Bezbariérové řešení kuchyně

Obsluhovat běžnou kuchyňskou linku z invalidního vozíku je velmi nelehký úkol, přesto se však mnoho výrobců nábytku tímto problémem nezaobírá. Většinou jste tedy odkázáni na návrh kuchyně na míru. Jaká by však měla mít specifika?

U jídelního stolu nezapomeneme vynahradit místo pro zaparkování vozíku.

N-i-s.cz

Uspořádání prostoru

Pro osoby s invalidním postižením je důležité mít vše pohodlně na dosah. Z tohoto hlediska se jeví nejvýhodnější navrhnout tvar kuchyňské linky ve tvaru „L“ či „U“. Můžeme tak hlavní zóny uspořádat do pracovního trojúhelníku mytí – vaření – uskladnění potravin, který nám zajistí komfortní a plynulý provoz. Stejně jako v jiných místnostech, je zde také důležité zajistit dostatečný prostor pro manipulaci s vozíkem (průměr otočení vozíčkáře činí 1500 mm) a především umožnit jeho podjetí pod pracovní plochu. Kromě půdorysného uspořádání také nezapomínejte na výškový dosah osoby na vozíku, je tedy přirozené navrhnout kuchyň bez horních úložných skříněk, pokud ji však nebude využívat i osoba bez omezení pohybu.

Tip:

V případě, že kuchyňskou linku využívají i osoby bez pohybových omezení, je možné využít výškově nastavitelnou pracovní plochu. Má to však také svá úskalí, jedná se o složitý systém, který je např. při výpadku proudu nepoužitelný.

Jako vhodné se také jeví použití mobilních skříněk na kolečkách, které si osoba na vozíku může uzpůsobit dle potřeby

Novinky.cz

Zařizovací předměty

Kuchyňské zařizovací předměty pro invalidní osoby nebývají nijak specifické, jde především o to, zvolit vhodný typ a správně ho umístit. V případě varné plochy je například lepší zvolit elektrické desky oproti plynovému hořáku, který by mohl způsobovat riziko popálení při manipulaci s varnými nádobami. Kvůli možnosti podjíždění pod pracovní desku je také vhodné vybrat kuchyňský dřez s podomítkovou baterií, která nebude zabírat prostor. Myčku na nádobí se pak snažíme umístit do vyšší polohy, aby k ní měl vozíčkář pohodlný přístup bez přílišného ohýbání.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také