DTD, MDF, ODF, Dýha - jak se vyznat v materiálech

Jak se orientovat v materiálech používaných v interiéru a na co si dát pozor při jejich výběru?

Aglomerované materiály na bázi dřeva

Vendula Jelínková

V minulém díle jste se dozvěděli něco o masivním dřevě, tentokrát krátce k aglomerovaným materiálům.

Jednoduše řečeno jsou to materiály z rozmělněné (aglomerované) dřevní hmoty, které jsou opět spojené lisováním za pomocí (nebo bez) lepidel, teploty a tlaku. Tyto desky byly vyvinuty, aby se zpracoval jinak rozměrově podřadný sortiment a dřevní odpad a zároveň, aby se vylepšily užitné vlastnosti materiálů pro konstrukci nábytku.

Nejpoužívanější materiály a jejich vlastnosti

1) DTD

Jeden z nejpoužívanějších aglomerovaných materiálů v konstrukci nábytku je dřevotřísková deska (DTD). Vzniká plošným lisováním třísek a její kvalitu určuje hustota, tloušťka a počet vrstev třísek. Pro výrobu nábytku se používají DTD desky s dekoračním papírem zalisované melaminovou pryskyřicí. Tyto laminované desky (LTD, známe jako lamino) mají dobré užitné vlastnosti – jejich povrch je velmi tvrdý, snadno se čistí, jsou odolné proti vlhkosti a čistícím prostředkům.

Průřez dřevotřískovou deskou

Shutterstock.com

Slabým místem LTD desek jsou hrany, jsou místem možného vniknutí vlhkosti do materiálu – ta může způsobit bobtnání desky a její nenávratné poškození. Při výběru nábytku se tedy soustřeďte i na kvalitu olepení hran. Za jednu z výhod LTD desky se považuje stejný, opakující se dezén, který umožňuje snadnou výměnu dvířek, či doplnění sestavy. Náš trh nabízí velké množství dekorů, stejně tak jako povrchových úprav desek – od vysokého lesku, přes matné povrchy, tzv. perličku až po povrch napodobující léta dřeva. Obecně platí, že je to jeden z nejlevnějších materiálů pro výrobu nábytku – kvalita i cena se však podle výrobce může výrazně lišit.

Detail hrany laminované desky (hranovací páska 2 mm

Vendula Jelínková

2) MDF

Často používaným materiálem je polotvrdá dřevovláknitá deska (MDF). Vyrábí se lisováním dřevních, nebo ligno-celulózových vláken. Má homogenní strukturu a používá se při výrobě nábytku místo LTD především tehdy, pokud jsou hrany, nebo plochy profilované. Díky jemnému povrchu je MDF vhodná pro výrobu lakovaného nábytku.

Detail hrany lakovaného profilovaného dvířka z MDF

Vendula Jelínková

Při lakování odpadá nebezpečí vniknutí vlhkosti do materiálu hranou. Pigmentový lak se stříká v bezprašném prostředí v několika vrstvách. Broušením pak dosahujeme vysokého lesku nebo naopak hlubokého matu. Materiál působí příjemněji a precizněji v detailu než laminovaná deska. Tato povrchová úprava je však velice náročná na kvalitu provedení. Nevýhodou lakovaných povrchů je, že se velmi snadno poškrábou a patří mezi dražší povrchové úpravy. Kromě laku se MDF dokončuje také PVC fólií, která je odolnější než lakovaný povrch.

Povrch neopracované MDF

Shutterstock.com

3) Dýha a překližovaná deska

Pokud požadujeme přírodní vzhled dřeva a zároveň z nějakého důvodu nechceme masiv, lze použít dýhu, tedy tenký plát přírodního dřeva nalisovaný na desku z aglomerovaného materiálu. Při výběru si dejte pozor na kvalitu dýhy – zvláště tloušťku.

Průřež překližovanou deskou

Shutterstock.com

Ta se běžně pohybuje kolem 0,6 – 0,9 mm. Silnější plát dřeva se dá i kartáčovat. Kompozit vyrobený slepením několika dýh k sobě se nazývá překližovaná deska (překližka). Kvůli rozměrové a tvarové stabilitě se dýhy lepí léty kolmo na sebe. Desky mají obvykle lichý počet vrstev. Překližku lze snadno tvarovat, proto je hojně používána na tvarované sedáky, či opěráky židlí. Dalším využitím překližek jsou například záda skříní, či dna zásuvek.

Židle – sedák ohýbaná překližka

Shutterstock.com

4) OSB deska

Díky jedinečné struktuře povrchu je designéry často využívaná také OSB deska (deska s orientovanými třískami). Ta je jinak spíše doménou stavebnictví a podlahářství. Na rozdíl od DTD jsou OSB desky vyrobeny z dlouhých plochých třísek, které jsou v každé vrstvě orientované do jednoho směru a mají vyšší pevnost v ohybu.

OSB deska natřená barvou v odstínu stěny

Vendula Jelínková

Ať už zvolíte jakkoliv, vždy dbejte na to, aby byl vybraný materiál kvalitní, protože vstupní surovina je stejně důležitá jako práce truhláře. Doufám, že Vám článek pomohl v základní orientaci a usnadnil Vám výběr. A pokud ne, nebojte se zeptat odborníka jaký materiál je vhodný pro vaše potřeby.

OSB deska

Shutterstock.com
Vendula Jelínková

Další podobné články

Přečtěte si také