Čtverce v interiéru

Čtverec je tvar, který v přírodě neexistuje. Vytvořil ho člověk stejně jako kruh. Stejně jako kruh má hlubokou filozofickou myšlenku. Tyto dva tvary jsou hodně provázané, protože značí vztah mezi lidským a božským, mezi hmotným a duchovním světem, dokonalým a nedokonalým. Použijeme-li je společně, jejich propojení vyjadřuje rovnováhu mezi zemí a nebesy. Kruh ve čtverci značí osobní celistvost. Čtverec je také chápán jako obrazec, který určuje čtyři základní směry v prostoru (například sever, východ, jih, západ), popisuje čtyři živly (oheň, voda, země, vzduch) nebo také čtyři roční období (jaro, léto, podzim, zima).

rheinfaktor

Čtverec společně s kruhem je základním prvkem architektury.

Symbolizuje svět a přírodu. Je považován za dokonalý tvar s přirozeně dokonalými proporcemi, jak je vytvořili umělci z antického Řecka.

Je statickým, nepohyblivým symbolem (oproti kruhu). Křesťanství čtverec vnímá jako symbol hmoty, života a pozemské reality. Představuje stabilitu, řád a konečnost světa.

… základní optické klamy

cat.rulez
kryl.info
kryl.info
ghoticcc

Optické klamy vytvořené pomocí čtverců jsou ukázkou toho, jak je lidské oko nedokonalé. Stačí přidat do rastru čtverců na několik míst bílé body a budeme míst pocit, že se vnořujeme do jeho prostoru. Někdy se zase plocha rastru zohýbá a vybíhá z plochy ven k nám. Porušením pravidelnosti rastru a posunutím řádku o malý kousek získáme dojem vlnění. Jde o opravdu velmi zajímavé efekty.

Pomocí skládání čtverců vznikají různé optické klamy. Naše oko je nedokonalé, proto poskládáme-li obrazec z černobílých čtverců, můžeme se o tom přesvědčit. Moderní interiéry někdy využívají efektu optického klamu.

Optické klamy nám dokazují, jak je lidské oko nedokonalé.

Ale při použití výrazné, například černobílé kombinace, je jejich náročnost na vnímání velmi vysoká a někdy, při delším sledování, může způsobovat až nepříjemné účinky jako například bolest očí, závratě atd. Proto ve výrazné barevnosti je lepší tento efekt použít například jako zajímavý detail. V jemnější barevnosti se meze vaší fantazii nekladou.

V moderním designu hraje čtverec důležitou roli. Dají se skládat do různých originálních obrazců, jsou hravé. Menší čtverce tvoří třeba mozaiku. Jeho čisté tvary a linie moderního designu mají k sobě velmi blízko.

… čtverce můžeme do prostoru vnést různými způsoby

Nejčastějším je, který si možná ani neuvědomujeme, použití různých koupelnových či kuchyňských obkladů a dlažeb. Použijeme-li jednobarevnou dlážděnou plochu, jejich zřetelný rastr nám vytváří pouze viditelné spáry.

Koupelnový obklad ve formě mozaiky větších rozměrů. Výborně sladěn s velkým formátem dlažby.

decorationtrendy
archiexpo

Čtvercové obklady či dlažby je vhodné kombinovat s obdélníkovými vzory, pruhy či jednobarevnými plochami.

Díky čtvercovým obkladům s dekorem můžete do bytu dostat velice zajímavý a originální prvek, kterého byste výmalbou nikdy nedosáhli.

houzz
rustikalni-dlazby

Nádherná retro dlažba, která je opět velmi moderní. Je výbornou volbou do interiéru laděných do skandinávského stylu, eklektického, ale i moderního.

I tradiční řešení stěny za pracovní deskou kuchyňské linky může při správné volbě barevnosti vypadat velmi atraktivně.

zendit

Dekorované obklady s opakujícím se vzorem ve čtvercovém rastru, které odkazují na tradiční styl jižních zemí, vám umožní vykouzlit v koupelně příjemnou hřejivou moderní atmosféru.

houzz

Čtvercové dílky mozaiky jsou schopné jednoduše vykouzlit moderní i historizující, tradiční řecký dekor a tím vytvořit zajímavý elegantní prvek dokonce i v jinak opomíjeném prostoru, jakým je toaleta.

houzz

Dokonce i za kuchyňskou linkou můžete díky mozaice vytvořit efektní umělecké dílo. Některé takové plochy jsou tvořeny z větších velikostí obkladů, které jsou povrchově řešeny jako mozaika. Jsou však vzhledově k nerozeznání od mozaikových kousků. Můžete si však jakýkoli vzor poskládat i z jednotlivých malých kousíčků v barevnosti, jakou si budete přát.

killerkitchenan­dbath
tapiture

Mozaikové dílky vám umožní z vaší koupelny vytvořit například písečnou pláž. Nebo podmořský svět? Proč ne!

Nechte svou fantazii a kreativitu vykouzlit z vašeho pokoje originální a jedinečné umělecké dílo! Můžete použít vámi rozstříhané kusy tapety, nástěnné nálepky, nebo vzít do ruky štětec a zvolit si vlastní barevnost.

homeiki

Tapeta, která rozhodně zaujme! Elegantní a velmi chic kousek. Víte, že si můžete vymyslet vlastní dekor, přizpůsobit ho vašemu prostoru a ploše, na kterou ji plánujete lepit? Pak si ji jednoduše necháte vytisknout a lepíte, jako kdybyste si ji koupili někde ve specializovaném obchodě. Ale tahle vám určitě bude dělat větší radost!

milall

Výběr z dekorů tapet je tak obrovský, že nebudete vědět, po které sáhnout. Ty s optickými klamy jsou opravdu efektní! Lepší takové vzory však vybírat v jiných barvách, než v černobílém provedení. Vaše oči by z takového řešení ve velké ploše mohly být velmi unavené a mohli byste pociťovat dokonce až nevolnost.

harlequin

Dalším nejčastějším způsobem je aplikace kazetového stropu. Bývá jednobarevný, avšak rastr čtverců je zřetelný. Někdy je dán samotnou konstrukcí stavby, jindy je vytvořen jako designový prvek, který může sledovat rastr rozmístění světel.

Tradiční řešení podhledu stropu, který vychází z konstrukce domu. Jeho struktury je využito k umístění bodových světel namísto závěsného stropního svítidla.

houzz

Čtvercový rastr podhledu může vzniknout z nutnosti potřeby prostoru pro vedení instalací. Snížení stropu vytvořením podhledu umožní v jeho prostoru vést například rozvod vzduchotechniky apod. Toto řešení bývá u energeticky úsporných domů časté.

cabbageroseblog

Řešení rastru podhledu může vzniknout pouze z estetických důvodů.

armstrong

Méně častým, přesto však běžný způsob, jak použít čtvercový vzor v interiéru je pomocí koberce. Ten už koupíme s tímto vzorem, nebo je možné použít kobercové dlaždice a vzor si poskládáme sami dle naší fantazie, což je velmi zábavné a dovolí nám si interiér uzpůsobit přesně podle našich představ a fantazie.

Velké modulární kobercové čtverce jsou v nabídce mnoha barev, dekorů i textur. Můžete si tak vytvořit podlahu podle vašich představ a fantazií. Můžete mít koberec kusový i koberec ode zdi ke zdi, a to téměř v jakémkoli designu. Když některý díl zašpiníte či zničíte, snadno ho vyndáte, vyčistíte nebo nahradíte novým. A tento způsob řešení podlahy má ještě jednu velkou výhodu. Když se budete stěhovat, můžete si ho snadno převést do nového bytu.

inspirativni

Kusové koberce najdete také se čtvercovým dekorem. Vůbec nevadí, že je monochromatický, jednobarevný. Díky rozdílné struktuře a délce vlasu jednotlivých dílků je koberec velmi zajímavým prvkem v prostoru.

decorfox
desainrumahgratis

Kusový koberec nebo kobercové díly? K nerozeznání, že? Kobercové díly můžete pořídit v barevnosti sladěné k odstínu, kterou jste vybrali pro stěny a poskládat si tak vlastní koberec. V případě koupi kusového koberce většinou tento postup bývá opačný – podle barvy koberce se volí barva stěn a doplňků.

Houzz

Koberec může mít znatelný čtvercový rastr, který vynikne díky rozdílnému dekoru jednotlivých čtvercových dílů. Rozhodně efektní řešení!

Různé skládání čtvercových ornamentů nám dovolí vinylové podlahy. V jejich použití a skládání barev nejsou žádné hranice. Pouze vaše fantazie, která si jistě s touto možností skvěle vyhraje.

Vinylové podlahy se snadno udržují a je s nimi velká zábava. Poskládejte si ji z jednotlivých čtvercových kusů libovolných barev. Spojíte-li k sobě dva čtverce stejné barvy, získáte detail, který přísnou strukturu čtvercového rastru vtipně naruší.

havelkapodlahy

Vinylové podlahy jsou skvělým řešením do dětských pokojů. Lze s nimi vytvořit nápadité plochy, které mohou posloužit dětem k vymýšlení her.

hyka-podlahy

Vinylové podlahy naleznete i se strukturou a 3D efektem, díky kterému nerozeznáte vinyl od originálu, jako zde od opravdových dlaždic.

laminatefloorin­g2014

A co třeba čtverce formou uměleckého díla?

Velmi efektní nálepka na zeď!

homesdir

Klasický optický klam v tomto řešení vnese do prostoru dotek umění a náboj.

frankfuzzyparis

Určitě naleznete ideální proporce čtverců také na nábytku.

houzz

Novodobá podoba intarzie? Proč ne?! Krásné řešení kusu nábytku, který by jinak zůstal tiše stát u stěny bez povšimnutí.

Na této ukázce není plocha vestavěné skříně řešena do přesných rovnoměrných čtverců, ale v jejich případě by fungovala stejně dobře.

marieclairemaison

Na doplňcích a textilu. Nejjednodušší způsob, jak často měnit podobu, charakter a atmosféru vašeho bytu. Je to způsob velmi tradiční a stále velmi oblíbený.

decor8blog

Při kombinování vzorů v interiéru rozhodně neopomíjejte čtvercový dekor. Bude vedle květinových a pruhovaných vzorů působit jako propojovací prvek.

textilzitka

Tradiční dekor nejen pro ložní prádlo. Jde o velmi oblíbený vzor, který se může objevit ve venkovském stavení či chatě, ale také v městském bytě, který je řešený v romantickém či eklektickém stylu. Tento dekor vás rozhodně zahřeje u srdce.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také