Dětská matrace

Na trhu je dnes nepřeberně matrací pro dospělé, například z desítek nejrůznějších pěn. Dětské matrace jsou mnohem unifikovanější, méně rozmanité. Ale to nevadí, děti potřebují hlavně dobrou oporu páteře. A potom také vysokou hygieničnost lůžka – to mimo jiné protože dítě tráví na lůžku mnohem více času než dospělý a navíc má ještě nevyvinutý imunitní systém.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/w73mnr7nwgg4z05h73mj­ijczggzr4yyzb8iw14yb­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„w73mnr7­nwgg4z05h73mjij­czggzr4yyzb8iw14yb“ /> Ikea.com

Vybíráte-li dítěti matraci, sledujte především jakost materiálů – kvalitu pružin a pěny a také množství přírodních látek a jejich efekt. Co nejkvalitnější matrace jsou vhodné pro děti z toho nejlogičtějšího důvodu: totiž že tráví spánkem mnohem více času než my dospělí. Vzhledem k tomu, že děti rostou a vyvíjí se jim páteř a kosti, je velmi důležité jim zajistit matraci s velmi dobrou oporou.

Výhodné jsou pro dítě přírodní matrace. Zejména když trpí alergiemi nebo je často nemocné. Výplně matrace z přírodnin jako je bavlna, koňské žíně nebo přidaná pohanková vlákna a potahy s přídavky bambusu nebo aloe vera jsou tedy zdravotně vhodné.

Zdravotní nezávadnost a hygieničnost na prvním místě

Protože děti mnohem déle spí (podle věku až 12 hodin denně), musí kvalita jejich lůžka zajišťovat, že celou tuto dobu tráví každodenně ve zdravém prostředí.

Důležité je, aby dětské lůžko bylo vzdušné, dalo se větrat a jeho rám lehce omývat. Žádná část by neměla obsahovat formaldehydy a jiné nebezpečné látky.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/bx5cbllc1jspau­5276v22gby6ga3al­puy9ecozm2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bx5cbll­c1jspau5276v22gby6g­a3alpuy9ecozm2“ />

Dětská matrace.

Prespanok.sk

Důležitý doplněk: neprodyšné krycí podložky

Pro děti jsou důležité podložky na matrace neboli chránič matrace. Je to ochranná bavlněná podložka s PVC nebo teflonovým zátěrem ve spodní části, která chrání matraci před znečištěním tekutinami. Kvalitu matrace a pohodlí při spaní zlepší dětem svrchní neboli roznášecí matrace, která lépe rozkládá tlaky.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ic6jl67vcyk30pi18ccr­hxl8iq6ahmfq7fpe­yz4a.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ic6jl67­vcyk30pi18ccrhxl8iq6ah­mfq7fpeyz4a“ />

Matrace Adélka pro miminka do dětských postýlek. Pěna poskytuje dobrou oporu tělu a povrch je dostatečně měkký.

Allik.cz

Ideální jsou pro děti matrace vyrobené z kvalitní PUR (polyuretanové) pěny a HR (studené) pěny. Ta by měla mít střední nebo vyšší tuhost, což je podstatné. Naopak zbytečné je pro dítě zónování matrace.

Neméně důležitý se pro kvalitní spánek jeví i potah matrace. Měl by být příjemný, měkký na omak a samozřejmě i snímatelný s možností praní minimálně při 60°C.

Správný podklad při spaní potřebujeme už od nejútlejšího věku, kvalitní spánek je nutný už od narození. Už u batolat má velký význam kvalita matrace v postýlce a celková vysoká hygiena lůžka. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj dobrou matraci, která ale nemusí být vůbec luxusní.

Na dobrou matraci není nikdy příliš brzy

Kvalitní matrace z PUR pěny dětem stačí. Děti nutně nepotřebují línou pěnu, i když se na trhu dětské matrace s línou pěnou vyskytují. Matrace pro dítě by měla mít nejlépe střední tvrdost, měla by být pevnější a velmi dobře podpírat páteř. Důležitá je prodyšnost, pružnost a pevnost materiálu. Stejná tuhost přitom stačí po celé její ploše, zónování je zbytečné. Děti jsou totiž buď ještě malé, nebo lehké anebo se během noci po posteli posouvají, spějí neklidně a přes případné zóny se kříží – zónování tedy ztrácí význam.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/bwsz0uhw8qjzwstcjrs­pgq88g25lakf7djhph1dl­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bwsz0uh­w8qjzwstcjrspgq88g25lak­f7djhph1dl“ />

Různé dětské matrace v potazích v pastelových barvách.

Designhouse.com­.ua

• Aby matrace dobře větrala a to i spodní stranou, je vhodné položit ji na lamelový nebo pevný laťkový rošt, ne na pevnou desku.

• Důležitý je prací a snímatelný potah, který snese teplotu prací nejméně 60°C, protože tato teplota ničí roztoče, nižší ne.

Zónování matrace je pro děti zbytečné

• Stačí kvalitní matrace z dobré PUR pěny

• Nezanedbatelný je protialergický efekt, Dá se říci, že protialergické jsou všechny kvalitnější dětské matrace.

• Dítěti se také podle věku, hmotnosti a typu matrace mohou přidat i svrchní matrace či matracové chrániče ke zlepšení pohodlí

Matraci volíme raději silnější

Čím je matrace větší, musí být i silnější. Na síle matrace by se šetřit nemělo, silnější vrstva pěny lépe podpírá tělo. A samozřejmě – dítě mám mít na spaní vždy dostatek prostoru, takže je lepší mu vyměnit matraci (a tedy samozřejmě i lůžko) za větší raději dříve než později. Dětské matrace bývají dlouhé 120 cm někdy jenom 6 cm silné; jiné mají 10 cm, což je vhodnější. „Dospělé“ matrace 200 cm dlouhé, které opatříme rostoucím dětem, by už měly být nejméně 15–18 cm silné

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/d0unhh67w18gcl5r­dmd9qpm8p3vex4×xzv9pnp32­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„d0unhh67w18gcl5r­dmd9qpm8p3vex4×xzv9pnp32­“ />

Dětská matrace Amálka

Matracetropico.cz

Příklad s pohankou a kokosem: Booboo Gryko Koko matrace

Za přijatelnou cenu kolem 1000 korun najdete na trhu matraci deklarovanou jako matraci antialergickou přírodní. Její svrchní vrstva je vyrobena z pohanky vložené do speciálních komůrek. Pohanka má antibakteriální vlastnosti, brání množení roztočů a také nedovoluje přehřívání lůžka. Střed matrace tvoří molitanová pěna. Spodní část je z kokosových vláken. Také tato strana zabraňuje množení roztočů, je antibakteriální a rovněž chladí a brání přehřátí dítěte. Matrace musí chránit – protože pohanka nesmí přijít do kontaktu s vodou!

Flexifoam+ RE pěna

Kombinace těchto dvou pěn je vhodná pro starší a těžší děti. Může to být například matrace Tropico Maxi King vyrobená z flexifoam pěny, přičemž vnitřní opěrné jádro je z tužší RE pěny. Povrch matrace je opatřený masážním profilováním. Jak dítě roste, může vyměnit postupně spaní na jedné měkčí straně za tužší povrch strany druhé. Matrace se zárukou 5 let není cenově náročná, seženete ji v ceně kolem 4000 korun. Potah je prací při 60°C, tato teplota likviduje roztoče.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také