Dřevo v koupelně

Asi nejdiskutabilnějším materiálem do koupelny je dřevo. Pravda, nehodí se vždycky, ale to neznamená, že ho nemůžete použít vůbec. Vždyť se z něj vyrábí trupy lodí, a fasády budov, na které prší. Musíte si jen uvědomit, že dřevo absorbuje vodu a vzdušnou vlhkost a v závislosti na teplotě, druhu dřeva a způsobu ošetření pak mění svůj objem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/sdhg9qbxi­vy8id7440rqfi5c7pdtbvp4w­w1dis2p.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„sdhg9qb­xivy8id7440rqf­i5c7pdtbvp4ww1dis2p“ /> Archiweb.

Pokud je ale místnost dostatečně odvětrána, dřevo zase zpětně vysychá. Volte proto dřevo s menším bobtnáním (např. dub, akát, tropické dřeviny, týk…) a jen do dostatečně větraných koupelen.

Dřeva se raději vyvarujte v koupelnách, které nelze pořádně větrat a taky v případě, že vyžadujete, aby byly povrchy chemicky čištěny a dezinfikovány. Naopak o opodstatněnou a logickou volbu půjde zejména v případě dřevostaveb a jiných tzv. „přírodních“ domků.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/1gokku4ib­khts2sxydg0vs7ruz5s29­e1tretolex.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„1gokku4ib­khts2sxydg0vs7ruz5s29­e1tretolex“ /> Drevostavby-kontio.cz

Ošetření povrchu

Dřevo je vhodné napustit látkami, které sníží jeho přirozenou nasákavost. Volit lze mezi oleji, vosky a laky. Lakování vytváří tvrdý, hladký a více nebo méně lesklý povrch, který se snadno čistí a udržuje. Zvýraznění přírodního spíše matného vzhledu a zachování jeho struktury na dotek dosáhnete použitím olejů a vosků. Vosky jsou méně tekuté. Jde spíše o povrchovou úpravu, která není vhodná do míst, kde je dřevo vystaveno vysokým teplotám a také tam kde předpokládáme jeho mechanické poškození. Časem dochází k setření voskové vrstvy, kterou je pak nutné obnovit. Oleje jsou naopak tekutější dokáží proniknout hluboko do dřeva a lépe ho ochránit proti vlhkosti a nečistotám. Do koupelen je tedy vhodnější zvolit ošetření olejem nebo lakem. Na trhu najdete i různé směsi kombinující oleje a vosky. Možnosti jejich využití udává přímo výrobce.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/o4ebws1zjmuh5z8n­y2gc2w1jbh360fab8f7u­rure.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„o4ebws1zjmuh5z8n­y2gc2w1jbh360fab8f7u­rure“ />

Přestavba chaty na rodinnou vilu v lese v sobě ukrývá stylový dřevěný interiér a to včetně koupelny. Dřevěný strop je doplněn dýhovaným nábytkem, keramickou dlažbou a mozaiku.

Archiweb.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/fbs757kqwwl5blzck2ow­s6burm8livhqo4qu­brda.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„fbs757k­qwwl5blzck2ow­s6burm8livhqo4qu­brda“ />

Rekonstrukce půdního bytu v Liberci se nese v duchu kvalitního a nadčasového materiálového řešení. Nábytek a podlaha koupelny jsou z odolného lakovaného teakového dřeva.

Aatakarchitek­ti.com

Dřevěné povrchy, na rozdíl od dlažby a skla, rychleji ztrácí svůj původní vzhled a kvality. Je proto nutné je pravidelně ošetřovat. Největším nepřítelem je vlhkost, proto se snažte dřevo udržovat v suchu a při znečištění ho co nejdříve uvést do pořádku. Všechny povrchy se doporučuje několikrát ročně ošetřit preparátem obsahujícím vosk (voskovaný a lakovaný povrch) nebo olej. Ošetřením olejem lze také jednou za několik let obnovit a celý povrch znova napustit.

Podlaha a stěny

Nebojte se použít dřevo na stěny a podlahu vaší koupelny. Pozor si dejte jen na místa, kde by mělo přijít do styku s tekoucí a odstřikující vodou. Do sprchového koutu a za vanu (pokud neslouží výhradně relaxaci) použijte raději materiály odolnější. V opačném případě počítejte s tím, že dřevo bude v těchto místech více trpět a časem i vypadat jinak než na ostatních místech. Řešením může být umístění vany do prostoru popř. překrytí dřeva čirým tabulovým sklem (např. ve sprchovém koutu). Vizuální dojem tak zůstane zachován a povrch nebude tolik trpět.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/tcczz0htd9i4er­vyqts3w4o0ojxkaz0f6jxo3v­go.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tcczz0h­td9i4ervyqts3w4o0oj­xkaz0f6jxo3vgo“ />

Dřevěné dlaždice, které jednoduše položíte na stávající podlahu a v případě opotřebení jednoduše vyměníte za nové. Ve stejném duchu můžete koupelnu doplnit například malou stoličkou s úložným prostorem, která poslouží i jako odkládací stolek k vaně.

Ikea.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/7tgvifgsmryc20u6o­pogg5y1hhblbap4­×9wa93lw.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7tgvifgsmryc20u6o­pogg5y1hhblbap4­×9wa93lw“ />

Dřevěné dlaždice, které jednoduše položíte na stávající podlahu a v případě opotřebení jednoduše vyměníte za nové. Ve stejném duchu můžete koupelnu doplnit například malou stoličkou s úložným prostorem, která poslouží i jako odkládací stolek k vaně.

Ikea.com

Vzhledem k tomu, že je dřevo tepelným izolantem, můžete si být jisti, že podlaha nebude (na rozdíl od keramické dlažby) studit. Pokud byste přesto chtěli použít podlahové topení, zvolte tenké lepené lamely, které nebudou výkon topení zbytečně snižovat. Pokud se obáváte složité údržby a rychlého stárnutí a přesto byste rádi podlahu příjemnou na dotek, můžete na dlažbu v místech výstupu ze sprchy, vany atd. položit dřevěný rošt, kterým voda rychle proteče a dřevo lépe proschne. Takový rošt je možné vložit i přímo do sprchového koutu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ckn072ezx6ub­mtuq4pgpy9oku4×s2gro0wv­55v3l.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ckn072ez­x6ubmtuq4pgpy9o­ku4×s2gro0wv55v3l“ />

Použití dřeva ve formě březových latí. Ze stejného materiálu je vyroben jak nábytek včetně umyvadla, tak i podlaha a obložení stěny.

Planosdecasas.net

Podlaha i stěny mohou být z klasických masivních dřevěných desek, nebo materiálů na bázi dřeva. Jako podlahová krytina i jako obkladový materiál se vyrábí i lepené dřevěné lamely. U nich záleží na způsobu lepení a materiálu jednotlivých vrstev.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/ugeno4a3n2dz3dol­dwdk0b61dy7nmgpyb­drcrs7v.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ugeno4a3n2dz3dol­dwdk0b61dy7nmgpyb­drcrs7v“ />

Víkendová chata na Novém Zélandu je celá obložená překližkovými deskami. Odolnost materiálu ukáže především čas. Sprchu je ale možné otevřít a propojit s exteriérem. Větrání v tomto případě tedy není žádným problémem.

Archdaily.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/rgg53anx87mnt0rv1w3­t42phqsk3d2py70zuv­syp.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„rgg53an­x87mnt0rv1w3t42phqsk3d2p­y70zuvsyp“ />

Víkendová chata na Novém Zélandu je celá obložená překližkovými deskami. Odolnost materiálu ukáže především čas. Sprchu je ale možné otevřít a propojit s exteriérem. Větrání v tomto případě tedy není žádným problémem.

Archdaily.com

O možnosti použití konkrétního výrobku do koupelny se vždy poraďte s dodavatelem. Využít můžete i kvalitní překližky. Ty jsou k dostání vodovzdorně lepené nebo voděodolné foliované tzv. stavební překližky. Vhodným dřevěným materiálem je také korek, tedy kůra dubu korkového či korkovníku amurského (viz. náš článek KOREK V KOUPELNĚ). Jako nízkonákladové řešení je možné využít i různých voděodolných dřevotřískových desek. Počítejte však s jejich kratší životností.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/4curab95rbjx2a­kyfz3oaj4w0hmqmp9az­mm56o0k.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4curab95rbjx2a­kyfz3oaj4w0hmqmp9az­mm56o0k“ />

Nádherná práce s přírodními materiály. Vodu méně namáhané stěny a strop jsou obloženy dýhovanou olejovanou překližkou z teakového dřeva. Stěny za vanou, umyvadlem a uvnitř sprchového koutu kryjí pásky přírodního kamene. Podlahové topení hřeje pod deskami z těšínského pískovce.

Michaelablogu­je.blog.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/f0d58se4r298ro9eh­p3kz0t8r6×has­w2wyzum7hl.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„f0d58se­4r298ro9ehp3kz0t8r6×has­w2wyzum7hl“ />

Podlahy v celém domě tvoří masivní dřevěné desky. V místě sprchového koutu jsou nahrazeny odolnější stěrkou.

Dombkova.cz

Nábytek

U nábytku se s dřevem v koupelně setkáváme asi nejčastěji. Může být vyroben z masivu, dýhou polepených dřevotřískových desek nebo desek laminovaných. U prvních dvou platí stejné zásady povrchových úprav a ošetření jako u obkladů a podlah.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/pfqgobgsshf2jlzzw7­fzkizzwrjsc5ra­ynmewx5×.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„pfqgobgsshf2jlzzw7­fzkizzwrjsc5ra­ynmewx5ד />

Vodovzdorně lepená překližka s přírodním vzhledem dřeva versus překližka foliovaná (vyrábí se také s fólií bílou).

Demos.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ps61o8lyq6is­nj2l19rz6oqbzqu7r3wj7wu­vozd0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ps61o8l­yq6isnj2l19rz6oq­bzqu7r3wj7wuvoz­d0“ />

Vodovzdorně lepená překližka s přírodním vzhledem dřeva versus překližka foliovaná (vyrábí se také s fólií bílou).

Palubky-koten.net

Nejdražším materiálem je masiv, tedy celodřevěná deska. Ne vždy je ale do koupelny nejvhodnější. V případě masivních desek z jednoho kusu může dojít vlivem vlhkosti k jejich objemovým změnám. Mohou se např. kroutit. Výsledkem pak jsou dvířka, která nejdou zavřít. Cenově dostupnější a tvarově stálejší jsou desky celodřevěné ale lepené z několika menších částí. V dnešní době především oblíbené spárovky používané na pracovní plochy koupelen a kuchyní. Lepení pod tlakem zajistí jejich větší odolnost vůči kroucení a objemovým změnám.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/dwi7aorop6un­k35a0byo2fd6he­eivq80m8n1dv5t­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„dwi7aorop6un­k35a0byo2fd6he­eivq80m8n1dv5t“ />

Umyvadlo leží na jednoduché dřevěné dubové desce podepřené bílou ocelovou konstrukcí.

Pinterest.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/8mt95h3i815212k7l0pg­5epmuqsd40kok­n4d2b54.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8mt95h3­i815212k7l0pg5ep­muqsd40kokn4d2b54“ />

Dřevěný nábytek a dřevěná zadní stěna odpovídají celkové koncepci dřevěného Freedomku.

Seniortip.cz

Dýhované desky mají obvykle korpus buď z lehčích a méně odolných dřevotřískových desek LTD nebo odolnějších ale těžších MDF. Tato základní deska je pak polepena dýhou příslušné dřeviny. Na pohled vypadá jako celodřevěná.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/lbxk4povqy2hte4zl73v­39gkr57w47ctol­zp5fjz.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„lbxk4pov­qy2hte4zl73v39gkr57w47ct­olzp5fjz“ />

Nábytek v rodinného domu na Zlínsku je proveden v přírodní jilmové dýze.

Ea-architekti.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­340/ynbl38926ir­s4s8twhwke2cu3wfnpec­bpte5×o7z.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ynbl38926ir­s4s8twhwke2cu3wfnpec­bpte5×o7z“ />

Pravoúhlá dřevěná vana v pokoji španělského hotelu Puerta América.

Freshome.com

Laminované desky tvoří dřevotřískový korpus potažený vrstvou dekorativního papíru impregnovaného pryskyřicí. Povrch může být jednobarevný nebo s kresbou dřeva, kamene či barevnou grafickou. Laminát je v podstatě povrch umělý, krátkodobě odolný vůči vodě a lze ho ošetřovat běžnými čistícími prostředky a chemikáliemi pro domácnost. Ačkoliv je jeho korpus na bází dřeva, nepočítáme ho už mezi dřevo jako takové.

Celodřevěné může být i samotné umyvadlo nebo dokonce vana. Nic není nemožné. Jedná se však o specifická, méně obvyklá a nákladná řešení.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také