Domácí vinotéka

Archivace vín je pro někoho koníčkem a vášní, mnohým se může stát dokonce i zdrojem zisku. Cena archivního vína totiž po letech stoupá i na několikanásobnou hodnotu v porovnání s nákupní cenou.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/7kao9cmsrsp8tkt­v6vqbxbww3vxcib1ds2pv92l­5.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7kao9cmsrsp8tkt­v6vqbxbww3vxcib1ds2pv92l­5“ /> Ceskykutil.cz

Jaké teploty

Ne každý má ale doma podmínky k dlouhodobé archivaci. Ideální vinný sklep má mít konstantní teplotu 10 až 12 °C. To je také teplota, která je ideální pro servírování většiny bílých a růžových vín. Při archivaci při vyšší teplotě je nutno počítat s tím, že víno bude zrát a stárnout rychleji.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/fmqqjtawvh3jt0he­drjpbi1otijwwrcpn963zrq­r.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„fmqqjtaw­vh3jt0hedrjpbi1o­tijwwrcpn963zrq­r“ />

Podle způsobu využití a ceny, kterou chcete investovat, se odvíjí i kapacita. Takováto vinotéka poslouží spíše v restauraci (Selva)

Vinoteky-amon.cz

Při nižší teplotě pak dochází k vysrážení vinného kmene a barviva u červených vín. Pro kvalitní zrání je také důležitá vlhkost prostředí – měla by se pohybovat kolem 70 procent.

Ve vinném sklepě by mělo být temno a minimum umělého osvětlení, lahve se ukládají naležato. Korek by totiž měl být ve stálém kontaktu s vínem, aby nevysychal.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/4ufctn3×p686t31­diwpzr63mnxro6s­123yqdximi.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4ufctn3×p686t31­diwpzr63mnxro6s­123yqdximi“ />

Moderní vinotéky mívají digitální ovládání jako lednice, zde i s doporučením optimální teploty (Guzzanti)

Archiwum.alle­gro.pl

Mezi další faktory přispívající k pozvolnému stárnutí patří absolutní klid a čistota vzduchu. Kdo by ve sklepě skladoval i brambory a jablka ze zahrádky, vydává se v nebezpečí, že pórovitý korek natáhne do vína nežádoucí pachy.

Problém je s kvalitou korku. Je ho čím dál méně, takže se stále častěji používají plastové zátky. Mnoho lidí se na ně dívá s despektem, ale i mezi vinaři je vidět, že jim přestávají vadit tolik jako v minulosti. Pořád je to lepší alternativa než nekvalitní špunt z drceného korku, který se hodí jen pro vína určená pro okamžitou spotřebu, tvrdí někteří vinaři.

Sklep v kuchyni

Z předchozího je vidět, že archivování „postaru“ je stavebně náročný koníček. Vzhledem k tomu, že vinných gurmánů přibývá (a milovníků laciných krabicových vín ubývá) a ne každý má pro vhodné uskladnění dostatek prostoru, jeví se koupě domácí vinotéky jako zajímavá alternativa.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/vpmaz1yjy4uw­lntnhkh56p5lw7e7b7yh­lyhfxhk6.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„vpmaz1y­jy4uwlntnhkh56p5l­w7e7b7yhlyhfxhk6“ />

Dvouzónová vinotéka umožňuje najednou skladovat bílé i červené víno (Heier)

Winehouse.cz

Stejně jako jiné velké domácí spotřebiče mohou stát vinotéky v interiéru samostatně nebo jsou určeny pro vestavbu do kuchyňské linky. Aby mohly být vinotéky zajímavým prvkem interiéru, mají prosklené dveře a vnitřní police ze dřeva nebo leštěného kovu.

Současné ceny vinoték obvykle začínají na hranici tří tisíc korun, horní hranice se pohybuje v řádu násobném. Menší modely pojmou třeba jen 12 lahví. Většinu nabídky však představují vinotéky pro uskladnění alespoň 50 lahví.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/po0sq96ve1mkw59ji­my2b3zr572521rg6pw79yv1­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„po0sq96­ve1mkw59jimy2b3zr57252­1rg6pw79yv1“ />

Liší se i provedení. Od chladných techno až po použití dřeva, které má evokovat paralelu s přírodním uložením vína (Guzzanti)

Tsbohemia.cz

Vnitřní uspořádání některých vinoték umožňuje také uložení již otevřené lahve nebo karafy s vínem. Součástí kvalitní vinotéky je i filtr, který se stará o odstraňování nežádoucích pachů.

Jak se budou skladovat

Při koupi je nutné si ujasnit, jaká vína se budou skladovat, a tomu přizpůsobit volbu přístroje. Existují dva základní systémy chlazení vinotéky: klimatizované a temperované.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/yy2u1bjtf7t1m­y7dnnpc0sc2bdda­drwaqk8d75eg.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„yy2u1bjtf7t1m­y7dnnpc0sc2bdda­drwaqk8d75eg“ />

Vinotéky najdete mezi sortimentem většiny výrobců domácích spotřebičů (Mora)

Bedienungsanle­itungonline.de

V prvním případě se prostor zchladí na teplotu, která se nastaví na elektronickém displeji. Díky fyzikálním zákonům teplý vzduch stoupá nahoru a studený naopak klesá. Proto se teploty v jednom prostoru liší. U některých přístrojů je rozdíl malý, pouze jeden nebo dva stupně, proto je podobný model vhodný pro uložení jen jednoho druhu vína – bílého či červeného – podle nastavené teploty, jinde může rozdíl dosahovat i čtyř stupňů. V tomto případě lze v horní části skladovat vína červená, v dolní bílá. Toto dilema odstraňují temperované vinotéky, které umožňují v každé zóně teplotu nastavit individuálně.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/hg8e6pxpxw2fvlmw4hgq­b61ircda70kzv6t4g­c7o.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hg8e6px­pxw2fvlmw4hgqb61ir­cda70kzv6t4gc7o“ />

Takovéto uložení se promine v obchodě s víny, ale pro archivaci se nehodí. Muselo by být umístěno v chladu a tmě (Provino)

Vinopro.cz

Nejdokonalejší bývají takzvané vícezónové vinotéky, které mívají několik samostatných prostorů a každý z nich umožňuje libovolně nastavit teplotu například od pěti do osmnácti stupňů. Jejich výhoda spočívá hlavně v tom, že je možné část skříně vyhradit pro dlouhodobé skladování, ostatní pro krátkodobou spotřebu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/wcw1ai5rh8iw­mnkmwqgh2dma02o­opoi38857jmhu­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wcw1ai5rh8iw­mnkmwqgh2dma02o­opoi38857jmhu“ />

Sen většiny milovníků vína: pořádný sklep (Černý jezdec)

Jizni-morava.info
Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také