Druhy dřeva na podlahu - nepůvodní druhy dřeva

Vykazují vysokou tvrdost a odolnost vůči vnějším vlivům. Jejich nevýhodou je původ v převážně neřízené těžbě bez následné obnovy porostů a dlouhé přepravní vzdálenosti. O dřevě bez garance původu bych proto ani neuvažovala. Nabídka je nepřeberná, uvádím přehled nejpoužívaněj­ších druhů.

Messagenote.com

Teak

Velmi žádané dřevo, tvrdé a trvanlivé. Odolné povětrnostním podmínkám, často využívané v exteriéru na terasy nebo jako podlaha do koupelen. Barva je medově hnědá s tmavšími proužky, struktura nevýrazná. Hodí se do prostor s vyšším zatížením. Jeho nevýhodou je stejně jako u ostatních exotických dřev vyšší cena. Není zařazeno mezi ohrožené druhy, existují certifikované zásoby i plantáže.

Wood.bdscr.cz

Wenge

Dřevo je velmi oblíbené pro svou výrazně tmavě hnědou barvu se světlými žilami. Textura dřeva je hrubá a rovnoměrná. Je velmi tvrdé a odolné, vhodné do prostor s vyšším zatížením. Patří mezi ohrožené druhy, za poslední 3 generace byl zaznamenán 50% úbytek populace. Existence certifikovaných zdrojů není potvrzena.

Blizniaksbokken­.com

Ipe

Tzv. Zelený eben. Jedno z nejtvrdších a nejodolnějších dřev vůbec. Má sklon se při schnutí srážet. Dřevo má matný, olejový lesk a barevnou škálu od olivové přes hnědou až po černou barvu. Je možné využít jej i v exteriéru, v náročnějších provozech. Není zařazeno mezi ohrožené druhy. Těží se v tropických lesích nebo také na plantážích.

Primewooddeckin­g.com

Zebrano

Tvrdé a odolné dřevo charakteristického „pruhovaného“ vzhledu. Má sklon k objemovým změnám, důležité je jeho rovnoměrné vysušení. Patří k potenciálně ohroženým druhům. Blízce příbuzný druh Microberlinia bisulcata jsou zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.

Wood-database.com

Merbau

Podlahy mají výraznou hnědou až hnědočervenou barvu se žlutým žilkováním. Je velmi tvrdé a odolné, rozměrově stabilní. Svými vlastnostmi se podobá teaku. Při styku s vodou nebo železnými kovy však černá. Vhodné do exteriéru.

Bacchusmarshflo­oring.com

Doussie

Světle hnědé až mírně načervenalé dřevo hrubší textury. Stabilní, tvrdé, trvanlivé a odolné. Dobře se leští. Velmi oblíbené. Odolné povětrnosti, použitelné v exteriéru. I když A. quanzensis není zařazena mezi ohrožené druhy, příbuzné druhy jsou náchylné k vyhynutí a je těžko rozlišit, které z nich prodejci nabízejí.

Fr.hoebeek.be

Bubinga

Tvrdé a odolné dřevo, zajímavé především pravidelnou strukturou a tmavou sytě červenou barvou. Prach ze dřeva dráždí kůži a sliznice, na to je třeba dávat pozor při broušení. Má nižší barevnou stálost. Certifikované zásoby Bubingy nejsou známy. Není uvedena na seznamu ohrožených druhů.

Crlumber.com

Tauari

Tzv.: Brazilský dub. Dřevo je rozměrově stabilní, tvrdé a odolné vůči opotřebení. Barva je světle hnědá, struktura nevýrazná. Podlaha tvoří jednolitý celek. Vhodné do prostor s vyšším zatížením.

Lh3.ggpht.com

Jatoba

Velmi tvrdé, těžké a odolné dřevo, vhodné do interiéru i exteriéru. Při schnutí je riziko tvorby trhlin. Velmi dekorativní, oranžové až červeno hnědé dofialova. Nepatří mezi ohrožené druhy.

Blizniaksbokken­.com

Bambus

Odlišuje se svým netradičním vzhledem, ekologicky je poměrně šetrný díky svému rychlému růstu. Bambusové podlahy jsou velmi tvrdé, pružné a odolné. Je možné použít je na podlahové vytápění i do vlhkých prostor. Bez problémů snáší vyšší provoz.

Wood-database.com

Korek

Korkové podlahy se někdy řadí mezi dřevěné, přestože korek není dřevo, ale kůra korkového dubu, která se časem obnovuje, což je pozitivní také z ekologického hlediska. Korkové podlahy jsou pocitově teplé, vhodné pro podlahové vytápění, zvyšují kročejovou neprůzvučnost. Je možné je využít i do vlhčích prostor. Jejich údržba je náročnější především při povrchové úpravě olejem. Barvy jsou citlivé na působení světla.

En.wikipedia.org

Akát

Mezi nepůvodními druhy dřeva tvoří vyjímku – jedná se o invazivní nepůvodní dřevinu, která poměrně rychle roste. Dřevo je velmi tvrdé a odolné, použitelné do vysoce zatížených i vlhkých prostor a v exteriéru. Barva je mírně nazelenalá, postupem času přechází do zlatavého odstínu. Podlaha z akátu je trvanlivá a luxusní.

Lh5.ggpht.com

Zdroje: Dřevo – Nick Gibbs Dřevo krásných stromů – Martin Patřičný …viděl jsem tě růst – Erwin Thoma http://www.wood-database.com/

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také