Co do kuchyně místo obkladů

Standardní obklad za kuchyňskou linkou má i své alternativy. Často se jedná o levnější řešení, které ale nemusí nutně vypadat špatně. Ať už chcete ušetřit či jen toužíte experimentovat, podívejte se na naše příklady a nechte se inspirovat.

Ceskestavby.cz

Omyvatelná malba

Jedná se o velmi levné řešení prostoru za kuchyňskou linkou, které má navíc nespornou výhodu – nejedná se o nijak složité řešení a jeho provedení hravě zvládnete sami. Dalším plusem pak je nepřeberný výběr barev, které si můžete nechat namíchat přesně dle vašich představ. Pokud jste navíc kreativně zdatní, jistě nezůstanete u jednotné výmalby a zvládnete si vykouzlit i nějaký zajímavý motiv.

Omyvatelnou malbu se nebojte použít i ve světlých tónech, výsledek bude působit velmi elegantně.

Bydleni.idnes.cz

Pomocí lepící pásky si můžete vytvořit zajímavé geometrické vzory, dokonce aniž byste museli být zkušení malíři.

Barvy.bydleni­prokazdeho.cz
Tip:

Při pořizování barvy se ujistěte, že se jedná o zcela omyvatelnou barvu a nikoli jen o částečně umyvatelnou z jejíchž vlastností byste mohli být zklamáni. V případě použití správných a kvalitních barev se nemusíte bát, že by si neporadili i s těžko čistitelnými mastnými nánosy.

Pokud budete používat více barev, ujistěte se, že jsou všechny omyvatelné.

Stryncl.cz

Omyvatelná tapeta

Můžete si například vybrat imitaci přírodního kamene, která vaši kuchyň příjemně zútulní

Modrastrecha.cz

Další levná alternativa obkladů kuchyňské linky. Stejně jako v případě malby má tu výhodu, že si ji zvládnete aplikovat sami. Na trhu je navíc nepřeberné množství barev a možných vzorů, které můžete skvěle sladit s vaším vkusem. Pokud jste milovník rustikálních kuchyní, máte na výběr různé přírodní či dekorované motivy a pokud jste naopak zastánce moderního stylu, sáhněte po nějakých jednoduchých abstraktních vzorech.

Pokud si vyberete tapetu s textem, můžete si ve dlouhých chvílích u míchání třeba číst. Obsah textu si také můžete navrhnout sami.

Tapety-do-bytu.cz

Velmi elegantního výsledku dosáhnete, pokud jemně sladíte odstíny jedné barvy. Zde je to tmavě zelená na kuchyňských skříňkách a světle zelená na motivu tapety.

Navolnenoze.cz

Pokud netoužíte po abstraktních vzorech, můžete si vybrat také ze široké nabídky fototapet s motivy, které vám jsou blízké, či si můžete dokonce vlastní motiv navrhnout, fantazii se meze nekladou.

Je výhodné si například vybrat tapety se vzorem, které budou povzbuzovat vaše chutě.

Dek-art.cz

Tapety s citrusovými plody jsou velmi oblíbené, neboť v kuchyni vytváří příjemný svěží dojem.

Tapety-do-bytu.cz
Tip:

U výběru tapety myslete také na kvalitu, která vám prodlouží dobu jejího používání. Kvalitní vinylové tapety by měly spolehlivě odolat i umístění za sporákem, tapety na bázi papíru už pro tento účel nejsou tak vhodné. Také můžete vaši tapetu ochránit přidáním skleněné desky (za sporákem by měla být deska z kaleného skla, která odolá vysokým teplotám).

Instalaci skleněných desek už je lepší nechat na odbornících, neboť je například potřeba správně vyřezat otvory pro zásuvky.

Modrastrecha.sk

Nechte si protáhnout pracovní desku

Vaše kuchyň bude velmi působit velmi moderně, pokud si necháte protáhnout pracovní desku a využijete ji zároveň jako obklad. Nejedná se sice o levnější řešení než je použití klasických obkladů, ale je velmi designové a praktické zároveň. Údržba takové plochy je totiž díky absenci spár zcela bezproblémová. Dejte si však pozor na povrchovou úpravu desky a vhodnost jejího umístění za sporák, problém nastává především u dřevěných materiálů, které by se mohli popálit od plamene na plynových hořácích (další informace o možných kolizích varných ploch a obkladových materiálů naleznete v článku Jaký obklad vybrat k jakému typu vaření).

Kombinace dřevěné obkladové desky a elektrické varné plochy bývá obvykle bezproblémová, přesto se u výrobce ujistěte, že není třeba desku nijak chránit.

Modrastrecha.cz

Pokud jste milovníkem rustikálních kuchyní, můžete jako obklad zvolit i klasické pracovní desky z kamene.

Ceskestavby.cz

Zkušenosti čtenářů

Uživatel kamishek na portálu modrastrecha.cz: My máme v kuchyni za linkou plně omyvatelnou barvu od Duluxu už cca 1,5 roku a maximální spokojenost – údržba bezproblémová, když něco poprská zeď, vezmu vlhkou houbičku nebo hadr, přejedu a zase je čisto.

Zkušenosti uživatelů skutečně hovoří ve prospěch omyvatelných barev, kterých tedy není třeba se bá, neboť mají životnost v řádech let, a pokud doslouží, není nic jednoduššího než nátěr obnovit.

Uživatel žiža1 na portálu emimino.cz: My máme za linkou alternativu,jmenuje se to SENOSAN a vypadá to trochu jako sklo, ale je to jenom povrchová vrstva nalepená na laminu.Cenově to nevyšlo špatně, údržba parádní, v provozu téměř půl roku.

U takovýchto alternativ si nezapoměňte ohlídat jejich vhodné umístění za varnou plochou. Tyto speciální povrchové úpravy laminátových desek bývají z umělých materiálů a mohlo by se vám tak snadno stát, že si takový obklad nenávratně opálíte.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také