Dětský pokoj

Dětský pokoj je samostatným malým světem uprostřed bytu. Mezitím co dospělý člověk využívá ke spánku ložnici, k přijímání návštěv či zábavě obývací pokoj, v ideálním případě k práci pracovnu a k ukládání předmětů šatnu, dítě má všechny tyto prostory v jedné místnosti

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/ihmw6d0ag­dyfqpwqi3tt2fkx­4gyf7t6n36b3lf9p­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ihmw6d0ag­dyfqpwqi3tt2fkx­4gyf7t6n36b3lf9p“ /> Truhlarstvi-brodecky.cz

Důležitým rozdílem mezi vybavením pokoje dítěte a dospělého člověka je, že nábytek musí „růst“ zároveň s dítětem a prostor, ve kterém se všechno odehrává, by měl být především funkční, bezpečný, ale zároveň by měl dítě bavit, rozvíjet jeho fantazii, kreativitu a chuť učit se novým věcem.

Zařídit kvalitně dětský pokoj není žádná věda, ale je nutné dodržet jisté zásady pro spokojený a především bezpečný růst našich nejmenších.

Nejdůležitějším, často nejproblematič­tějším faktorem kvalitního dětského pokoje je prostor. Pokojíček musí být dostatečně prostorný k možnosti oddělení jednotlivých činností (práce, spánek, hra), tímto se dítě učí pořádnosti a jistému systému. Pokud jde o pokoj pro více než jedno dítě, mělo by být dodrženo jisté soukromí sourozenců.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/urz80820nx3hsl­k2mlg4kyqz2qj9syk­d3kvjc9×z.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„urz80820nx3hsl­k2mlg4kyqz2qj9syk­d3kvjc9×z“ /> Designatak.cz

Při výběru vhodné místnosti upřednostňujeme před velikostí ještě jednu základní veličinu, kterou je přirozené osvětlení. Dětské pokoj obsahuje dvě, ideálně i více oken, které mají krom bezpečnostních vlastností i funkci optického zvětšení, dodání na vzdušnosti a celkové barevnosti celého prostoru pokoje.

Dalším podceňovaným faktorem je orientace místnosti na správnou světovou stranu. V tomto případě je jí jedině východ. Časné sluneční paprsky do našich oken ihned po ránu zvedají chuť do nového dne, naopak v nočních hodinách podporují spánek a příjemný pocit únavy.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/dlnxqjodu­lee2mm9vixxzz4kj2van­gaec4zpfh44.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„dlnxqjo­dulee2mm9vixxzz4kj2van­gaec4zpfh44“ />

Zařizování pokoje zahájíme vhodným výběrem podlahy. Povrch by měl být snadno udržovatelný, teplý a vzhledem k bezpečnosti neklouzavý. Oblíbeným řešením jsou především různé druhy plovoucích podlah doplněné kusovými koberci, které zároveň působí jako příjemné doplňky celého interiéru.

Dalším krokem je výmalba stěn. Ačkoliv se zdá výběr barvy jako jeden ze snazších bodů, není tomu tak. Právě kvůli nepřebernému výběru odstínů a typů barev je potřeba mít pro barvy cit, ale zároveň se jich nebát. Právě barva nám dokáže opticky pokoj zvětšit, zmenšit, zvýraznit části pokoje, které chceme a skrýt ty ostatní.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/1ztg5llu259i­evj1yw9hd4×xy2­60a8g9v69tvk33­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„1ztg5ll­u259ievj1yw9hd4×xy2­60a8g9v69tvk33“ />

Poté už nám k dokončení pokoje zbývá „pouze“ nábytek a bytové doplňky. Dětský nábytek vybíráme vzhledem k věku dítěte, jiné nároky na prostor a vybavení má batole, předškolák a úplně jiné dítě vyšších ročníků základní školy. Naším úkolem je splnit ve všech růstových fázích dítěte jeho potřeby, požadavky a svým způsobem i přání. Mnoho odborníků doporučuje do tvorby dětského pokoje zahrnout i samotné dítě, které má být samo uživatelem a pokusit se skloubit dohromady jeho přání, koníčky, nebo vkus právě s funkčností, ergonomií, možnostmi prostorovými a v neposlední řadě s finanční stránkou.

Které kusy nábytku nám v dětském pokoji v žádném případě nesmí chybět?

  • Postel vybavená kvalitním roštem s kvalitní matrací je základ pro zdravý růst dítěte
  • Pracovní stůl s dostatečnými drobnými úložnými prostory v bezprostřed­ním okolí
  • Pracovní židle velikostně odpovídající věku dítěte je důležitá pro správné držení těla
  • Úložné prostory učí dítě od raného věku pořádku a systému. Měly by být děleny podle ukládaných předmětů (šatní skříň, knihovna, skříň určená pro hry a hračky…)

Už jsme téměř u konce. Nesmíme podcenit zařízení pokoje dostatečným umělým osvětlením – centrální svítidlo a menší svítidla nad pracovní plochou i nad postelí. Doladíme podle barev a vybavení pokoje kusové koberce, které slouží jako skvělé místo pro hraní více mladších dětí, popřípadě dětskou tabuli na psaní, různé nástěnky pro umístění dětských výrobků a máme na čas hotovo. Fantazii se tu meze nekladou, ale pamatujme, že všeho moc škodí.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/tok3nbrrxy198gy­i7q980yr6wamuj­lnagoiffxmv.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tok3nbr­rxy198gyi7q980yr6wa­mujlnagoiffxmv“ />
Michaela Kubátová

Další podobné články

Přečtěte si také