Designová první pomoc

I když je domácí lékárnička důležitou součástí každého bytu, jejímu vzhledu se překvapivě věnuje málo pozornosti. Možností, jak elegantně ukrýt léky, je přitom spoustu.

Vintagenostal­gia.com.au

Konkrétní volba záleží na potřebách každé domácnosti. Základní vybavení zahrnující obvazy, náplasti, teploměr, nůžky, pinzetu a dezinfekci ale v každém případě zvládnou pojmout třeba plechové boxy označené patřičným motivem.

Lékárnička Nexio se skleněnými dvířky, prodává Homein.cz

Homein.cz

V lékarničce by ale měly být také léky proti horečce, bolesti hlavy a především v případě alergika v rodině i proti bodnutí včelou či hmyzem. Do nutné výbavy odborníci doporučují zařadit také sprej s obsahem D-panthenolu vhodný na pokožku spálenou sluncem nebo na popáleniny prvního stupně. Obzvlášť v období chřipek je pak užitečné mít doma i sirup proti kašli a nosní kapky. Pro případ zažívacích potíží je pak potřeba počítat také s černým uhlím a Smectou. S rostoucím počtem léků se nabízí pořízení skříňky zavěšené na zdi s možností umístění léků, které se do boxu už nevejdou.

Lékarnička DR.K, Koziol

Koziol.cz

Domácí lékarnička není zrovna častým motivem designérských nápadů. Když už se o ni ale nějaký tvůrce začne zajímat, stojí to za to. Tak jako v případě designérského dua Sheng-hung Lee & You-Lin Chen z Tchaj-wanu, kteří před třemi lety coby studentský projekt navrhli n. nursing Kit. Inovační koncept v sobě důmyslně ukrývá nůžky, pinzetu, náplasti a štítky na léky.

Lékarnička n. nursing Kit

Designlib.tis­tory.com

Moderní lékarnička v atraktivním designu zároveň funguje jako baterka. Mladí tvůrci chtěli vyjít vstříc tchaj-wanským rodinám, které mají obsah lékarničky poschovávaný po bytě v zavřených šuplících, a když je to potřeba, nemohou je najít. N. nursing Kit je vždycky po ruce, protože sám o sobě působí jako dekorace, a může tak být neustále na očích. I když lékarnička získala uznání odborníků i veřejnosti, stále je ve fázi prototypu, a na sériovou výrobu tak teprve čeká.

Lékarnička n. nursing Kit

Thedesignconfi­dential.com
Pinterest.com

Na designéry si můžete zahrát i vy sami, když si lékárničku vyrobíte svépomocí. Nejjednodušší variantou je polepení obyčejné krabice, na kterou třeba z washi pásků nalepíte červený kříž. Další možností je vytvoření lékárničky z plechové dózy, na kterou pomocí sprejové barvy a izolepy vytvoříte motiv křížku. Křížek můžete také vyšít nebo přišít na látkovou taštičku, ze které se pak stane skvělá varianta cestovní lékárničky.

Drevenedomecky.cz
Drevenedomecky.cz

Dřevěná lékárnička z nabídky webu Dřevěnédomečky.cz

Drevenedomecky.cz

Domácí lékárničku je nejlepší uchovávat na místě se stálou teplotou, která nepřesahuje třicet stupňů Celsia. Léky a další vybavení domácí první pomoci by tak neměly být blízko topení nebo sporáku. Vhodné není ani vlhké prostředí. Dát lékárničku do koupelny tak zrovna není nejlepší nápad. Lékárnička by v každém případě neměla být v dosahu dětí. Hru na doktora jim ale klidně dopřejte. Namísto plastových hraček zkuste malým zdravotníkům pořídit doktorské sety z papíru, dřeva nebo plsti.

Lékařské pomůcky z plsti, Etsy

Etsy.com

Papírová doktorská sada k vytisknutí, Etsy

Etsy.com
Irena Nováková

Další podobné články

Přečtěte si také