Dětské pokoje trochu jinak aneb zapomeňte na krteč

Z nějakého důvodu u nás dlouhá léta převládá přesvědčení, že dětský pokojík musí hýřit barvami a „portréty“ všech možných oblíbených pohádkových postaviček. Že pouze tato pestrá a ostrá barevnost dodává dítěti dostatek podnětů. Vliv prostředí na příští estetické cítění dětí se podceňuje. Pokud děti vystavíme již od dětství kýči, může ho to do budoucna ovlivnit a tento vkus mu zůstane pod kůží.

SA Decor.com

Chytře vymyšlený pokoj by měl s dítětem „růst“, jde to udělat tak, aby s relativně malým množstvím změn pokojík dobře sloužil dítěti co nejdéle. Může vytvářet jiný pohled na svět.

Pokud chcete bydlet trochu jinak, pojďte se se mnou podívat na jinou možnost. Chci Vám nabídnout jiný pohled na zařízení dětského pokoje. Můžeme mu říkat třeba „skandinávský“, ale tradici má například i ve Francii, nálepka není důležitá. Je jednoduchý a originální. Nezahlcuje prostor množstvím předmětů.

Textil v jemných barvách, háčkovaný puf, polštáře-zvířátka, velmi útulné

KUSKUS Decor

Je to jeden z trendů, který jinde už nějakou dobu trvá. U nás jde zatím jen o nesmělé seznamování. Jde o trend, který se vyznačuje jednoduchostí, nadčasovostí a vrací se ke kvalitě provedení. Je prostý, ale útulný. Hodně se používají přírodní materiály – dřevo, karton, příze a tradiční techniky – háčkování, pletení či dokonce vyšívání. Nepracuje s ostrými barvami a kontrasty.

Tip:

Nebojte se návratu k háčkovaným, pleteným nebo vyšívaným doplňkům. Evokují dotek lidské ruky při výrobě.

Ruční práce jsou opět v kurzu

Girafa.cz

Háčkování, pletené doplňky jsou do dětského pokoje to pravé

Girafa.cz

Barevnost je jemná, nevtíravá a tím uklidňující. Možná vás překvapí, že v dětském pokoji vypadá velmi dobře šedá barva. Navíc v kombinaci s jemnými pastelovými barvami, které jsou teď opravdu významným trendem, vytvoří velmi jemné a útulné prostředí.

Originální dekorace jednoduše – plsť (filc) a washi-pásky

Pinterest.com

Kombinace barev šedá / růžová a geometrické tvary – opravdu žhavý trend

Color World

Toto jemné barevné ladění bezvadně funguje zejména v prvních třech letech dítěte. V tomto věku ještě dítě nezůstává samo a nevyužívá pokoj k samostatným hrám nebo hrám s kamarády. V pokoji nejčastěji přespává, ať odpoledne nebo večer, a uklidňující atmosféra je velmi důležitá.

Tip:

Zkuste jemné tóny šedé, pastelově růžové, béžové.

Šedý nábytek je originální a krásný

Girafa.cz

Háčkované doplňky

Wixx.cz

Výhoda je, že tento styl není o penězích. Krásný, útulný a účelný pokoj lez vytvořit vhodnou kombinací všech výše zmíněných prvků, kde bude vyšší investici vyžadovat pouze jedna dvě věci, zbytek může být pořízen za přijatelné částky, aniž by člověk musel dělat kompromisy v kvalitě či dobrém vkusu.

Textil dělá divy

Le Velo Rosé.fr

Opět šedá, tentokrát v kombinaci s jednoduchým nábytkem s přírodním dřevem

Coochicoos.com

Dokladem toho je stále větší množství českých výrobců, kteří sledují, co je aktuální ve světě, ale dokážou tomu dát místní charakter, aniž by museli využívat přímo obrázky z večerníčků. Vyrábějí velmi zajímavé věci. Ať už je to nábytek, tapety, textil, dekorační předměty.

Tip:

Inspirujte se u kvalitních českých výrobců, kteří sledují trendy.

Naše klasika i pro děti

Ton.eu

Kvalitní práce a materiál – do dětského pokoje rozhodně patří

Devoto.cz

Popisek pro tyto 3 obrázky vedle sebe: Stejný motiv na tapetě, lampě i textilu, pokoj krásně sladí

Lavmi.cz

Pokud vás výše popisovaný trend příliš neoslovuje, ještě to neznamená, že nemůžete vytvořit krásný dětský pokoj. Můžete zvolit výraznější barvy či jiné materiály, ale základní zásad zůstávají stejné: nepřehánět to s barvami, nepřecpávat prostor, vybírat kvalitu a myslet dopředu.

Děti mají rovněž rády různé „schovávačky“, „domečky“ nebo stany, kam se můžou sami na chvíli schovat a hrát si. Tady hraje důležitou roli textil. Ten vnáší do prostoru požadovanou atmosféru, zútulní ho nebo naopak velmi zvýrazní a zpestří. Výhoda je, že textil je finančně nenáročná záležitost a lze ho tedy častěji měnit. Nejde jen o polštářky, povlečení, kapsáře či jiné dekorace, ale i okenní stínění.

Lavmi.cz
Lavmi.cz

Dnes je výběr dekorů veliký, navíc lze textil kombinovat i s tapetami ve stejném duchu. Takže může být na všech těchto věcech stejný motiv, ale v různém pojetí (např. barva, hustota motivu, velikost atd). Tak dostaneme vkusný výsledek, který není jedním velkým zmatkem, ale všechno k sobě ladí a oku lahodí. Motiv lze vybrat podle věku dítěte, jeho obměnami pak může pokoj sloužit s téměř stejným nábytkem dětem od nejnižšího věku až po dospívající, aniž byste museli vydat dramaticky vysoké částky.

Tip:

Textil dokáže divy, jen ho vhodně vybrat a kombinovat.

Když dítě povyroste, stačí k neutrálnímu základu vybrat jednu – dvě výraznější barvy, které budou buď na nábytku nebo doplňcích, a pokoj dostane zas jiný charakter, vhodný pro hry s kamarády a první samostatné tvoření. A právě první samostatné výtvory potřebují také prostor a každý z nich je zajímavější a vzácnější než jakýkoli obrázek Krtka, Pata a Mata nebo kteréhokoli disneyovského pohádkového hrdiny. Na neutrálním základu hezky vyniknou a nebudou se s ním tlouct.

Tip:

Nechte volný prostor pro výtvory vašich dětí.

Ano, děti mají své oblíbence a chtějí je mít co nejvíc po ruce a na očích. Jenže obliba se může často měnit, proto je dobré dětem vybrat takové dekorace, které jdou snadno měnit a nahradit jinými. Nebo animované hrdiny vůbec nedávat na zeď nebo povlečení a nechat je v knížkách. V pokojíčku by také nemělo být věcí příliš.

Nebojte se šedé

Pepperpot.cz

Jemná barevnost a originální dekorace na zdi

Space4kids.cz

Opět šedá, tentokrát v kombinaci s jednoduchým nábytkem s přírodním dřevem

Mes Choix Malins

Dekorovat pokoj lze i vlastními silami a poněkud netradičně. Stěny lze využít jako kreslící tabule, polepit je speciálními washi –páskami, dekorovat netradičně a s nízkými náklady, zároveň svěže a osobitě. Pokoj tak nebude okoukaný, ale bude to zaručeně originál. Navíc tyto dekorace lze snadno měnit a tím zajistit, že pokoj nebude nudný.

Uklidňující a originální kombinace

SA Decor.com

Dnešní doba navíc nabízí další zajímavé možnosti. Pokud se vašemu dítěti třeba obzvlášť vydařil nějaký obrázek, lze ho naskenovat nebo vyfotit a nechat vytisknout na látku, roletu, žaluzii nebo [link product-landing-page=„5446“]ta­petu[/link]. Na trhu jsou firmy, které tuto službu nabízejí a vyřeší i technickou stránku. O tom, že pokoj pak bude opravdu originální, určitě nikdo nepochybuje.

Kateřina Pečeňová

Další podobné články

Přečtěte si také