Bezbariérové řešení obytných místností

Obytné místnosti obvykle nepatří z hlediska provozu mezi náročné prostory, neboť slouží především k odpočinku. I zde je však nutné zajistit dostatečné prostory a vhodně navrhnout a uspořádat nábytek tak, aby zajistil pohodlné užívání.

V ložnici musí být také dostatek místa na pohodlné otočení s vozíkem (průměr otočení je 1500 mm).

N-i-s.cz

Obývací pokoj

Nejdůležitějším prvkem obývacího pokoje je společenská zóna se sedací soupravou, kde často trávíme nejvíce času v rámci celého bytu. Sedací prvky by neměly být příliš těžké, aby ulehčily potřebnou manipulaci a především by měly umožňovat pohodlné vstávání, které může invalidním osobám činit nemalé potíže. Toho docílíme výběrem pevnějšího polstrování či pohovkou se stabilními područkami. Na tyto vlastnosti dbáme i v případě vozíčkářů, neboť i oni si budou chtít během dne odpočinout v pohodlném křesle namísto invalidního vozíku.

Tip:

Na obytné prostory obvykle navazuje místnost s kuchyní či rovnou kuchyňský kout, pokud se chcete o jeho bezbariérovém řešení dovědět více, přečtěte si článek Bezbariérové řešení kuchyně.

Kromě sedacího nábytku je také vhodné myslet na pohodlné užívání úložných prostor. Pamatujte na to, že člověk na vozíku má omezenou výšku dosahu.

N-i-s.cz

Ložnice

V této místnosti je nejdůležitější zajistit dostatečný prostor kolem postele pro pohodlný přesun z invalidního vozíku. Je také důležité zda-li bude budoucí uživatel k přesunu potřebovat asistenční osobu, v takovém případě je vhodnější umístit postel do středu místnosti, aby k ní byl přístup z obou stran. Samotná postel by také měla být vhodně uzpůsobena, především by měla být vyšší než je běžné, nejlépe stejně vysoká jako invalidní vozík. I osobám, které se pohybují bez vozíku se z ní bude lépe vstávat.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také