Čím se topí v koupelně

V dnešní koupelně je převažujícím standardem podlahové topení doplněné topným žebříkem. V malých koupelnách bývá případně jenom topný žebřík. Ten temperuje prostor a současně funguje jako sušák ručníků, případně drobného prádla. Zejména ve větších koupelnách se ale zabydlují také nejrůznější designové topné panely z mramoru či skla.

Fenixgroup.cz

Koupelna je svébytné místo, pokud jde o topení. A zejména elektrické. Stejně jako si do koupelny nemůžeme sami do zásuvky zapojit lecjakou lampičku, stejně nebezpečné by mohlo připojování topení, přitápění, mobilních infrazářičů. Vše, co se týká v koupelně elektřiny, patří do rukou odborníků. Výjimkou jsou topné žebříky případně další topidla, u kterých je výslovně povolena samoinstalace. Koupelna je také místnost, kde má být podle teplotních tabulek nejvyšší teplo z celého bytu. Zatímco ložnice a kuchyně má být vyhřívaná pod 20°C a obývacímu pokoji stačí o dva stupně více – tak v koupelně má být nebo by být mělo až 25–26 °C.

V koupelně platí rovnice: vysoká vlhkost+vysoká teplota+omezené možnosti vyvětrání = nebezpečí plísní. S vlhkostí a teplotou nic moc neuděláme, je tedy nutné se zaměřit na odvětrávání vlhkosti ven z místnosti.

Hothotexclusi­ve.com

Topení a větrání musí jít ruku v ruce

Tím, že koupelnu vytápíme na poměrně vysoké teploty a současně se jedná o vlhký prostor, zvyšuje se v ní nebezpečí vzniku plísní. Vysoká teplota, pára a voda ve spojení s často nedostatečným větráním (zejména pokud je koupelna bez okna uprostřed bytu v bytovém jádru) navozuje problém přebytečné vlhkosti v koupelně. Topení musí doplňovat pokud možno výkonný větrák a třeba ještě mobilní odvlhčovač tam, kde se nedá větrat. Koupelna má tedy dva úkoly – vyrobit náležité teplo a dostat pryč přebytečnou vlhkost.

Infrarot-heizungswelt.de/

A do třetice pojem koupelna může zahrnovat velmi rozdílné typy místností a to nejen pokud se týká velikosti. Může být miniaturní místnost bez oken anebo větší místnost než některá ložnice, s přímým, slunečním svitem a třeba i dokonce s balkonovými dveřmi do zahrady. Ve větší koupelně bývá sušička a není třeba sušit prádlo na radiátoru, což je v malé koupelně naopak spíše pravidlem. Čím se v běžné koupelně, větší či menší, dnes topí?

Alfatopeni.cz

Exkurz do historie: Čím se topilo v koupelně kdysi

Dlouhodobou klasikou a nejrozšířenějším koupelnovým topidlem bývala takzvaná lázeňská kamna, která současně ohřívala vodu na koupání. Pod tímto honosným názvem se skrýval smaltovaný kulatý a vysoký bílý nebo černý kotel, který se naplnil večer před koupáním vodou a přikryl se velkou poklicí. Pod jeho dnem ve spodní části za malými dvířky se skrýval rošt, na kterém se rozdělával oheň. Pod ním byl popelník jako u běžných kamínek na pevná paliva. Topilo se dřívím i uhlím. Voda se zahřála a potom tekla kohoutkem na plášti a hadicí do vedle stojící vany; někdo měl ovšem odtok vyřešený trubkou ve zdi a voda se otvírala vanovou baterií. Kdo lázeňská kamna ještě má třeba na chalupě nebo ve starém venkovském domku, ocení jak je to řešení promyšlené, jednoduché efektivní – tam kde není elektřina. V malých koupelnách se využívají topné žebříky případně ploché elektrické panely. V koupelnách prostornějších ale většinou přicházejí ke slovu různé systémy podlahového topení.

Hothotexclusi­ve.com

Podlahové topení je velmi příjemné

Chceme-li chodit v koupelně po prohřáté podlaze a plánujeme-li vyhřívat podlahu z dlažby – volíme nejspíše elektrické topné kabely, tenké fólie anebo rohože, které jsou při výstavbě domu i při rekonstrukci koupelny s dlažbou ideální vzhledem k jejich rychlé a levné instalaci. Velkoplošné nízkoteplotní topné systémy – tedy topné kabely, rohože nebo fólie se ukládají pod stěrku nebo také přímo rovnou pod nášlapnou vrstvu: pod laminátovou podlahu, dlažbu nebo jinou podlahovou krytinu.

Fenixgroup.cz

Tam, kde jsou podlahy nedostatečně tepelně izolované (ve starých domech, ve venkovských staveních i některých starých činžovních bytech v přízemí), je výhodné na podlahu nejdříve položit izolační desky 6 nebo 10 mm silné. Tato izolace razantně urychlí zahřátí podlahy. Podlaha, ve které je instalováno elektrické podlahové vytápění, se totiž obvykle zahřívá z 20°C na 28°C asi jednu až jednu a půl hodiny. Izolace vyhřátí zkrátí na 10–15 minut.

Fenixgroup.cz

Když topí stěna nebo strop

Takzvané stěnové topení pracuje na stejném principu jako to podlahové. Topné rohože nebo fólie jsou místo v podlaze schované ve stěně. Ideální je to při stavbě domu, ale dá se to zvládnout kdykoliv, i v bytě činžovního domu. Topná rohož se instaluje přímo pod omítku (instalace tohoto typu topení tedy přináší menší komplikace v podobě jejího odstranění). Do stěn (i do stropu) se používá nejmodernější ultratenká topná fólie s tloušťkou pouhých 0,4 milimetru.

Fenixgroup.cz

Velkoplošné (podlahové nebo stěnové) topení

  • Šetří místo v koupelně, stěny zůstávají volné
  • Udržuje čistotu – nevíří se prach
  • Šetří finance – tepelná pohoda nastává při nižší teplotě
  • Rychle se dá regulovat teplota
  • Napomáhá relaxaci – teplo od podlahy je velmi příjemné
  • Místnost má rovnoměrnou teplotu ve všech koutech
Elvytal.cz

Ovládání digitálním termostatem

Elektrické velkoplošné radiátory se ovládají pomocí krabice s termostatem, který ani nemusí být v koupelně, ale třeba v chodbě za koupelnovými dveřmi. Dnešní možnosti volby jsou široké. Jednoduchý termostat volí jen teplotu podlahy, pokročilejší mají týdenní programy, volbu režimů „podlaha“ nebo „podlaha a vzduch“, různé předvolby a kombinace režimů. Nechybí ani dětská pojistka.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také