Ideální polštář - jak si dobře podepřít hlavu

Polštář vypadá jako zdánlivá maličkost. Zdání ale klame: odborníci říkají, že na kvalitu našeho spaní mají zásadní vliv tři věci: dobře vybraná matrace, kvalitní rošt – a také polštář. A tak na polštáři se rozhodně nevyplatí šetřit. Jak si ale nejvhodnější polštář vybrat a podle čeho se vlastně v dnešní široké nabídce orientovat? Pro radu jsme se vypravili za odbornou prodejkyní Blankou Hrdinovou.

Tempur.com

V obchodě si v klidu poležte!

„ Protože polštář (stejně jako matrace) je věc vysoce individuální a takříkajíc pocitová, měl by si jej vybírat rozhodně každý sám. Ale ani to nestačí – rozhodně by neměl vybírat u pultu, ale v klidu vleže na matraci – a to na podobně tvrdé a pevné, jako má doma. Pokud by zákazník v obchodě zkoušel polštář na měkké matraci a doma má matraci tvrdou, polštář by pak nepostačoval, byl by příliš nízký. Žádná matrace, ani ta sebelepší, totiž nevyrovná – zejména při spaní na boku – rozdíl mezi rameny a hlavou. To je právě úkol polštáře, který má za úkol vyrovnat jejich nerovnoměrné zaboření do lůžka. Vybírání polštáře bývá skoro věda a tak by nikdo neměl s konečným verdiktem spěchat.“

Univerzální polštář Cloud mirror z materiálu temour ES (extra soft) poskytuje hlavě a krku oporu a současně vyniká měkkostí.

Materace-online.eu

Někdy ale chceme pořídit kvalitní polštář někomu jako dárek. Pak sáhneme po univerzálním typu, který nemá anatomicky definovaný tvar. Jinak řečeno je to jen typický obdélník. Obvyklé rozměry jsou například 80×40 nebo 70×50 centimetrů, polštáře se liší měkkostí, pružností, materiálem a potahem. Pokud si nemůžeme vybrat, sáhněme po středně tvrdém a středně vysokém polštáři. Takové jsou třeba italské univerzální polštáře ProDormire (74×44 cm) v ceně kolem 1500 Kč.

Tip:

Některé polštáře se prodávají vakuově balené. Po otevření obalu je třeba polštář nechat asi 2 hodiny volně ležet na rovné ploše, aby nasál potřebné množství vzduchu a získal svůj finální objem.

Tvarovaný motýlovitý polštář Ombacio podepře tělo v jakékoliv poloze; poskytne oporu a úlevu hlavně při spaní na břiše.

Tempur.com

Systém anatomicky tvarovaných polštářů

„Polštář má řešit opravdu jen uložení hlavy, rozhodně si jím nepodkládáme ramena a horní partie zad, což je velmi častý prohřešek. Má podepřít krční páteř a naši hlavu uložit tak, aby pokračovala v ose celého těla. Nesmí ji tedy nepřirozeně předklánět nebo zaklánět. Ideální jsou takzvané anatomické polštáře, které se dokáží krční páteř i hlavu dokonale fixovat. Tyto polštáře mají zpravidla vytvarované dvě vlny. Tu vyšší z nich si dáváme pod krk. To je důležité, aby nám to v obchodě někdo řekl, seznámil nás s tím, jak na polštáři vlastně spát. Setkáváme se i s tím, že lidé spí na polštářích právě obráceně, takže zdravotní efekt mizí“, vypráví Blanka Hrdinová.

Měkký polštář Sonata je vhodný pro všechny polohy spaní, zejména pro spánek na boku a v poloze embrya.

Tempur.com

Kvalitní materiály zvyšují kvalitu spánku

Jádro levnějších polštářů tvoří studená pěna, těch dražších pěna visko elastická (tzv. líná) a často také Tempur – jediný pěnový materiál s otevřenou buněčnou strukturou, který velmi dokonale vyrovnává protitlak těla a reaguje na jeho teplotu i hmotnost. „ Moderní materiály jsou velmi citlivé na tlak a teplotu. Po ulehnutí individuálně vyhodnotí, co mají pro kterou část našeho těla udělat,“ vysvětluje Blanka Hrdinová a dodává: „pěny i potahy samozřejmě splňují požadavky na antialergičnost a antibakteriálnost.“ Stejně jako u matrací, i u zdravotních polštářů platí, že vyšší cena rovná se vyšší komfort spaní, lepší užitné vlastnosti a delší životnost, kterou výrobce garantuje.

Anatomický polštář z bio sojové líné pěny Soya Shape s potahem z přírodních prvků (se sojou a stříbrem) napomáhá relaxaci krčních svalů.

Klinmam.cz

Že zájem o zdravotní polštáře stoupá, dokazuje například fakt, že vysoce kvalitní polštáře firmy Tempur si za deset let, kdy se u nás prodávají, koupilo již víc než 200 000 lidí. A to je jejich cena 3 tisíce korun a více.

Tip:

Zásady údržby

  • K praní používáme gelové tekuté prací přípravky, které se z tkaniny při máchání dobře vypláchnou.
  • Nepoužíváme aviváže, které by znehodnotily vlastnosti polštáře a zrušily vlastně všechno, co polštář umí pro nás udělat – zejména jeho antibakteriální funkci a odvádění vlhkosti. Toho je dosaženo obalením textilních vláken speciálními mikrogranulemi, které bychom právě aviváží překryli.

Polštáře vyrobené našim obtížím na míru

Spojením různých tvarů s optimálním materiálem se dosahuje toho, že každý polštář doslova „umí“ něco jiného. Proto najdeme na trhu zdravotní polštáře pro spaní na zádech, polštáře pro spaní na boku, polštářky pro ty, kdo v noci chrápou a jiné zase pro lidi trpící noční apnoe – krátkodobou zástavou dechu. To vše umí vhodný polštář zmírnit. Jsou i polštáře pro lidi, kteří spí rádi v embryonální, skrčené poloze. Vyrábějí se polštáře pro lidi po operacích krční páteře a dokonce i pro ty, kdo rádi spí na břiše nebo se na břicho přetáčejí. Není to ideální poloha, utlačují se přitom plíce a srdce. Vhodný polštář zvláštního tvaru (s vykrojením po stranách) ale trochu tělu odlehčí. Anatomické polštáře se prodávají v různých velikostech a tedy i výškách.

Polštář z materiálu Softgel® umí kontrolovat teplotu, zlepšuje krevní oběh a okysličování tkání.

Klinmam.cz
Tip:

Podle čeho vybírat polštář

  • Protože polštářů je dnes na trhu nepřeberně, vydat bychom se měli do specializovaného obchodu. Tam nám vlastnosti jednotlivých polštářů a rozdíly mezi nimi vysvětlí a polštáře si také vyzkoušíme.
  • Důležitý je náš pocit. Dále tvar polštáře a kvalita materiálu
  • Kvalitu signalizuje cena: kvalitní výrobek by měl stát asi 1500Kč a více
  • Vyšší cena znamená vyšší komfort spaní a kvalitnější materiál
  • Výrobci kvalitních polštářů někdy dávají až 3 roky na nezměněný tvar a vlastnosti
  • Potahy polštářů by měly být vždy snímatelné a prací

Polštáře existují i jiné, nejen ty určené do postele – bederní polštářky, cestovní polštáře, dekorační a další. O těch zase příště.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také