Druhy dřeva na podlahu - původní druhy dřeva

Vlastnosti jednotlivých dřevin se projeví i na vícevrstvých podlahách, ovšem ne tak markantně jako u masivních podlah. Důvod je prostý – u masivního dřeva jsou objemové a tvarové změny při změnách vlhkosti a teploty výraznější, protože působícím silám nebrání protitahem lepené spodní vrstvy, které jsou skládány křížem proti vláknům.

Tradeadvisor.com

U masivních podlah s určitými změnami počítat musíme, to však neznamená, že budeme akceptovat zvlněnou podlahu a výrazné spáry.

Po letech se opět dostávají na výsluní zájmu. Historicky k nim máme již vytvořený vztah spojený s tradicí a pocitem domova. Informace o původu dřeva jsou dostupné, lze si snadno ověřit, zda pochází z obnovovaných zdrojů. Můžete mít podlahu ze dřeva z Vaší lokality, znát dobu kácení, způsob sušení. Je to Vaše osobní záležitost.

Dub

Novodrevis.sk

Jedna z našich nejtvrdších a nejhouževnatějších dřevin. Má dobrou rozměrovou i tvarovou stálost a proto je používaný do vysoce zatěžovaných prostor, podmínečně i pro podlahové vytápění. Patří mezi nejpoužívanější dřeviny na podlahy.

Jasan

Lh6.ggpht.com

Přirozeně světlý, interiér opticky odlehčí. Odolností je srovnatelný s dubem. Vhodný i do prostor s vyšším zatížením. Nevhodné pro podlahové vytápění.

Ořech

Tfdesign.cz

Tvrdé a odolné dřevo vhodné do prostor s vyšším provozem. Barva je tmavší (zvláště u ořechu černého, který sice není původní, ale v Evropě se vysazuje).

Javor

Lh4.ggpht.com

Velmi odolné dřevo. Vhodné pro místnosti s vyšším zatížením. Má světlou barvu, nevýrazný kontrast letorostů, případné suky jsou tmavé. Podlaha působí jednolitě, odlehčí interiér.

Buk

Lh5.ggpht.com

Tvrdé dřevo s jemnou kresbou a příjemným teplým barevným odstínem. Pro masivní podlahy však poněkud problematické kvůli sklonu k praskání a objemovým změnám.

Třešeň

Riha-rezivo.cz

Tvrdé, odolné dřevo, dříve hojně využívané na panských sídlech. Vhodné i do prostor s vysokým zatížením. Zajímavá je výrazná kresba a barevnost přecházející od načervenalé, přes žlutavou až po nazelenalou. Podlaha působí velmi luxusně.

Jabloň

Houzz.com

Tvrdé dřevo, vhodné do prostor s vyšším zatížením. Barevnost je výrazně kontrastní, podlaha proto nepůsobí jednolitě a hodí se spíše do menších prostor, kterým dodá nezapomenutelnou atmosféru. Překvapivě není zatím příliš používané.

Švestka

Logsplitters.com

Barevně zajímavé dřevo blízké třešni. Vhodné do menších prostor. Tvrdé a odolné, zvládá vyšší zatížení. Sklon ke kroucení a praskání.

Olše

Tfdesign.cz

Neprávem opomíjené dřevo do interiéru. Není příliš tvrdé, proto se hodí spíše do místností s běžným až nižším zatížením. Má krásnou barvu s nádechem dorůžova až dočervena. Kresba není příliš kontrastní, podlaha působí celistvým dojmem.

Modřín

Tfdesign.cz

Dřevo se používalo na podlahy stavení bohatších statkářů. Patří mezi naše nejtvrdší jehličnaté dřeviny. Odolné povětrnostním podmínkám – využívá se i v exteriéru. Esteticky zajímavá je jeho výrazná kresba. Použitelné pro podlahové vytápění. Nejdražší z našich jehličnatých dřevin.

Jedle

Tfdesign.cz

Dříve se využívala na podlahy sýpek. Jedná se o měkké, světlé dřevo s nádechem do růžova nebo do šeda, s nízkým obsahem pryskyřic. Vhodné do místností s nízkým provozním zatížením. Dnes příliš nepoužívané. Nevhodné pro podlahové vytápění. Cenově dostupné.

Borovice

Lh4.ggpht.com

Světlé dřevo s výraznou kresbou se suky a vysokým obsahem pryskyřic. Poměrně trvanlivé, měkké dřevo, které dobře odolává povětrnosti. Postupem času barevně přechází do žluta až hnědočervena. Nevhodné pro podlahové vytápění. Vhodné do místností s menším provozem. Cenově dostupné.

Smrk

Tfdesign.cz

Měkké dřevo, přesto poměrně houževnaté, pevné, pružné, tvarově a rozměrově stálé. Je světlé. Je-li neošetřené, dostává v exteriéru postupem času krásný šedý až popelavý nádech. Vhodné do místností s běžným zatížením. Dříve často používané na podlahy především na venkově. Cenově dostupné.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také