Červená barva v interiéru

Žádnou jinou barvu nevnímáme víc jako symbol života než barvu červenou. Má liturgický význam stejně jako barva fialová. Je to barva krve, energie, zároveň je to barva výstražná. Tato energická barva nás nabudí k činnosti, dodává nám sílu. Podporuje komunikaci, stejně jako barva oranžová a žlutá.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/cepzcr3t0522a3c­4zpasihks9sns­gxfmq9me9ako.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„cepzcr3t0522a3c­4zpasihks9sns­gxfmq9me9ako“ />

Červená je barva vášnivá, barva sexu a lásky. Temperament, sílu a akci, dráždivost a fyzickou aktivitu, která z ní sálá, si můžeme nejlépe představit při pohledu na Španělsko a jeho tradiční flamengo a koridu. Některé její odstíny mohou být agresivní.

Vyzařuje z ní vášeň, sex, temperament a fyzická aktivita.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/ym295mg299yh3wep­d4pcj6gof89eh8vkjw35js9a­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ym295mg­299yh3wepd4pcj6gof89e­h8vkjw35js9a“ /> Gallery Oil Painting

Pomáhá v boji proti depresím, budeme odvážní a vitální. Rozproudí nám krev, dodá nám potřebnou energii. Červenou barvou se označují lidé, kteří jsou temperamentní, vášnivý, ale nemají příliš smysl pro uspořádání věcí a celkovou organizaci času. Pro ně je dobré k sobě mít do páru člověka označovaného modrou barvou, kteří jsou na rozdíl od nich systematičtí.

Dodá pocit důležitosti a luxusu.

Červenou barvu vnímáme jako slavnostní, královskou. Dodá nám pocit důležitosti a luxusu. Je barvou, která upoutá pozornost. Ne nadarmo ji používá mnoho známých obchodních značek ve svém logu. Tato barva totiž svou energií a schopností nás povzbudit dokáže prodat produkt nejlépe ze všech.

V interiéru patří červená mezi nejagresivnější barvy vybízející k aktivitě. V některých odstínech může působit dráždivě, až nepříjemně. Neměla by tudíž dominovat, ale spíš doplňovat, protože ve větším množství může právě být příliš dráždivá a znepokojivá.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/s20jga70vd53yc­j989tjjr1vaaduj5e1zu1boz­9y.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„s20jga7­0vd53ycj989tjjr1va­aduj5e1zu1boz­9y“ />

Poněkud netradiční volba barevnosti podlahy pro dětský pokoj. Realizace však vytváří velmi atraktivní a hravou kombinaci barev, vzorů a materiálů.

Houzz

Červená barva rozhodně není vhodná do pokojů hyperaktivních a neklidných dětí. Podobný vliv mají i některé další syté odstíny barev jako je fialová, růžová a oranžová. Takové odstíny jsou velmi energické a přílišný temperament neutlumí. Není vhodná ani k relaxaci, tudíž do ložnic.

Rozhodně není vhodná do pokojů hyperaktivních a neklidných dětí

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/3lskq90hz43lw2fdo­fobt5jf6hjc0d5×­khssd261.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3lskq90­hz43lw2fdofob­t5jf6hjc0d5×khssd261“ />

Kontrastní červená stěna příjemně ladí s tmavě hnědou dřevěnou podlahou a z bílé kuchyňské linky sejme její studenou laboratorní povahu.

Houzz

Podporuje chuť k jídlu, proto je vhodné je v menší míře použít v kuchyních a jídelnách. Velké barevné plochy v okolí jídelního stolu mohou mít vliv na optické zabarvení pokrmů, s čím musíme při výběru barev počítat. Nejvýrazněji a nejvíce nežádoucí je zelená barva, díky které se pokrmy mohou zdát zkažené (například maso dostane zelený nádech).

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/ejc35l9wq4er­gofi8fjyz8pja­drm0ix990wwcy13­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ejc35l9wq4er­gofi8fjyz8pja­drm0ix990wwcy13“ /> Houzz

Jestli nejste připraveni na velkou červenou plochu, inspirujte se tímto řešením. V kombinaci s oranžovou a přírodním dřevem jde o klidnou a hřejivou kombinaci.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/rfytgw0phlsnjhdc­864qs2jltc4t1sw25twy85­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„rfytgw0phlsnjhdc­864qsx02jltc4t1sw25twy85­“ /> Houzz

Hravé řešení obytného prostoru, jehož celkový koncept je řešen velmi minimalisticky. Červená stěna tak nemá konkurenci. Toto barevné řešení je levnou variantou, jak podtrhnout zajímavý architektonický tvar prostoru.

Věnujte pozornost tomu, jaké barvy a materiály k červené vybíráte. Červená kombinovaná s přírodními tóny dřeva a dalšími teplými neutrálními odstíny vytvoří příjemnou útulnou atmosféru. Dáte-li však červenou dohromady s nerezovou ocelí a chladnými odstíny, bude pak mít ostrou povahu a celkové působení prostoru pak bude působit chladně ostře a studeně.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/cx47pzcre­atspttkkrzmlj1­mq818383ciyskl4y6­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„cx47pzc­reatspttkkrzmlj1­mq818383ciyskl4y6“ />

Nechcete barevnou jídelnu? Barvu můžete dodat tímto způsobem do výklenků. Je to zábavné řešení a červená barva se postará o to, aby vámi vystavené věci získaly pozornost, jako si zaslouží.

Houzz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/ott2tohyj­cif9bfq1obkwpkbo5zcgzg­imit1sh74.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ott2tohyj­cif9bfq1obkwpkbo5zcgzg­imit1sh74“ />

Dramatická červená barva je zmírněna přírodním odstínem dřeva. K jemnosti přidá také jednoduché a čisté tvarové řešení nábytku. A vidíte, jak vynikne moderní umění na obraze umístěném na červeném pozadí? Krásný příklad galerijního řešení.

Houz

Červená barva je barva teplá, proto je vhodné ji použít v chladnějších prostorech, které příjemně svou silou a energií prohřeje. V její barevné škále můžeme najít různé odstíny od malinové až po temnou krvavě červenou.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také