Hybridní matrace – zvláštní název, vysoká kvalita

Kdo si nemůže vybrat mezi moderními pružinovými matracemi ani nejnovějšími pěnovými, může sáhnout po takzvaných matracích hybridních. Koupí si pohodlné spaní v podobě spojení gelové paměťové pěny, pružin z titanové slitiny, nadprůměrně kvalitního potahu s větracím lemem odvádějícím teplo z matrace a ještě také se speciálním systémem, který zpevňuje okraj matrace.

Mattressfirm.com

Pokud v sobě matrace mají pružiny, mají je v naprosté většině případů uprostřed. Tam tvoří matracové jádro, které je obaleno vrstvami pěny nebo jiných materiálů včetně třeba kokosové desky a žíní. Obalových vrstev je tak více než samotných pružin, výšku matrace tvoří z větší části právě obaly, pružinové jádro je užší. Tak je to u obvyklých pružinových matrací.

Novějším řešením a výjimkou jsou ale matrace hybridní, které mají pružiny uložené atypicky dole, na spodní straně matrace. Na ně se teprve ukládá vysoká pěnová vrstva. Druhou zvláštností, že výšku matrace tvoří pružiny a obalové vrstvy pěny právě tak půl napůl.

Vzhledem ke své speciální konstrukci se matrace nikdy neotáčejí

Napůl pružinová napůl pěnová konstrukce matrace je tedy jakýmsi hybridem mezi pěnou a pružinami, ve kterém se využívá nejlepších vlastností obou technologických systémů, které se tady spojují do jednoho celku.

Drobné vychytávky jako známky kvality

Kromě toho, že v paměťové pěně je obsažen gel, navíc ještě v bederní oblasti páteře je vloženo pevnější podpůrné jádro z gelu. Potahová tkanina ForeverFlex™ je velmi hebká a maximálně pružná.

Luxus a pohodlí uvnitř i na povrchu: náročný prošívaný potah matrace Sealy má uprostřed složitou plastickou výšivku.

A. Gembalová

Ležet se dá pohodlně i u kraje

Většinou se na matracích a tedy na postelích moc pohodlně sedět nedá; okraj bývá moc měkký a propadá se s námi. Tady je to ale jinak. Matrace má velmi pevný okraj, který drží rovně, i když se na něj sedne nebo se na něj ve spaní překulíme. Stabilitu zajišťuje takzvaný okrajový systém Solid Edge HD, který tedy kromě toho, že zajistí stabilní sezení, dělá ještě něco a to možná důležitějšího: dá se využít ke spaní opravdu celá plocha matrace, aniž by se její okraje tlakem snižovaly a nám hrozil pád.

Složení horizontální i vertikální

Na povrchu a také hodně do hloubky – zajišťuje komfort ležení inovativní gelová paměťová pěna. Jmenuje se OptiCool a její název napovídá, že má něco společného s „optimálním chladem“. Opravdu dělá lepší práci při odvádění přebytečného tepla v nitru matrace než starší typy líných pěn. Až pod pěnou se nacházejí v taštičkách uložené pružiny vyrobené ze slitiny titanu. Ty zajišťují pevnost matrace a optimální podporu tělu při spaní; jejich samostatné fixování vylučuje přenos tlaků na protilehlou stranu matrace.

Kombinovaný potah má blíže hornímu okraji všitý větrací lem, kudy proudí z matrace přebytečné teplo.

A. Gembalová

Každá z těchto vrstev (pružiny i paměťová pěna) má zhruba 15 centimetrů na výšku. Matrace tak je výjimečně vysoká a patří do kategorie těch nákladných. Konkrétně: vysoké jsou 29 nebo 32 centimetrů a na tolik také přijde jejich cena – v tisících – matrace Sealy stojí kolem 30 000 korun.

Hybridní matrace nejsou složené jen takto vertikálně – na spodní pružinovou a horní pěnovou vrstvu, ale mají navíc také ještě také vodorovné členění. Uprostřed, zhruba tam kde máme bedra (pánev) je navíc vložena vyztužená gelová část dávající bedrům silnější podporu. Tím se tělo šetří a matrace také méně opotřebovává, prodlužuje se její životnost.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také