Druhy a typy tapet

Prostá výmalba je plochá – tapety dodají prostoru další rozměr! Souhlasíte?! Přesvědčte se sami, že tapety je možné použít do každé místnosti. Důležité je zvolit ten správný materiál.

Photowall.com

V současné době je na trhu obrovské množství značek tapet. Můžete vybírat tapety s dekorem podle různých stylů od glamour až po provensálský styl, dále tapety napodobující přírodní materiály, jako například dřevěné obložení, tapety z fotografií, komiksové motivy, jednoduché grafické motivy. Každý si přijde na své.

Při výběru dekoru tapet pozorně sledujte, z jakého materiálu jsou vyrobené. Liší se v aplikaci, životnosti i v místě možného použití. V dnešní době jsou papírové i vinylové tapety dá se říct už spíše konvenční. Existuje spousta druhů a každý dokáže vytvořit v místnosti naprosto odlišnou atmosféru. Nejdůležitější je na začátku si uvědomit, do jaké místnosti tapetu vybíráme a naše finanční možnosti. Pokud nám to finance dovolí, určitě je lepší sáhnout po kvalitnější tapetě, která vám vydrží o několik let déle a ušetří vám následně čas i další výdaje.

Papírové tapety jsou jakýmsi základem mezi tapetami. I přes své materiálové nevýhody mají spoustu výhod, které ocení především kreativní duše a mladí lidé s dětmi. Jejich nízká životnost jde ruku v ruce s nízkou cenou (100 – 300 Kč / 10m roli), která nám dovolí častější výměnu a širší kreativní využití.

Photowall.com

Vinylové tapety jsou univerzálnější oproti papírovým. Jejich složení nám dovolí s nimi pracovat ve všech místnostech bytu. Nejsou tolik náročné na podklad, jejich aplikace je jednodušší. Jsou vhodné i do vlhkých prostor, avšak s určitými nevýhodami. Díky přijatelné ceně, která se pohybuje přibližně v rozmezí 200 – 600 Kč / 10m roli, jde o dobrou volbu.

Photowall.com
Vliesové tapety jsou velmi kvalitní univerzální tapety, které můžeme s klidným svědomím použít i ve vlhkém prostředí. Jejich použití je velmi snadné, velkou výhodou je možnost použít tapetu i několikrát opakovaně. Cena se pohybuje přibližně v rozmezí 200 – 800 Kč / 10m roli, proto jde o velmi dobrou investici na spoustu let.
Photowall.com

Omyvatelné tapety najdou své využití po celém bytě, zejména pak v místech, kde přijdou do přímého kontaktu s vodou nebo vlhkostí jako takovou. Vybírejte je z řad vinylových, vliesových a sklovláknitých ta­pet.

Diynetwork.com

Textilní tapety jsou synonymem pro přepych. Jsou ekologické povahy, což je v dnešní době velké plus. Jejich údržba není tak složitá, jak se mnozí z nás obávají. Jejich velkou výhodou je jejich schopnost tepelné izolace stěn a udržet tak teplo v interiéru. Nejsou však univerzální. Vlastnosti textilu známe všichni a ty stejné platí také pro textilní tapety – nasakují vlhkost a pachy. Díky vysoké poptávce se snížila jejich cena, která se může pohybovat již od 300 – 1000 Kč / m2. Narazíme však také na opravdu luxusní kolekce, jejichž cena se může pohybovat i v řádu tisíců.

Samuelcharlesin­teriors.com

Textilní omítka je jakousi variantou textilní tapety. Díky stejnému materiálu má také stejné vlastnosti a nehodí se proto do každého prostoru. Aplikuje se v podobě hmoty podobně jako omítka. Má specifický vzhled, který může být při použití v sytých barvách velmi výrazný. Oproti tapetě nejsme vázáni na plochu, ale dokážeme s ní vytvořit různé obrazce a dekory podle vlastních představ. Nemusí se použít na celou plochu stěny, ale například jen v detailu. Má výborné zvukové i tepelně izolační vlastnosti. Její cena se pohybuje přibližně od 150 Kč / m2.

3roos.com

Přetíratelné tapety jsou výbornou volbou pro netradiční ozvláštnění ploch stěn i stropů. Díky jejich reliéfu dosáhnete kouzelných výsledků. Mají vliesový základ, proto se s nimi pracuje stejně a mají také stejné vlastnosti. Naleznete je převážně v bílé barvě, aby nebyl omezen váš finální barevný nátěr, který můžete provést až několikrát. Jejich cena se pohybuje přibližně od 300 Kč / 10 m roli.

Nilimahome.com

Sklovláknité tapety jsou budoucností v tapetách. Mají výborné mechanické vlastnosti a jejich použití je velmi snadné a univerzální. Dokáží zakrýt drobné nedostatky podkladu. Stejně jako přetíratelné tapety jsou vyráběné v množství vzorů a v bílé barvě, čímž je poskytnut prostor pro naši konečnou barevnou úpravu. Jejich cena začíná přibližně na 60 Kč / m2.

Aliimg.com

Rauhfaser (pilinové) tapety jsou složené z dřevěných vláken a pilin, jejichž tvar a poměr určuje strukturu povrchu tapety. Vzhledově dokáží příjemně nahradit štukovou omítku. Skládají se z vrstev papíru a dřeva, proto jejich použití není vhodné do vlhka. Jejich povrchová finální úprava se ponechává na nás a na naší volbě barvy, stejně jako je tomu u předešlých tapet. Můžeme je naleznout v cenovém rozpětí asi 200 – 500 Kč / roli, která délku až 25 m.

Tapeto.de
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také