Kuchyňská foliovaná dvířka

Foliovaná dvířka jsou nejrozšířenějším typem provedení kuchyňských dvířek za několik posledních let. Oblíbená jsou nejen díky své příznivé ceně, ale vynikají výbornými užitnými vlastnostmi.

Hanak-nabytek.cz

Zákazník jistě uvítá obrovskou nabídku plošného tvarování předních ploch, rozmanitost dekorů a širokou škálu barev. Vybírat si můžete z klasických dřevodekorů (buk, olše, třešeň, jabloň, ořech a podobně), přes imitace exotických dřevin (zebrano, wenge) až po UNI barvy v lesklém či matném provedení. Jednotlivé dřevodekory lze vyrobit v různých odstínech, jako například třešeň přírodní, třešeň mořená, třešeň cherry a jiné.

V Evropě existuje pouze několik výrobců fólií. Buď jsou dodávané velkovýrobnám kuchyňských dvířek, nebo výrobci kuchyní nakoupí přímo danou fólii a tu lisují na dvířka kuchyně. Mezi nejznámější výrobce fólií patří například Trachea nebo Grena.

Co je foliované dvířko?

Nosným materiálem je MDF (dřevovláknitá) deska, kterou je možné povrchově frézovat a následně za účinkem vysoké teploty a vysokého tlaku polepit fólií vybraného dekoru. MDF deska užívána pro kuchyňská dvířka bývá obyčejně 16 nebo 18 mm tlustá. Frézování MDF-ky může být velice jemné, nebo naopak hluboké a dekorativní hodící se do rustikálních kuchyní. K polepu se užívá kvalitní PVC (taky PP nebo PE) fólie s tepelnou odolností kolem 80 – 120 °C (záleží od výrobce), ale i tak je třeba dát si pozor na zabezpečení hran linky před teplem (které uniká například při otevření rozehřáté trouby). Fólie může být oboustranná, ale ekonomicky nejvýhodnější je jednostranná fólie, kdy zadní strana dvířka je bílé barvy.

Sykora.eu

Vlastnosti

  • nižší cena
  • široká škála barev, dekorů, profilů dvířek
  • snadná údržba
  • odolnost vůči poškrábaní a oděru
  • barevná stálost
  • nemožná oprava poškozeného dvířka, pouze výměna
  • imitace jsou často k nerozeznání od pravého dřeva

Materiál je nejvíc podobný laminu. Rozdíl oproti němu spočívá v možnosti vytváření nejen hladkých, ale také tvarovaných dvířek v nepřeberném množství. Další odlišnost je celistvost fólie na hranách, na rozdíl od lamina, kde je použita ABS hrana nebo páska. Fólie je také odolnější vůči vodě. Nejpodstatnější rozdíl je v základu. U lamina je to dřevotřísková deska (DTD), u fólie jde o dřevovláknitou desku (MDF).

Kuchyne-praha.cz

V případě lesklé fólie jde o exkluzivní vzhled podobný laku, ale za podstatně nižší cenu. Pohledový rozdíl mezi lesklou fólií a lakem ve vysokém lesku spočívá hlavně v odrazu okolí od povrchu dvířka. Lakované dvířka by měli poskytovat zrcadlový odraz okolí, bez jakéhokoliv vlnění a nedostatků. Odraz u fólie je vlnitý, neodpovídá zrcadlu. Foliovaná dvířka kromě toho dosahují asi 60 – 70% lesku laku. Laik zpravidla pozná rozdíl jen s obtížemi. Nemusíte se ale bát, že by Vás chtěli v renomovaném studiu napálit při nákupu a místo dražšího laku Vám prodat levnější fólii.

Pokud bychom chtěli pouhým oken odlišit fólii imitující dřevo od reálného masivu, hlavní rozdíl je viditelný na bočních hranách. Fólie je celistvá, kdežto u masivu jsou jasně viditelné spoje ve tvaru písmena U.

Kuchyne-mahon.cz

Údržba

Údržba foliovaného dvířka je velice snadná. K čistění přední a zadní plochy je vhodné užití běžných saponátových prostředků. Ty by neměli obsahovat žádné pevné částečky, které by mohli povrch poškrábat. Nedoporučuje se čistit dvířka chemickými prostředky. Může dojít k naleptání PVC fólie a jejímu zničení. Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby nezatekla voda do míst, které nejsou povrchově upraveny (otvory pro panty, vyfrézovaná místa pro skleněné výplně). Případné nečistoty nenechávejte zaschnout, jejich čištění je pak mnohem složitější. Zbytky skvrn, jako mastné stříkance a usazeniny lze vyčistit 30% horkým roztokem mazlavého mýdla za pomoci jemného kartáčku. V případě těžce odstranitelných skvrn můžete použít čistidla s podílem alkoholu nejvýše 15–20% (například Ajax). Na závěr je potřeba smýt čistící prostředek vlažnou vodou a vysušit dvířko jelenicí na okna. Vždy sledujte doporučené informace o údržbě přímo od výrobce!

Tip:

Nikdy nepoužívejte zabarvené čističe (ředěné či koncentrované). Jejich barviva jsou schopna zanechat na fólii stopy. Parní ani vodní vysokotlakové čističe nejsou určeny k použití u fólie! Tyto povrchy nejsou odolné vůči ředidlům, odlakovačům a jiným organickým rozpouštědlům.

Nižší cena dvířek vychází z poměrně nízké ceny vstupního materiálu (fólie, lepidlo, jednostranně laminovaná MDF deska) a jednoduššího procesu výroby. Nikoliv z nekvalitních surovin nebo materiálu, jak se mnoho lidí domnívá. Cena foliovaného dvířka začíná na 1.500 Kč za běžný metr bez DPH.

Výhodou foliovaných kuchyní je bezesporně jejich dlouhá životnost. Lesklé fólie bez profilového rámu působí čistým designem a jsou vhodné do moderních interiérů, kde ideálně doplňují nerezové a skleněné plochy. Frézovaný profil dvířka naopak skvěle doplňuje rustikální charakter interiéru, je vhodný především do stylových kuchyní, na chalupy nebo k honosnému rustikálnímu vybavení.

Nevýhodou fólie je fakt, že pokud přijde k jejímu poškození, dvířko nelze ´přefóliovat´ nebo jinak opravit. Musí být vyrobeno nanovo. Barva dvířka se totiž nedá namíchat a nastříkat na MDF-ku jako u laku. Problém nastane tehdy, pokud má uživatel kuchyni již několik let, požaduje výměnu dvířka a výrobce kuchyně již danou fólii nemá v nabídce ani na skladě.

Hanak-nabytek.cz

Plusem foliovaných kuchyní je jejich krátká výroba. Ta samozřejmě záleží na výrobci, ale v průměru činí cca 4 týdny. U laku a masivu je to cca 6 – 7 týdnů, u akrylátu a dýhy cca 5 – 6 týdnů. Existují speciální kombinace například laku s dýhou, kde výroba kuchyně může trvat i 9 týdnů.

Foliovaná dvířka jsou variabilní v rozměrech, za atypy se dnes už téměř nepřiplácí. Na rozdíl od laku ale nejsou tak odolné vůči působení vysokých teplot a vody (hlavně zadní strana). Pozor na umístění foliovaných dvířek v blízkosti trouby. Sice výrobci uvádějí teplotní odolnost okolo 120 °C. Fólie se může u okrajů dvířek snadno smrsknout a vzhled kuchyňské linky bude trvale poničen. Jedním z řešení je namontovat L-ko z eloxovaného hliníku ještě před montáží trouby na okraje niky pro troubu. Ve výsledku vidíte z L-ka jen tenkou čáru a vzhled kuchyňské sestavy zůstane neporušený.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také