednat o neutrální tóny šedé, antracitové, černé a bílé doplněné cihlovou na neupravených stěnách, případně přírodními odstíny dřeva. Na první pohled by se mohlo zdát, že barevná škála tohoto stylu je poněkud omezená a interiér tím pádem může působit fádně.

Existuje ale několik způsobů, jak docílit žádoucího oživení:

  1. Rozhodnete-li se pro monochromatické barevné schéma v tónech šedé, střídejte v interiéru její světlejší a tmavší odstíny, aby prostor získal na plastičnosti (tato zásada samozřejmě platí i pro jakoukoli jinou barvu). Tu podpoří i různorodá textura materiálů, které se v industriálním interiéru typicky objevují (hrubá omítka, beton, vlnitý plech i hladká ocel, zkorodovaný kov apod.)
Dodomo
  1. Základ z neutrálních studených tónů můžete prozářit akcenty sytých jasných barev (citrónově žlutá, fuchsiová, oranžová), použitých na nábytkových solitérech a zařizovacích předmětech. Takové pojetí industriálního interiéru bude působit velmi moderně a svěže.
  2. Oživení a zjemnění monochromatické barevnosti můžete dosáhnout i pomocí vhodně zvolených doplňků (odkaz) a rostlin.
  3. Aby interiér nepůsobil příliš ponuře, snažte se zajistit dostatečný přístup denního světla.

Praktický a jednoduchý nábytek

Interieur inrichting

Vybavení industriálního interiéru se nese v minimalistickém duchu – nábytek je jednoduchý a účelný bez zbytečných okras a dekorativních prvků. Typické jsou čisté ostré linie a nekomplikované, obvykle hranaté tvary nábytkových kusů. Křivky najdeme na zařizovacích předmětech jen v případě, že nějakým způsobem přispívají k jejich správné funkčnosti. Materiálem číslo jedna je kov ve všech možných úpravách, následovaný hrubě opracovaným dřevem.

Stylově nábytkové kusy opět odkazují k prostředí továren a skladišť – jídelní stůl věrně kopírující vzhled stolu pracovního, ponk jako konzolový nebo psací stůl, dřevěná bedna nebo v současnosti stále oblíbenější palety (odkaz) v roli stolku konferenčního nebo [link product-landing-page=„33113“]od­kládacího[/lin­k] . Plechové skříňky z továrních šaten a kovové zásuvkové kartotéky poslouží k ukládání věcí, železný žebřík vytvoří profil k zasunutí polic knihovny, v kuchyni zase využijete pracovní pult jako vystřižený ze závodní kuchyně. Výsadní postavení kovu v nábytkovém vybavení industriálního interiéru ovšem neznamená, že se musíte zcela vzdát pohodlného sezení a relaxování.

Hybridsmaine

Sedací nábytek by ale opět měl být jednoduchý, s čalouněním z přírodních materiálů v neutrálních barvách, chybu neuděláte ani s pohovkou či křeslem potaženým přírodní nebo černou kůží, ideálně ve vintage (odkaz) vzhledu. Industriální styl si také rád pohrává s kombinováním nových kusů s těmi původními, které znovu probouzí k životu v jejich nové roli. Často se setkáme i s nábytkem a vybavením, které je nově vyrobeno ze starých strojních součástek nebo z instalatérských a stavebních materiálů – populární jsou např. věšáky smontované z kovových trubek.

Img.magazine

Důležitou roli hraje v industriálním interiéru osvětlení. Velké prostory jednak vyžadují dostatečné množství i intenzitu světelných zdrojů a jednotlivá světelná tělesa navíc svou industriální estetikou výrazně prostor dotvářejí. Výborně sem zapadají klasické závěsné tovární lampy, podlahová reflektorová svítidla na stativové trojnožce i jednoduché kovové pracovní lampičky. Krásu klasických žárovek opatřených barevnými textilními kabely již objevily i další interiérové styly (odkaz na skandinávský styl). Zavěšené samostatně nebo v seskupení, jsou tato žárovková svítidla v současnosti velkým trendem a do industriálního interiéru budou také rozhodně patřit.

Interiér zařízený v industriálním stylu není nikdy nábytkem a dalšími zařizovacími předměty zahlcen. Všeho je tak akorát, aby se vždy dostal ke slovu i prostor sám o sobě. V otevřené dispozici multifunkčního prostoru nábytkové kusy kromě své základní funkce často slouží i k optickému oddělení jednotlivých zón – pracovní pult odděluje kuchyňský kout, pohovka definuje hranici relaxační zóny, pracovna je částečně skryta policovou stěnou apod.

Doplňky ano, ale s mírou

DecorLove

V industriálním interiéru se s doplňky a dekoracemi spíše šetří, jejich správným výběrem ale můžete poněkud „obrousit hrany“ mnohdy chladného a neosobního prostoru. Doplňky jsou ryze funkční a stylově odkazují na svůj industriální původ. Industriální dekorování se mnohdy pohybuje na hraně – co je pro jednoho nepotřebným harampádím, může pro druhého znamenat originální dekoraci. Vše, co bývalo součástí výrobního inventáře včetně nejrůznějších součástí pracovních strojů a nástrojů se může stát vhodným dekoračním artefaktem. Pokud vás tyto předměty nějakým způsobem oslovují, nebojte se být originální a hrdě si zavěste na stěnu třeba ozubená kola, zrezivělé plechové "cedule"https://f­avi.cz/produk­ty/kategorie/ce­dule či staré dopravní značky.

Velké hodiny z nádražní haly jsou téměř povinné, z instalatérských trubek nebo starých vodovodních kohoutků můžete zase vytvořit věšák nebo originální svícen. Fantazii se meze nekladou, jen se držte pravidla, že industriální dekorace by měla být pokud možno z kovu, u kterého vůbec není na škodu viditelné opotřebení. Vděčným nalezištěm takových předmětů budou bazary a vetešnictví, porozhlédnout se můžete i v železářstvích.

Shockmansion

Kdo přece jen touží po tradičnějším dekorování stěn, nemusí se vyhýbat ani obrazům. V industriálním prostoru se nejlépe budou vyjímat velkoformátová abstraktní plátna, grafiky a další díla moderního umění. Sázkou na jistotu jsou pak černobílé fotografie – zavěšené na hrubé cihlové zdi budou vždy působit efektně a vytvoří zajímavý kontrast. Obrazy i fotografie ponechte bud´nezarámované nebo použijte velmi jednoduché kovové či klipové rámy s bílou paspartou.

Textilie se v industriálním interiéru používají jen tam, kde je to nezbytně nutné. Často používaná betonová podlaha bude alespoň v některých částech volat po zateplení – kolem postele a pohovky si proto klidně rozmístěte malé hrubě tkané kusové koberce, povolena je i hovězí nebo ovčí kůže. V některých interiérech jsou nyní často k vidění i perské vintage koberce, někdy sešité i z více kusů v patchworkovém stylu. Nikdy ale nepoužívejte koberce celoplošné a i s ostatními textiliemi, včetně závěsů a záclon, spíše šetřete. Interiér můžete osvěžit také rostlinami – ideálně s výraznými velkými listy a ve stylových květináčích, které mohou být např. odlité z betonu nebo plechové.

Strojní součástky v roli dekorace, kovová bedna poslouží k uložení časopisů

EstiloyDeco
Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také