Fialová barva v interiéru

Fialová barva je velmi specifickou barvou, která se svou originalitou vymyká z celého barevného spektra. Je to barva s kořeny v mystičnu, představuje inteligenci a emoce. Vede nás k rozjímání a ke spiritualitě a duchovnu. Je vhodná pro senzitivní lidi. Z tohoto důvodu ji můžeme používat jako barvu vhodnou k meditacím. Proto je také použita na oblečení některých duchovních.

Jde o liturgickou barvu, kterou hojně můžeme vidět na dekoracích v době adventu. Jde o barvu uklidňující. Podporuje kreativitu, vzbouzí v nás vášeň a podporuje naši intuici. Ve větším množství však může být pro někoho nepříjemná, proto s jejím použitím musíme zacházet velmi opatrně. V malém množství v nás může vyvolávat dojem luxusu, ve větším naopak až kýčovitě.

Fialová je barva mystická a vede nás k rozjímání a spiritualitě.

Je několik barev, které dokáží to co fialová – buď jí milujete a musíte ji mít všude okolo sebe nebo ji nenávidíte. Asi většina těch, kteří se této barvy nebojí, mají přece jen strach z jejího použití. Pokud ji však použijete správně, fialová barva dokáže naplnit prostor a dodat mu atmosféru jak to snad žádná jiná barva nedokáže. Můžeme volit odstíny světlé či syté, studené nebo teplé a můžeme také fialovou použít jako neutrální barvu v prostoru. Klíčem k úspěchu je použít fialovou ve správném odstínu a množství společně v kombinaci s jinými barvami.

Jemnými tóny přidáme interiéru romantický a něžně ženský nádech, stejně tak s ní vytvoříme vhodné prostředí pro odpočinek a relaxaci. V kanceláři nám tato barva pomůže vytvořit tvůrčí a soustředivé prostředí.

Fialová barva je fascinující, protože se v ní potkávají dva protiklady – ohnivá červená a klidná modrá. Proto fialová barva nabízí dokonalou rovnováhu. Ale může být problém najít vhodný odstín, který nám bude v daném prostoru správně fungovat.

Fialová barva v našich domovech dokáže prostor ladit do dospělé elegance, ale má i sílu vytvořit dětské prostředí plné rozmařilosti. Dle průzkumu je fialová jednou z nejoblíbenějších barev. Jaký ale vybrat odstín?

Levandulová barva

Levandulová stěna, která je tónovaná do růžova, vytváří společně s béžovým čelem postele klidné prostředí vhodné pro ložnici. Použití ložního prádla v odstínu švestka velmi obratně tlumí ženskou něžnost obsaženou v kombinaci levandule s béžovou a dodá tak do prostoru trochu mužského elementu. Je to barva s ženským nádechem plná svěžesti a mládí. To je důvod, proč jde o výbornou volbu pro dětské pokoje. Ale nejde jen o barvu dětskou. Je to barva sofistikovaná, pestrá a můžeme říct, že všestranná. Můžeme ji použít v jakékoli místnosti v domě.

Je to barva s ženským nádechem plná svěžesti a mládí. To je důvod, proč jde o výbornou volbu pro dětské pokoje. Ale nejde jen o barvu dětskou. Je to barva sofistikovaná, pestrá a můžeme říct, že všestranná. Můžeme ji použít v jakékoli místnosti v domě.

Tip:

Jemný levandulový odstín krásně vynikne, doplníme-li ho živějšími a výraznějšími tóny jako je například barva vřesu či růže

Pravý odstín levandulové barvy, která získala svůj název podle květiny, je smíchán z fialové a bílé. Tento pojem však obsahuje obrovské spektrum barev od lehkých fialových až po světle růžové, nebo tónované do modra či šedé barvy.

Obecně můžeme říct, že odstíny levandule laděné do fialova a řůžova, od světlé až po středně zmavé, vnímáme jako ženské a svěží, plné mládí. Naopak šedivější tóny jsou více neutrální, více dospělé a elegantní verzí levandulové barvy.

Barvy, které je vhodné doplnit k námi zvolené levandulové, záleží právě na jejím odstínu. Každá varianta vypadá svěže v kombinaci s bílou barvou.

Velmi jemná a nevinná levandule bude také dobře fungovat jak v dětském pokoji, tak třeba v ložnici.

Jasnější fialová varianta perfektně ladí s limetkově zelenou a oranžovou.

Levandulová v teplém odstínu je barva něžná a krásná například při použití v dětském pokoji pro naše nejmenší. Působí mladistvě a svěže, ale zároveň vůbec ne dětinsky, takže si nemusíte lámat hlavu se změnou barvy, jak bude vaše dítko růst. Tato barevná kombinace by určitě stejně dobře fungovala i v jiných místnostech v domě.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také