Dvojlůžko

Co dělat, když máme dvojlůžko? Je ideální jediná široká matrace? Nebo si máme spíš pořídit matrace dvě? Pro to druhé řešení hovoří několik argumentů: budeme mít tvrdost matrace sobě na míru, nebude se nám tolik opotřebovávat, nebudeme se rušit a bude se nám i s matracemi (a jejich potahy) lépe manipulovat.

Ikea.com

Důvody pro pořízení dvou matrací do jednoho lůžka jsou zaprvé pocitové. Každý z nás preferuje jinak pružné lůžko, jiné zónování matrace. Další důvod je praktický: navíc jsme samozřejmě i každý i jiné váhové kategorie. Takže jedna velká dvojmatrace se dříve proleží na straně těžšího spáče. Tady pomůže její pravidelné obracení, ale další věc je horší: dvojmatrace přenáší podněty a tlaky z jedné strany na druhou – a tím ruší, až budí spáče na druhé straně postele.

Nejhorší je to u pružinových matrací, kde jsou pružiny propojené. U nich se pohyb přenáší a matrace se houpe celá. U taštičkových matrací je situace lepší. Jediný materiál, kterému společná matrace v tomto ohledu nevadí, je pěna Tempur. Tento materiál dokáže energii pohlcovat, vjemy se vůbec nepřenášejí a spící lidé se neruší. Další argument pro dvě matrace je provozní: protože všichni výrobci ještě nedělají dělené potahy, manipulovalo by se nám s jediným obřím potahem těžce. Ale i dělený dvojpotah je nakonec stejně objemný stejný jako potah nedělený z jednolůžka – a ten se sotva vejde do pračky, která se často přetěžuje. Nejlepší jsou proto samostatné matrace s dělenými potahy.

Šířka matrace

Matrace o rozměrech 80×200 cm je šířkové minimum, za normu se považuje nejrozšířenější rozměr 90×200 cm.

Optimální šířka matrace je 90 cm, zatímco délka matrace se vypočítá jako je výška postavy + 20 cm. Obvyklá je ale délka matrace 200 cm.

Spojovací díl vložený mezi dvě matrace.

Ikea.com

Leckdo preferuje širší matraci 100–120 cm. Mezi 160×200 centimetry (minimální šířka na dvojpostel) se ještě vyskytuje rozměr 140×200 cm. Na ní by na jednoho člověka připadalo jen 70 cm šířky, spíše je to prostornější matrace pro jednoho člověka.

Jedna postel na míru dvěma lidem

Matrace – co je to za slovo?

Není to ani žádný germanismus ani nic ze staročeštiny. Matrace pochází z arabského slova matrah.

Dá se tedy říci, že při možnostech, jaké dnešní matrace a rošty nabízejí, je výhodnější vybrat si matrace dvě, samostatně uložené na svém roštu. Pak vznikne opravdu postel na míru a podle potřeb každého spáče. Dnes totiž máme možnost své lůžko přizpůsobit sobě, ne partnerovi – tedy své hmotnosti, tělesnému stavu páteře i zálibě v tvrdším nebo pružnější podkladu.

Výrobci s tímto obvyklým problémem počítají a vyrábějí stejný typ matrací v různých nosnostech, které se dají ideálně vložit do jednoho dvojlůžka. Například lze takto pořídit matraci Hypnos pro lehčího a Hypnos Plus pro těžšího partnera.

Také rošty by si měl každý koupit na míru. Například když má někdo silnou nadváhu, na polovině postele bude „normální“ rošt, na druhé polovině XXL rošt se speciální fixací lamel a tudíž vysoké nosnosti.

Takto vypadá spojovací díl matrace, když jej koupíme

Ikea.com

Jediná matrace a dvě matrace na dvojlůžku

Jednu výhodu dvojmatrace má – a to sice že uprostřed není mezera. Jednodušší je překlenout mezeru mezi dvěma matracemi než zajistit zejména u levnějších matrací nerušený spánek. Jednou z možností je přikoupení matracového chrániče na dvojlůžko nebo svrchní roznášecí matrace. Mezera se dá začistit i vložením spojovacího dílu; ten prodává například IKEA za 300 korun. Je z měkké PUR pěny v potahu kombinovaném z PES a bavlny.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také