Druhy palet a nábytek z nich

Palety a především nejznámější detailně normalizované europalety jsou stále oblíbenějším materiálem k výrobě nábytku svépomocí. Množí se tipy a návody, ale leckdo to také zkouší systémem pokus-omyl.

Derpal logistic

Některé typy palet

Pod názvem paleta dnes už automaticky většinou myslíme europaletu – tato výměnná transportní paleta se natolik rozšířila a zná ji každý, že skoro ani nevíme jako laici, že existují i palety jiné. Kromě plastových se ale vyskytuje především dřevěná düsseldorfská paleta, na které je dřevo kombinované s kovem. Je menší a má menší nosnost. Dřevo šetří zase lisovaná dřevěná Inka, ta je lehčí a skladnější a vzniká slisováním dřevěných odřezků. Je stejně jako europaleta tepelně ošetřená. Ke stavbě nábytku a doplňků se dají využít nejlépe nové i staré europalety, ale i düsseldorfské palety.

Tmavá použitá paleta se může využít třeba v dílně nebo v garáži, ale i v zahradě třeba jako teráska pod květináče, případně z nich je možné vyrobit dočasný dřevěný chodníček na pomáčené louce a podobně.

Derpal logistic

Na stavbu nábytku a interiérových doplňků se musejí použít zásadně nové palety. Na jednoduché zahradní stolky a sedačky i třeba plata pod zahradní matraci mohou být palety použité; pokud jsou v dobrém stavu, nejsou odštípnuté, napadené plísní anebo začernalé.

Nákup malého množství není někdy lehký

Co nás zajímá především, chceme-li si vyrobit paletová nábytek, je koupě palet. To není vždy jednoduché, výrobci často nemají o malé množství zájem. Proto je nejlepší projít internet, vypsat a obvolat si výrobce a u některého si nechat palety – a to v požadovaných rozměrech a množství – jednoduše vyrobit. Nejdřív ale zjistěte, kolik minimálně kusů prodávají a podívejte se i ve výkupnách palet.

Palety se dají koupit u jejich výrobců a prodejců, v různých skladech, prodává je například Derpal Logistic, Europal, na výrobu atypických palet se zaměřuje Sidonius palety. Někde přímo europalety nevyrábějí, ale pár vám jich na objednávku vyrobí (firma Pilous).

Europaleta má povinné značení: v oválu je zkratka EPAL nebo EUR – značky, které zaručují, že paleta splňuje přísná pravidla kvality European Pallet Association

Popis různých palet

Paleta má na horní části prkna. U europalety jsou vedena délku a je jich pět. U düsseldorfské palety jsou přibity na šířku. U jiné palety mohou být u sebe bez mezer a tvořit tak plnou plochu. Spodní stranu tvoří 3 prkna připojená k horní straně různým způsobem: u europalety dřevěnými špalíky, u düsseldorfské palety kovem a odlišné další palety mají zase dřevotřískové špalíky.

Ze dvou nebo tří palet na sobě se dá jednoduše vyrobit stolek. Pokud bud na kolečkách, zvolíme poloviční paletu – musíme totiž brát v potaz hmotnost palet, která je něco mezi 20 a 24 kg, podle toho, jak je dřevo vysušené nebo mokré.

Tak vypadá použitá paleta ze světlého dřeva.

Derpal logistic

Europalety jsou ke stavbě postelí a gaučů výhodné pro své ideální rozměry. Jejich délka je 120 cm a šířka 80 cm, takže když se sestaví k sobě jedna na délku a jedna na šířku, dostaneme délku dvoumetrové postele. Ze stejného důvodu jsou také vhodné k výrobě pohovek. Venkovní nábytek se většinou nechává drsnější, zabrušuje se jen zhruba. Palety by se měly případně ošetřit přípravkem proti působení dřevokazných hub a hmyzu.

  1. Europaleta – Rozměr 800 × 1200 mm Nosnost 1000 až 2000 kg
  2. Düsseldorfská paleta – Rozměr 600 × 800 mm Nosnost 500 kg
  3. Atypické rozměry palet – 600×400, 800×800,1000×1000, 1400×1400, 1200×1000 mm

Paleta je přece jenom surové dřevo určené na jiné věci, než je nábytek. Přesně řečeno jako součást obalu při transportu. Jak je tedy zaručeno, že si s ní domů nepřineseme škůdce, že je dřevo bez červotoče a podobné havěti? Nejnovější europalety nejsou chemicky napuštěné, ale tepelně ošetřené. Jsou tedy vhodné do interiéru. Způsob ochrany je ale před koupí nutno zkontrolovat.

Inka paleta z lisovaného dřeva je tepelně ošetřená proti škůdcům.

Derpal logistic

Něco více o europaletě

Europaleta se v posledních desetiletích Evropě rychle rozšířila a je dnes nepostradatelným transportním prvkem. Je výměnná, pořád tedy putuje od jednoho k druhému příjemci a nevrací se odesílateli, ale na místě kam dorazila, se znovu použije a naloží – anebo si ji odveze speditér. Europalety jsou proto pořád v oběhu. Vyměňují se kus za kus a vykupují se. Také se prodávají, ovšem převážně ve velkém množství, třeba po kamionech.

  • Palety vyrobené počínaje rokem 2010 jsou vždycky tepelně ošetřené
  • Hmotnost europalety činí 20 až 24 kg – podle stupně suchosti dřeva
  • Europaleta má nosnost 1000 až 2000 kg – podle rovnoměrnosti zá­těže

Europalety mají rozměr 800 × 1200 mm, tyto rozměry jsou dané normou ČSN 26 9110 a podle mezinárodní UIC 435/2, zde jsou uvedeny všechny technické detaily, druh řeziva, tipy hřebíků jejich rozmístění, apod.

Na vnějších viditelných plochách špalíků na obou podélných stranách palety je povinně následující značení: pravý rohový špalík nese oválnou značku EUR nebo EPAL. V levém roku je dopravce. Uprostřed měsíc a rok výroby. Značení palet je potom na hotovém paletovém nábytku zajímavým dekorem a puncem původu dřeva.

Nová europaleta ze světlého dřeva s předpisovým značením. Vlevo znak dopravce – České dráhy, vpravo název EUR, uprostřed datum výroby a další údaje.

Derpal logistic

Nosnost má europaleta od 1000 do 2000 kg. To podle toho, jak rovnoměrně je na ní rozložena zátěž a tedy jak je vyvíjený vyvíjen tlak. 1000 kg paleta unese, když je náklad nerovnoměrně rozložený. Jestliže náklad je rovnoměrně rozmístěný a celistvý (je to jeden balík zaujímající celu plochu palety) pak paleta unese až 2000 kilogramů. To je jen pro zajímavost; pro potřeby stavby nábytku je nosnost palet dostačující, je ale dobré si vztah rovnoměrnosti zatížení a nosnosti třeba v souvislosti s postelovým roštem.

Plocha europalety je 0,96 m², má tedy skoro jeden metr čtvereční. Rozměry jsou 1200 × 800 × 144 mm, paleta je tedy 14 cm vysoká. Váží něco mezi 20 a 24 kg podle toho, jak je dřevo ze kterého je vyrobená vlhké či suché.

Pozor na podřadné falešné palety

Výroba a doprava palet je přesně určena; a definován je třeba i typ hřebíků a jejich rozmístění. Objevují se ale falešné europalety, které nejsou vyrobené podle dané normy. Jsou nekvalitní, protože se na jejich výrobu využívají například podřadná nebo zeslabená prkna a nekvalitní další prvky.

Cena použitých palet může být kolem 100 korun, záleží na jejich stavu a kvalitě. Nové europalety se seženou v cenách od 200 do 250 Kč.

Nábytek z palet nemusí vypadat amatérsky

Může naopak získat punc kvality, profesionálního náhledu a vzhled dokonalé řemeslnické práce. Kombinací s dalšími zařizovacími předměty, osvětlením, a textiliemi se dosáhne dokonale originálního vzhledu interiéru. Rozhodně na nábytek nebudeme sbírat nějaké špinavé poškozené palety. Koupíme nové.

Značení palet na nábytku je zajímavým prvkem.

Jan Fiedler

Dělí se na světlé a tmavé. Z jakého dřeva jsou? Není to jednotné, používané dřeviny jsou smrk, jedle, borovice dub, jasan, olše – paleta tedy může být z měkkého i tvrdého dřeva. Ale nejen to. Nemůžeme si vždycky vybrat paletu dubovou nebo jasanovou – dva tři druhy dřeva jsou totiž použity někdy přímo na jedné paletě, každá její část tedy může být jinak tvrdá a s jinou kresbou.

Jak se paletový nábytek ošetřuje?

Povrch palety před dalším užitím by se měl rozhodně sbrousit. Připravená paleta na výrobu nábytku, polic a jiných doplňků je tedy potom z různorodého dřeva, sbroušená, tepelně ošetřená proti škůdcům a ničím nenapuštěné. Stačí ji tedy potom v průběhu užívání přetřít vlhkým hadříkem nebo luxovat. To platí i v případě, že by se později dřevo třeba lazurovalo, napustilo včelím voskem nebo – v případě že by začalo žloutnout – bělicí lazuru, aby zůstalo světlé.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také