Dlažba a obklad v koupelně

Dlažba a obklad patří od nepaměti k suverénně nejoblíbenějším koupelnovým povrchům. A není se čemu divit. Jsou běžně dostupné, cenově přijatelné a mají dlouhou životnost. Poškozené místo lze jednoduše opravit a dané kachličky vyměnit. To oceníte například při výměně stupačky v bytě nebo třeba při osazení nové vany. Pokud navíc patříte mezi zdatné kutily, zvládnete si obklad i dlažbu s trochou trpělivosti zhotovit sami.

Chatar-chalupar.cz

Vybírat dnes můžete z téměř nekonečného množství barev, vzorů a formátů. Ne každý obklad musí být nutně keramický. Volit můžete i mezi dalšími materiály.

Dlažba a obklad nemá ale jen výše vyjmenovaná pozitiva. Povrch tvoří jednotlivé kachle a mezi nimi vzniklé mezery vyplněné spárovací hmotou. A právě tyto spáry se oproti glazovanému povrchu hůře čistí a časem zanáší špínou a vodním kamenem. Udržet spáry v původním vzhledu tak dá značnou práci. Pokud jim nevěnujeme dostatečnou péči dojde časem ke změně barvy spárovací hmoty.

Historická koupelna z počátku 20. století s původními keramickými obklady.

Cestyapamatky.cz

Materiály

Keramické výrobky lze rozdělit do několika málo kategorií. Ne všechny jsou vhodné na podlahy a ne všechny lze použít do venkovních prostor. Asi nejznámější obklady vyráběné na území ČR nabízí firma Rako. Uvádíme zde jejich základní dělení, které se ale vztahuje i na jakékoliv další výrobky.

  1. Glazované keramické obkládačky se používají k obložení stěn v interiéru. Povrch může být hladký nebo jemně reliéfní. Glazura je matná nebo lesklá. Jejich nasákavost je vyšší než 10% a jsou tudíž nevhodné k použití v exteriéru.
  2. Glazované hutné dlaždice s nasákavostí od 0,5 % do 3,0 % lze použít pro obklad interiérových podlah i stěn. Pozor, tyto dlaždice se rozhodně nehodí na podlahy balkónů, lodžií a teras. Povrch může být opět matný i lesklý. Zvolit můžete také glazuru v protiskluzném nebo otěruvzdorném provedení.
  3. Slinuté glazované dlaždice a tvarovky jsou speciálním výrobkem obvykle určeným pro řešení veřejných i soukromých, vnitřních i vnějších bazénů. Jejich nasákavost je nižší než 0,5 % (nemají téměř žádné póry) a jsou tím pádem mrazuvzdorné. K dostání jsou různé typy protiskluzných povrchů.
  4. Vysoce slinuté dlaždice mohou být glazované i neglazované. Vyznačují se nasákavostí menší než 0,5 % (nemají téměř žádné póry), vysokou pevností, odolností a mrazuvzdorností. Neglazované jsou určené především pro podlahy interiérů i exteriérů. Povrch může být standardní hladký, reliéfní protiskluzný, satinovaný nebo leštěný (dle výrobce vhodné do luxusních interiérů a na fasády). Glazované se hodí na stěny i podlahu do interiéru i exteriéru.

Kameninová dlažba z Poštorné.

Pkz-keramika.cz

K dalším zajímavým materiálům patří dlažba kameninová. Oproti klasické keramice se vyrábí z kameninových jílů, které se při vypalování spékají (slinují) a dosahují tak vlastností podobných skleněnému střepu. Výsledný materiál je vysoce pevný, málo nasákavý (do 7 %), mrazuvzdorný a chemicky odolný. Dlažba se vyznačuje přírodním červenohnědým až okrovým odstínem a hrubším protismykovým povrchem. Musíme proto počítat s jeho horší údržbou. Povrch může být přírodní i glazovaný. Díky svému přírodnímu až rustikálnímu vzhledu se hodí především do koupelen starých venkovských domů a chalup. Běžně se pak tato dlažba používá např. do zimních zahrad, chodeb a sklepů. Největší uplatnění však najde především v exteriéru a to v podobě dlažeb i obkladů. Známým českým výrobce je PKZ Keramika Poštorná.

Vzhledově podobně vypadá dlažba z cihelného střepu tzv. půdovky. Ty se dříve používali na podlahy v podkrovích půdách. Dnes jsou stejně jako kamenina oblíbené v koupelnách s přírodním a venkovským charakterem.

Skleněný obklad potkáme nejčastěji ve formě mozaiky, která tvoří zajímavý doplněk ke klasické dlažbě a obkladu. Výjimkou nejsou ale ani větší formáty kachliček nebo dokonce velkoformátové desky. Skleněné dílky jsou buď probarvené ve střepu nebo je barva aplikována na jejich zadní stranu. Ať už jednobarevným nástřikem nebo formou digitálního tisku. Skleněné obklady jsou primárně určené na stěny. Budete-li ho chtít použít na podlahu, podívejte se, má-li koeficient tření min. 0,3 (hodnota stanovená normou pro podlahy bytových a pobytových místností) nebo úhel skluzu min 18° (protiskluz pro bosou nohu v prostorách sprch).

Zelená skleněná mozaika.

Davidarchitek­ti.cz

Dále mohou být obklady a dlažby vyrobeny z pokovené keramiky, kovu, dřeva, kamene popřípadě i plastu. Více se o nich dočtete v jednotlivých článcích zaměřených na tyto konkrétní materiály.

Formáty

Stejný materiál v rozdílném formátu (rozměru) obkladu a dlažby bude vždy působit odlišným dojmem. Rozmýšlíte, prospěje-li vaší koupelně více klasický obdélník či čtverec, mozaika nebo velkoformátové dlaždice? Malou koupelnu opticky zvětší velké obklady s minimem spar a jednoduchá světlá barevnost.

Velkoformátové obklady v kombinaci s drobnou mozaikou – trend poslední doby.

Kouba-interier.cz

Naopak ve velké koupelně si můžete dovolit kombinaci více formátu a barev. Nejste-li si ale jisti a nechcete to přepísknout držte se osvědčeného pravidla: maximálně dva formáty a dvě barvy (viz. Barvy a tvary v koupelně). Trendem poslední doby je například velkoformátová kalibrovaná obdélníková dlažba a obklad v kombinaci s drobnou mozaikou.

Velkoformátové dlažby a obklady jsou obdélníky a čtverce standardně o rozměrech do 60 cm. Speciální výrobky pak mohou mít rozměr až 120 cm. Tyto povrchy se vyznačují minimem spar. Ve většině případů jsou velké dlaždice také kalibrované (přesně zabrušované), což umožňuje také minimální tloušťku spáry (cca 1mm) a zvyšuje dojem nepřerušeného povrchu.

Velkoformátové obklady v kombinaci s drobnou mozaikou – trend poslední doby.

Kouba-interier.cz

Velkoformátové obklady v kombinaci s drobnou mozaikou – trend poslední doby.

Kouba-interier.cz

Klasické formáty dlažeb a obkladů jsou dobrým řešením pro každou koupelnu. Vybrat můžete ze čtverců 15×15, 20×20, 30×30, 45×45 a nebo obdobných rozměrů obdélníkových. Obklady mohou být hladké nebo profilované. Jednobarevné nebo zdobené motivem.

I s klasickým formátem v běžně dostupných barvách vytvoříte pěknou moderní koupelnu.

Newwork.cz/

I s klasickým formátem v běžně dostupných barvách vytvoříte pěknou moderní koupelnu.

Newwork.cz/

Dlažba a obklad běžného formátu působí netradičně díky výraznému grafickému vzoru.

05studio.cz

Mozaiky jsou tvořené dlaždicemi o velikosti do cca 100 cm2. Jednotlivé dílky jsou nalepeny na síťce a na stěnu nebo podlahu se lepí ve větších celcích. Tvary mohou být čtvercové, obdélníkové, kruhové, šestihranné nebo zcela nepravidelné. Mozaikové obklady jsou charakteristické velkým množstvím spar a drobným detailem. Kromě keramických či skleněných existují také mozaiky, které v sobě kombinují více rozdílných materiálů (kov, dřevo, kámen).

Bílá a zelená mozaika ve dvou rozdílných formátech. Tato mozaika se pokládá po větších částech nalepených na nosné síťce.

Jbcconstructi­ons.com.au

Barevná keramická mozaika pokládaná ručně kousek po kousku.

Slecna.info

Výše zmíněné formáty jsou doplněny ozdobnými listelami, rohy a reliéfy. Ačkoliv jsou tyto prvky součástí mnoha sérií, dnešní koupelna dává před ozdobným páskem obíhajícím celou místnost přednost spíše členění koupelny do jednotlivých zón. V praxi to vypadá tak, že základní neutrální obklad doplňuje například v místě vany a sprchového koutu mozaika. Nebo například dlažba z podlahy vyběhne na stěnu s toaletou a umyvadlem.

Obrovský sortiment dlažeb a obkladů je doplněn také neméně obsáhlou škálou zakončovacích, dilatačních a přechodových lišt. Ty jsou zpravidla kovové (hliník, nerez, mosaz…) nebo méně kvalitní plastové. U některých druhů dlažeb je také možné zbrousit hranu rohových kachlí pod úhlem 45° (tzv. kamenický roh) a vytvořit tak nenápadný navazující přechod. Takové řešení je samozřejmě dost pracné, čemuž odpovídá i cena.

Na co si dát pozor při výběru a koupi

Při výběru se nenechte unést nepřeberným množstvím a módními trendy. Výbírejte také z praktického a nadčasového hlediska a pamatujte, že koupelna vám bude sloužit třeba i několik dalších desítek let. Zvažte také její údržbu. Lépe se budou čistit velké hladké plochy. Horší práce bude s mozaikami (kvůli množství spar) a matnými hrubými povrchy.

Pokud máte vybráno, běžte se na danou dlažbu podívat do kamenné prodejny. Na fotografiích katalogů a internetových e-shopů může fotografie daného produktu vypadat dost jinak než ve skutečnosti. Vyhnete se tak případnému zklamání a složitému vracení. Zkušený personál prodejny vám navíc může v lecčems dobře poradit a některá studia nabízejí také možnost vizualizace koupelny.

Obklad objednávejte vždy naráz a dostatečnou rezervou 10 až 15% (tzv. prořez). Později doobjednaný obklad může mít díky jiné sérii z výrobní linky lehce rozdílnou barevnost nebo dokonce i rozměr. V horším případě se vám ho nepodaří sehnat vůbec. Schovaná rezerva se tak může velmi hodit třeba až za pár let, kdy bude třeba vyměnit prasklou obkladačku nebo i celou část obložení (například kvůli výměně potrubí).

K dokonalému obkladu s dlouhou životností patří také volba vhodné a kvalitní penetrace, lepidla a spárovací hmoty. Nechte si v tomto poradit od odborníka. Pokud mu zdělíte druh podkladu a vybrané dlažby či obkladu, rád vám doporučí vhodné lepící hmoty a stavební chemii. Jiné lepidlo se hodí na betonovou podlahu, jiné na pružný sololit nebo na podlahové topení. Nejvyšší cena vždy neznamená nejvyšší kvalitu. Na druhou stranu ale ani nechcete aby se obklady a dlažba začaly po roce, dvou odlupovat.

Vzorek spárovací hmoty si dopředu porovnejte se vzorkem dlažby a obkladu. Jedině tak si budete jistí výsledným vzhledem.

Spáry

Spáry, věčný problém internetových diskuzí. Spáry k dlažbě a obkladu už prostě patří. Kdo by je rád eliminoval nebo se jim zcela vyhnul může použít velkoformátové kalibrované dlaždice a obklady (oproti klasickým obkladům cca 4 mm je tloušťka spáry jen 1 mm).

Barevný vzorník sprárovacích hmot.

Mirdoma.webno­de.cz

Ve zbylých případech můžete předejít výrazné změně barvy výběrem vhodného odstínu spárovací hmoty. Volte univerzální šedou nebo hnědou. Příliš světlé a bílé spárovací hmoty časem zajdou a navrátit jim původní bělost se vám podaří je stěží. Na černých a jinak výrazně tmavých spárovacích hmotách se vám zase bude usazovat vodní kámen a spáry budou jakoby blednout. Částečným řešením může být penetrace spárovací hmoty. Ta sníží nasákavost daného materiálu a tím i jeho náchylnost ke špinění. Dál už nezbývá, než se obrnit trpělivostí a časem a čistit a čistit. Vyzkoušet můžete savo, prášek do pečiva, čistící koupelnové přípravky na vodní kámen nebo speciální čističe spar.

Pokládání

Jste-li zkušenými kutil, nechybí vám preciznost a trpělivost, můžete si vaši koupelnu obložit sami. Začněte vždy perfektně připraveným podkladem. Ten musí být co nejvíce rovný. Každá vypouklina bude totiž po obložení vidět a projeví se ve formě vystupujících hran. Zvlášť důležitý je vyrovnaný podklad pod mozaikou a velkými kalibrovanými formáty. Podlahu a stěny důkladně napenetrujte (zvláště u savých materiálů) a v místě styku s vodou opatřete hydroizolací.

Pokud se rozhodnete lepit nový obklad na starý, je nutné aby staré kachličky dobře držely. Vyzkoušet je můžete poklepáním. Ozve-li se dutý zvuk, je obkladačka uvolněná. V takovém místě musíte obklad sundat a vzniklou mezeru vyplnit vhodným tmelem nebo maltou. Původní obklad je také nutné před pokládkou nového důkladně odmastit.

Pokládání dlažby na střih. To znamená tak, že na sebe navazují spáry v obou směrech.

Naseinfo.cz

Předem si místnost pořádně proměřte a rozmyslete odkud začnete obkládat. Obklad i dlažba by měly být položeny pokud možno tak, aby na koncích místností nevznikaly příliš malé dořezy. Ideální je nakreslit si spárořez. Začít s celým formátem můžete například v pohledově exponované straně koupelny a dořez může být na opačné straně, která není příliš na očích. Další možností je začít s obkládáním v ose místnosti a odtud pokračovat na obě strany.

Nezapomínejte ani na dilataci. Pokud je nosná konstrukce a vrstvy nad ní dělená dilatační spárou měla by se propsat i do dlažby a obkladu. Tzn. že v místě dilatační spáry bude i spára obkladu vyplněná trvale pružným tmelem nebo vloženou lištou.
Pokládání velkých kalibrovaných formátů je velmi náročné na přesnost. Každá malá nerovnost se na velkých dlaždicích znásobí a projeví ve styku hran a nerovnosti spár. Přenechte ji tedy odborníkům.

Požadované vlastnosti

Protiskluznost je důležitá vlastnost dlažby, které se dosahuje speciální protiskluznou glazurou nebo reliéfním povrchem. Dle norem se týká hlavně veřejných budov a venkovních prostor a pro byty není normou stanovena. Orientovat se podle ní ale můžeme i při výběru dlažby do koupelny. V místech kde se chodí bosou nohou se označuje písmeny A,B,C. Písmeno C udává nejvyšší hodnotu. Ve vaší koupelně si ale bohatě vystačíte s hodnotou B (úhel kluzu > 18° – veřejné sprchy, ochozy bazénů, brouzdaliště, schody…). Použít můžete i A. V prostorách, kde se chodí v obuvi se užívá označení R9 až R13. V bytě opět vystačíte s nižšími kategoriemi R9 nebo R10. ČSN 74 4505 pak vyžaduje aby podlahy bytových a pobytových místností vykazovaly součinitel smykového tření μ ≥ 0,3. To bohatě splňuje dlažba z kategorie A i dlažba z kategorie R9.

Otěruvzdornost stanovuje odolnost výrobku proti opotřebení a můžete díky ní částečně odhadnou celkovou životnost povrchu. Norma rozděluje keramické materiály do skupin PEI 1 až PEI 5. Do koupelen vybírejte dlažbu se stupňem PEI 2 popřípadě PEI 3. I zde platí čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost.

Nasákavost a mrazuvzdornost je sice důležitá vlastnost ale v koupelně v interiéru ne až tak podstatná. Obecně platí, že čím je materiál méně nasákavý, tím lépe odolává mrazu. Mrazuvzdorné keramické výrobky mají nasákavost nižší než 3%. Keramika s nasákavostí 0,5–3% se uplatní v interiéru obytných budov. Pokud má taková dlažba navíc dostatečný protiskluz, hodí se i do exteriéru. Nasákavost nižší než 0,5% značí, že danou dlažbu můžete bez obav použít na podlahu exteriéru. Naopak výrobky s nasákavostí větší než 10% můžeme v interiéru použít pouze na stěny.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také