Horní skřínky v kuchyni

Na horních skřínkách se v nové kuchyni určitě vyplatí trvat. Dokážou nabídnout spoustu místa a jejich obsluha je velice pohodlná. Komfortní je právě fakt, že obsah skříní je v rovině vašich očí a výše. Tudíž se ke skříním nemusíte sklánět nebo sahat daleko do hloubky. Madlo je v příjemné výšce a pojem o obsahu skříně získáte ihned.

Sykora.eu

V současné době je trendy vodorovné členění čelních ploch a spotřebitelé upřednostňují výklopná dvířka. Klasická otvíravá dvířka se užívají převážně u skříní s výrazně vertikálním charakterem.

Horní skřínky jsou v prvé řadě úložným prostorem kuchyně, vedle toho však i efektním dekorativním prvkem. Vše závisí na materiálu, dekoru a celkové kompozici. Často se liší od zbytku kuchyně jinou, nápaditou barevností, nebo jsou zhotoveny z odlišného materiálu. Ten se pak může objevit na nábytku v obývací části nebo na doplňcích domácnosti, za účelem vytvoření kompaktního interiéru. Volbou prosklených dvířek vytvoříme dojem vzdušnějšího prostoru a sestavu opticky odlehčíme. Efektivitu jednoznačně zvýšíme instalací proskleného dna skříně s integrovaným svítidlem nebo umístěním osvětlení v půdě korpusu.

Důležité míry

Základní výšky spodních a horních skříní jsou uniformně odvozeny od výšky postavy 164 cm. Aby byly věci v horních skříních dostupné, neměly by skříně a police přesáhnout výšku 190 cm od země. Vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříněmi by se měla pohybovat v rozmezí od 50 do 70 cm. Tato dimenze závisí na způsobu otvírání. Klasicky otvíravé skříně umísťujeme do výšky 50 cm – 60 cm nad úroveň pracovní desky, u výklopů se tato vzdálenost zvyšuje na 60 cm – 70 cm.

Horní skříně vertikálního charakteru sahající po samý strop místnosti

Fastaanytimeloc­k.com

Při zachování standardních 60 cm mezi horní a dolní sestavou si můžete být jistí, že vaše hlava nebude v každodenní konfrontaci s horním nábytkem. Vidina většího úložného prostoru nás svádí k dimenzování horních skříní až ke stropu. Tady je potřeba počítat s užitím stoličky nebo schodků. Jde především o případ menších bytů s nedostatkem úložného prostoru. Do horních partií se umísťují převážně sezónní věci, které uživatel nepotřebuje každodenně. U starších osob nebo osob s omezenou pohyblivostí je ale mnohem jednodušší natáhnout se dopředu, nežli nahoru. Standardní hloubka horních skříní se pohybuje od 15 cm do cca 30 cm, aby byly věci dobře viditelné a přístupné. Ideální je ale mít horní nábytek hluboký 35 cm. V tomto případě se do nich vejdou i pizza talíře a větší mísy na saláty.

S úchytkou nebo bez?

Trendem dnešní doby je bezúchytkové řešení kuchyně. Čím méně úchytek, tím lépe. To se ale vztahuje především k moderním minimalistickým kuchyním s jednoduchým tvaroslovím. Při rustikálních sestavách, masivních nebo dýhovaných je madlo důležitou součástí celkového charakteru nábytku. V tomto případě se užívají ozdobné úchytky, pozlacené či měděné. Výjimkou nejsou ani ornamentální tvary madla nebo třeba úchytky z porcelánu s malovaným vzorem. Horní skřínky jsou většinou vyšší, otvíravé klasicky. Častým úkazem je užití výpletu, ozdobného skla, pozlacených tyčí, copánků a jiných dekorací.

Ornamentální úchytky jsou nedílnou součástí rustikální kuchyně

Sykora.eu

U moderních kuchyní se užívají většinou dlouhé, tenké úchytky horizontálního charakteru. Spotřebitelé se obávají toho, že při bezúchytkovým provedení může dojít lehce k zašpinění dvířka. U lesklých povrchů vznikají otisky po prstech, u matného provedení tmavé šmouhy po nečistých rukách. Tomu se bohužel nevyhneme nikdy. Z praktického hlediska je otvírání skříní pomocí madla nejkomfortnější. U jednoduchých kuchyní však není žádoucí, aby byly na každém dvířku osazeny úchytky. Pozornost je poté poutána více na ně, než na komplexní vizuál. Vynechání madla u horního nábytku sestavu odlehčí a dodá jí mnohem elegantnější ráz.

Bezúchytkové provedení horních skříní v kombinaci s madly u spodní sestavy

Hanak-nabytek.cz

´Bezúchytkové´ řešení

Zafrézování nerezového profilu do hrany dvířka a vyfrézované dvířko samotné

Sykora.eu
Lincolnsentry­.com.au

Nespornou výhodou horních skříněk bez úchytky je snadné čistění čelních ploch. Nic nebrání plynulému pohybu čistícím hadříkem. Každému však musí být jasné, že čistění bude o mnoho pravidelnější. Z hlediska bezpečnosti je to také ideální řešení, vyhneme se zachycení o hrany madla nebo nebezpečnému střetu s okem či hlavou obecně. Způsobů jak pohodlně otevřít horní skříň bez užití klasických úchytek se nabízí několik.

Archiv
Archiv
Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také