Kuchyňská dýhovaná dvířka

Dýha představuje spojení krásy nestárnoucího přírodního materiálu – dřevěné dýhy a cenové dostupnosti. Jde o materiál, který je často podceňován, přitom se s jeho použitím v kuchyni setkáváme více než 30 let. Dýha představuje tenký plátek dřeva, který je krájen z kmenů jehličnatých i listnatých stromů. Masivní dřevo je z kmenů řezáno, čím vzniká více odpadu než krájením dýhy. Tloušťka krájených dýh je 0,6 – 4 mm, záleží od druhu dřeviny. Listy dýh se lepí a spojují do tzv. sasazanek. Ty jsou pak oboustranně nalepené na vhodný podklad, který představuje dřevotřísková (DTD) nebo dřevovláknitá deska (MDF). Sasazenka z dýh tvoří imitaci spárovky, to znamená, že listy dýhy jsou kladeny nepravidelně vedle sebe, nebo na sebe léta navazují.

Dýha představuje spojení krásy nestárnoucího přírodního materiálu – dřevěné dýhy a cenové dostupnosti. Jde o materiál, který je často podceňován, přitom se s jeho použitím v kuchyni setkáváme více než 30 let. Dýha představuje tenký plátek dřeva, který je krájen z kmenů jehličnatých i listnatých stromů. Masivní dřevo je z kmenů řezáno, čím vzniká více odpadu než krájením dýhy. Tloušťka krájených dýh je 0,6 – 4 mm, záleží od druhu dřeviny. Listy dýh se lepí a spojují do tzv. sasazanek. Ty jsou pak oboustranně nalepené na vhodný podklad, který představuje dřevotřísková (DTD) nebo dřevovláknitá deska (MDF). Sasazenka z dýh tvoří imitaci spárovky, to znamená, že listy dýhy jsou kladeny nepravidelně vedle sebe, nebo na sebe léta navazují.

Hanak-nabytek.cz

Hrana dvířek je také upravena dýhou v tloušťce 0,6 – 2 mm. Buď jde o dýhovanou pásku nebo nákližky, které je možné taky povrchově upravovat. Dýhu lze použít i jako výplň kazet a rámů dvířek. Velice pracná je její aplikace ve formě intarzie*. Dýhovaná dvířka jsou hladká, bez tvarového frézování. Právě kombinace čistých hladkých ploch v jedné barvě a dýhy dodává nábytkové sestavě příjemný a moderní vzhled. Na rozdíl od dřevěné masivní kuchyně jsou snadno dostupné různé, hlavně exotické vzory. Také se můžeme těšit příznivější cenové relaci, v porovnání s masivem.

Vlastnosti

  • Přírodní materiál
  • Vysoká estetická hodnota
  • Široká nabídka dekorů (i exotických)
  • Nižší cena oproti masivu
  • V porovnání s folií nebo laminem jde o kvalitnější materiál
  • Náchylná na denní světlo, odstín se léty mění
  • Nekroutí se (na rozdíl od masivu)
Sykora.eu

Povrch desek je nutné před použitím upravit. K povrchovým úpravám patří:

Moření – Jde o napouštění dýhy roztokem barviv v bezbarvém laku, lihu nebo vodě. Odstín dřeva se změní na tmavší a tento proces napomáhá vyrovnat barevné nerovnosti. Mořidlo je nanášeno ve směru vláken, druhá vrstva je aplikována ještě za mokra.

Voskování – Vosk se nanáší na čistou, již namořenou plochu nebo obroušenou dýhovanou desku. Tato technika napomáhá zachování svého vzhledu po delší dobu. Aplikuje se především na nábytek uvnitř domu. Opakovaným voskováním se zvyšuje odolnost desky.

Bezbarvý lak – Představuje nejběžnější povrchovou úpravu desky. Provádí se matným, lesklým nebo polomatným lakem. Po zaschnutí se doporučuje deska znova přebrousit jemným brusným papírem a nanést vrstvu laku opětovně.

Olejování – Aplikací oleje se zvýrazňuje kresba dýhy a tmavne její odstín. Povrch dýhy se vyhladí, odstraní se nečistoty a pak se nanese souvislá tenká vrstva nábytkářského oleje. Usychání představuje minimálně 24 hodin. Olejované dřevo časem získává svojí nezaměnitelně příjemnou patinu.

Dýha vizuálně připomíná masivní dřevo, ale disponuje například tou výhodou, že se nekroutí. Je náchylná na dopadající světlo. Odstín dvířek může po pár letech užívání vypadat úplné jinak. Obecně se doporučuje v průběhu prvních 6 – 8 týdnů, kdy je nábytek instalován do interiéru, zanechat jeho povrch bez jakýchkoliv předmětů a dekorací. Nerovnoměrným působením slunečných paprsků může snadno dojít k vytvoření trvalých stop.

Sykora-nabytek.cz

Výběr dřevin je poměrně široký. Začíná u běžně dostupných českých dřevin jako olše, buk, javor, bříza, jasan, třešeň, smrk, borovice, ovocné dřeviny typu hruška, indická jabloň a jiné. Snadno dostupné jsou i exotické dřeva, nejpopulárnější zástupce představuje teak, wenge, zebrano, americký ořech nebo palisandr.

Celodřevěný nábytek, hlavně z exotických dřevin by byl neúnosně drahý a při vysoké poptávce by řízená produkce určitě nestačila. Přirozeným důsledkem by bylo drancování lesů. I z tohoto důvodu se dýha těší větší a větší oblibě.

Údržba

Dýha je zranitelný materiál. Poškození může představovat menší škrábance, vrypy ale také odloupnutí nebo popraskání. Pokud se jedná pouze o povrchové poškození, stačí dýhu vyleštit, nebo vyplnit vryp voskovým tmelem či včelím voskem. Opravovanou plochu je vhodné přetřít mírně napuštěným terpentýnem. Na konec se tmelené místa zaleští jemnou ocelovou vlnou a povrch je dokonale hladký.

Buxusdesign.cz

K vyboulení nebo odloupnutí dýhy dochází nejčastěji v důsledku špatně umístěného mobiliáře. Nábytek může být příliš velikou vlhkost nebo může být příliš vysušený. V tomto případě je nutné neprodlené odstranění vady, jinak bude oprava o moc náročnější. U staršího nábytku změkčíme odloupnutou dýhu přes vlhký hadr teplou žehličkou. Injekčně pod ni naneseme menší množství klihu a palcem ho uvnitř rozetřeme. Inkriminovanou oblast přetiskneme ztužidlem a necháme zaschnout. U novějšího nábytku je dostačující přežehlit místo středně horkou žehličkou s mírným tlakem.

Nepříjemnost představují mokré nádoby. Na povrchu nábytku zanechávají nehezká kolečka. Pokud nezasahují do hloubky, odstraníme je přeleštěním standardními prostředky. Kvalitní leštěnka kromě jiného chrání před vodou a jinými kapalinami. Dýhovaný nábytek je přípustné omýt vodou, je však potřeba vyvarovat se jejímu dlouhodobému působení. V případě ne příliš hlubokého poškození dýhy zkuste lehce přebrousit povrch smirkovým papírem a následně místo přelakovat.

Jsou případy, kdy je dýhu nutné vyměnit. Na internetu najdeme množství návodu, jak uskutečnit tuto výměnu svépomocně. Ideální je však ponechat tento úkol truhláři, abychom nezpůsobili víc škody než užitku.

Kuchyne-interiery.eu

Dýha knerozeznání od masivu?

Pokud nechcete investovat do masivní kuchyně, dýha je pro vás ideálním řešením. Představuje sice finančně náročnější variantu než lamino nebo folie, ale jde o skutečné dřevo. Často se setkáváme s tvrzením, že dýha je od masivu na nerozpoznání. Není tomu však tak! Rozdíl je znatelný na první pohled, a to u hran. Při masivu totiž dekor dřeva pokračuje plynule i na hrany, kdežto to u dýhy nenavazuje. Dýhovaný povrch je ještě k tomu hladký, bez přirozených nerovností, typických pro masivní dřevo.

V interiérech má dýha všestranné využití. Kromě nábytku se hodně využívá při podlahách nebo u dveří.

3000 let před naším letopočtem

Už ve starém Egyptě byli řemeslníci schopni vytvořit listy dýhy tloušťky cca 2 mm a využívat je v nábytkářské činnosti. Co se zpracování týče, s dnešními dýhami ji porovnávat nemůžeme. Dodnes se dochovali řemeslně vkusně a kvalitně provedené prvky mobiliáře. Kombinovala se hlavně se slonovinou a masivním dřevem jako symbol bohatství a luxusu. Byla preferována nejen kvůli svému vzhledu, ale i proto, že dřevo obecně bylo nedostatkové zboží. Díky mořeplavectví a stěhování národů se poznatky o dýze dostali do Řecka, Říma a pak do celé Evropy.

Archiproducts.com

Intarzie je obraz, poskládaný a slepený z několika druhů dřevěných dýh různých barev a struktur. Dýhy se můžou skládat také s jinými materiály, jako například slonovina, mosaz nebo cín. V tom případě se jedná o intarzii kombinovanou, nebo marketerii.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také