Hnědá barva v interiéru

Hnědá barva každému na první pohled připomene plodnou ornou půdu nebo dřevo. V člověku vyvolává klid, je symbolem tradice, stability a uvolnění. Syté odstíny dokáží vyvolat příjemnou intimní atmosféru. Jde o velmi střízlivý a solidní odstín. Její tlumený tmavý odstín tónovaný do červené vyjadřuje pasivitu. Můžeme si s ní spojovat pocit povinnosti. Často však je symbolem přirozenosti a bezpečí. Vyjadřuje důvěrnost.

Hnědá je vážná a realistická. Představuje domov, tradici, ale také zdrženlivost. Lidé, kteří mají hnědou za svou nejoblíbenější barvu, oplývají tělesnou smyslností, touží zapustit kořeny a hledají jistotu. Vyhýbají se nepohodlným situacím. Mají rádi své pohodlí. Vyhledávají ji lidé unavení a vyčerpaní, kteří potřebují odpočinek.

modernliving
thewallpapers

Hnědá je spojována s tělesnými požitky a s jejich představou.

Hnědé barvě se vyhýbají lidé, kteří jsou odpůrci poklidného života, kdy je všechno jasné a zároveň bez námahy. Tací se chtějí odlišit od průměru a šedi a touží být výjimeční.

Vyrovnaný člověk má k hnědé neutrální postoj. Nebrání se jí, ale ani ji příliš nevyhledává.

Hnědé odstíny jsou v interiérech velmi oblíbené. Objevují se na podlahách, nábytku, stěnách i stropech a doplňcích. Patří mezi neutrální barvy. Hnědá je barva teplá, může přidat do menšího prostoru dramatičnost a dokáže navodit pohodu a klid v prostoru větším.

Je to kombinace oranžové, červené, růžové nebo žluté společně s černou nebo šedou. Mezi hnědé se počítá i béžová, která je jejím světlým odstínem. V nejtmavších odstínech může být nazvaná jako espresso. Její tónování se může pohybovat od šedé až po oranžovou. Hnědá se nachází všude v přírodě. Můžeme ji vidět na kůře stromů, suchém listí a srsti lesní zvěře. Proto je hnědá skvělá volba, chcete-li do bytu dostat kousek přírody.

Tmavší odstíny vždy vypadají skvěle s jasně bílou barvou. Hnědá přímo lahodí oku v kombinaci s tyrkysovou, azurovou a světle modrými odstíny. Stejně dobře ladí s oranžovou nebo růžovou. Všechny tyto kombinace můžete vidět v přírodě. Proto vždy, když si nebudete jisti barevnou kombinací, rozhlédněte se kolem sebe. Hnědou není příliš vhodné kombinovat například s fialovou a tmavými odstíny modré. Každé pravidlo má ale výjimky, tak i při vhodně zvoleném řešení je i toto možné.

Víte, jak krásné má hnědá barva odstíny?

houzz

Studená béžová. Pokud potřebujete zchladit slunné místnosti a zároveň chcete mít neutrálně řešený interiér, je tento odstín skvělá volba. Její chladný podtón, který vychází z přimíchané šedé, pomůže regulovat celkové působení prostoru, které by v případě použití teplé barvy mohlo působit přehřátě. Béžová barva na stěnách láká k použití dalších jemných odstínů hnědé v kombinaci s bílou. Výsledkem je jednotně působící prostor s akcenty v detailech.

Zlatavá béžová. Neutrální barva s medovo oranžovými tóny. Tato barva je velmi oblíbená pro propojení tónů dřevěné podlahy s dřevěným nábytkem. Prostor bude působit útulně a hřejivě.

houzz
houzz

Taupe – hnědá s šedým nádechem. Skvělá volba, hledáte-li neutrální barvu, která není žádnou klasikou. Jde o tmavý béžový odstín, který má narůžovělé tóny. Tím je docíleno teplého působení barvy. Některé světlejší odstíny taupe budou vypadat na stěně více růžově.

Hřejivě, elegantně a neutrálně působící kuchyně v barvě taupe v kombinaci s bílým mramorem na pracovní desce a za kuchyňskou linkou. Celou sestavu oživí barové židle provedené v černém kovu a přírodním dřevem. Když přidáte textilie a nádobí v sytých barvách jako je tyrkysová, růžová, oranžová nebo žlutá, kuchyně získá mladistvou náladu a svěžest.

houzz

Kaštanová. Načervenalé hnědé odstíny mají rustikální povahu, protože jsou kombinací zemité barvy a terakoty. Díky přimíchané temperamentní červené barvě má kaštanový odstín více energie než samotná hnědá.

houzz

Když místo matné barvy zvolíte jemně se lesknoucí saténovou, zdi se krásně i přes jejich tmavý odstín rozzáří.

houzz

Na tomto příkladu najdete mnoho odstínů hnědé barvy. Dohromady tvoří příjemný celek. Odstíny zdí, nábytku a doplňků jsou si příbuzné, jsou teplé a neutrální, proto spolu krásně ladí.

houzz

Čokoládová. Teplé odstíny hnědé nám připomínají pralinky a čokoládu. Jsou prostě vynikající! Je dost těžké necítit žádnou euforii, když jste touto barvou obklopeni. Skvěle funguje v kuchyni, ale zútulní i obývací pokoj či ložnici.

houzz

Espresso. Toto je skutečná hnědá. Je to velmi silný odstín, proto vynikne zejména ve větších prostorech. Jedná se o velmi solidní a kvalitní barvu, proto si může dovolit kombinaci s výraznými barvami, jako je například tyrkysová. Vytvoříte tak skvělý kontrast a příjemně doplníte bohatost hnědé.

houzz
houzz

Tmavě hnědá tvoří nesmrtelnou kombinaci se světle modrou. Podívejte se do přírody a hned vám bude jasné proč.

houzz

Temně hnědé barvy se nemusíte bát ani v koupelně. Působí velmi elegantně a v kombinaci s krémovými tóny vytvoříte celistvě působící prostor s příjemným akcentem. Lesk nábytku prostoru dodá k již zmíněné eleganci také luxusní dojem. Tmavě hnědá je v tomto případě vhodná i do malého prostoru, protože bílá barva ji v tomto řešení nenechá prostor pohltit, ale jasně ukazuje, kde jsou hranice.

Hnědočerná. Jde o nejhlubší odstín hnědé barvy. Blíží se až téměř k černé. Je velmi elegantní a odvážná. I přes její temný odstín má uklidňující účinky, protože v přírodě pro nás tato barva symbolizuje nejbohatší a nejúrodnější půdu.

houzz
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také