Facelift interiéru bez rekonstrukce

Váš domov už vás nebaví, neinspiruje, necítíte se v něm komfortně a rekonstrukci v nejbližší době neplánujete? Může se to zdát jako problém. Ve skutečnostech existuje řada triků, které používají designéři a dekoratéři pro rychlé zlepšení vzhledu interiérů tak zvaný redesign.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ben10s6dyd­x4f58mcnra647j7qhj6vnvaq­d2msmx.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ben10s6­dydx4f58mcnra64­7j7qhj6vnvaqd2msmx“ /> Autor

Největší potíží pro laika je podívat se na svůj domov kriticky, profesionál má trénované oko a zkušenosti, díky kterým je schopen vyčlenit chyby. Ve skutečnosti existuje způsob, jak se na svoje obydlí podívat nestranným okem.

Vyfoťte místnost, kterou byste chtěli předělat ze všech úhlů, ze kterých se na ni díváte v každodenním životě: od vstupu, z pohovky, od kuchyňské linky atd. Čím víc perspektiv budete mít k dispozici, tím komplexnějšího výsledku dosáhnete.

Podívejte se na výsledné fotografie a zaznamenejte, co všechno vypadá jako nepořádek. Sepište konkrétní detaily, které pro vás ztratily přitažlivost. Zahrňte do seznamu nevkusné dárky, nechtěné dědictví, náhodné koupě, nepoužívaný nábytek a elektroniku.

Zbavte se věcí, které ve Vašem životě nehrají žádnou roli. Nelitujte stolku, na kterém se hromadí haraburdí, ani přerostlých květin, které udržujete při životě jen z lítosti. Jakmile to všechno zmizí z domova, budete se cítit lehčí.

Zkuste si pohrát se zbývajícím nábytkem a pozměnit po léta zažitou dispozici. Vytvoření nových cest v místnosti pozmění výchozí body, ze kterých se na svůj interiér díváte.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/r8j907j9ji­aga5ym7lw3e6c­oaaau6v2gpqltjqj1­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„r8j907j­9jiaga5ym7lw3e6c­oaaau6v2gpqltjqj1­“ />

Pokud při novém uspořádání budete dbát na zónování prostoru a ergonomii, odměnou vám může být mnohem pohodlnější interiér.

Autor
Tip:

Občas je užitečné zvážit výměnu nábytku mezi jednotlivými místnostmi. Komoda, která v obývacím pokoji překáží, se v ložnici může stát nepostradatelnou. Naproti tomu stojací lampa, léta zaparkovaná v ložnici, se může báječně hodit k pohovce.

Nejlepším způsobem, jak nastolit v místnosti řád, je vymezit prostor důležitých obytných zón. K tomuto účelu designérům slouží koberec. Vtip je v tom, aby byl dostatečně velký pro konkrétní zónu.

Tip:

Pomocí lepicí pásky určete vyhovující rozměr a pak si ho necháte vyříznout z metráže.

Nebojte se pokládat kusové koberce na celoplošný zátěžový.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/6brq85711ik­gq1qbcnq3p9sq2vyk­hlauu8lk0np8.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6brq857­11ikgq1qbcnq3p9s­q2vykhlauu8lk0np8“ />

Správně zvolený koberec opticky ucelí funkční zónu a zahraje důležitou roli v celkovém dekoračním konceptu.

Autor

Co když vám vadí právě vzhled nábytku?

Na sedací nábytek se dají ušít potahy. Je to levnější než nové čalounění, dají se jednoduše vyprat a můžete si zvolit látku. Ostatní nábytek můžete přelakovat, obarvit plošně nebo s použitím šablon, vyměnit úchytky, podnože, postavit na kolečka, polepit folií, vyměnit nebo úplně odstranit dvířka u skříní atd.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ts4d8392fpcj5jz6e7×q­fqf4i08u418in3r1w99p­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ts4d839­2fpcj5jz6e7×qfqf4i08u418­in3r1w99p“ />

Fantazii se meze nekladou.

Autor

Majitele nedávno zařízených bytů často skličuje dojem sterility, který vyvolává hladký nábytek s vysokým leskem. Dá se to jednoduše napravit přidáním starožitného kusu nábytku nebo prvků s přírodní texturou.

Osvětlení je důležitou, leč často opomíjenou součástí interiérového designu

Podívejte se po nových stínidlech pro stávající svítidla. Jak vzhled svítidel, tak i směr světelného kuželu dokážou razantně změnit náladu v cele místnosti.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ws05axxpf5g4d1nyh­w1w0g24ma5pij­s49vobvqzp.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ws05axxpf5g4d1nyh­w1w0g24ma5pij­s49vobvqzp“ />

Existují tři druhy umělého osvětlení – orientační, funkční a dojmové. Zaměřte se na to poslední.

Autor

Dalším z osvědčených metod profesionálů je textilní design

Jednoduše vyměňte závěsy, dekorativní polštářky, přehozy, deky, ubrusy atd. Stačí zvolit základní barvu pro nový vzhled a držet se jejích odstínů a vzorů na základě této barvy. Pokud se vám podaří dodržet koncept, výměna textilu vám zaručí svěží stylový vzhled interiéru.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/oqpt7uq4kv6rwg­kgj4aymrmfcdm2lsw0h­g3icbc3.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„oqpt7uq4kv6rwg­kgj4aymrmfcdm2lsw0h­g3icbc3“ />

V oblasti bytového textilu je nabídka nepřeberná. Nenechte se zlákat a při nákupech se držte zamýšleného konceptu.

Autor

O barvách již bylo řečeno hodně, takže nikoho nepřekvapí, že výmalba může být základem redesignu

Může se to zdát příliš jednoduché, ale nepodceňujte sílu bílé barvy. Pokud jste unavení z oranžových a pistáciových tónů, dejte bílé šanci a uvidíte, že se vám bude lépe dýchat. Jestli za žádnou cenu nechcete od barev opustit, zkuste něco nečekaného, nevšední odstín na menší ploše: za kuchyňskou linkou, zadní stěna knihovny, dveře nebo část zdi vymezující hranici obytné zóny. Poslouží jako životabudič a neuvrhne váš domov do „temnot“.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/wmr68p48b2a8ly3nlwfq­s882ioapzagww89aj­djo.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wmr68p4­8b2a8ly3nlwfqs882i­oapzagww89ajdjo“ />

Nemějte strach, přemalovat se dá vše, jen je třeba více vrstev.

Autor
Tip:

Odvažte se a vymalujte v barvě čalouněného nábytku. Vypadá to neuvěřitelně stylově.

A jsem skoro u konce. Dekorování je závěrečným bodem designérské práce

Rozložte všechny dekorativní předměty, které vlastníte, na podlahu před sebou. Ty, ke kterým již nemáte vztah, bez výčitek odložte do krabice. Zbývající předměty roztřiďte do skupin dle podobného stylu, materiálu a barevnosti. Porozhlédnete se po místnosti a určete prázdná místa. Právě tam nejlépe vyniknou vaše dekoratérské pokusy. Vyberte největší objekt a použijte ho jako centrální bod, od kterého se bude odvíjet celkový dekorativní koncept. Úkolem je docílit takového rozmístění dekorativních předmětů, aby centrální objekt přitahoval pozornost v první řadě a ostatní byli jeho harmonickým doplněním.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/rt9sqhsgg03yw6s9bvi­ohoeog8v4bp3dnhg­x2w06.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„rt9sqhs­gg03yw6s9bvio­hoeog8v4bp3dnhg­x2w06“ />

Při výběru dekorací dávejte přednost osobním věcem a autorské tvorbě před sériově vyráběnými kusy.

Autor

Osvědčenou metodou je vytvoření na stole, komodě či polici, klasické kompozice podle vzorce: orámovaný obraz + krásná stolní lampa + stoh knih

Tip:

Pár vyzkoušených triků:

• Reorganizujte knihovnu. Nenechte dekorativní předměty se náhodně prolínat s knihami.

• Seskupujte dekorativní předměty dle barev.

• Pro různorodé drobnosti vyčleňte dostatek prostoru a vystavte je, jako jakousi sbírku, v opačném případě podobné věci vyvolávají dojem chaosu.

• Pokud jste byli zvyklí na jedno velké pochmurné zátiší na zdi, uvažujte o seskupení více obrázků, tisků a fotografií.

• Dbejte na to, aby se střed seskupení nacházel ve výšce očí.

A rada na závěr buďte odvážní a experimentujte. Protože je to mnohem zábavnější než nedělat nic a žít v naději, že jednou na svůj sen ušetříte.

Natalia Stehnejová

Další podobné články

Přečtěte si také