Bezbariérové řešení koupelny

Koupelna je z hlediska provozu velice citlivý prostor, kde je obzvlášť v případech bezbariérových řešení nutno zajistit hladký provoz. Jak toho docílit?

Ideální případ řešení bezbariérové toalety, jehož lze však často dosáhnout jen u novostaveb. V případě rekonstrukcí bývají prostory menší.

Voda.tzb-info.cz

Dostatek prostoru

Nejdůležitějším faktorem, určujícím bezproblémové užívání koupelny, je dostatečný prostor pro odložení a manipulaci s invalidním vozíkem (průměr otáčení je 1500 mm). Odkládací plocha pro vozík by měla být šikovně umístěna tak, aby umožňovala pohodlný přesun k zařizovacím předmětům (toaletě a sprchovému koutu). Je také důležité, zda-li je budoucí uživatel koupelny samostatný či k hygieně potřebuje asistenční osobu, v takovém případě musíme počítat s větším prostorem. Je tedy vhodné prostor navrhovat s ohledem na potřeby konkrétního člověka, který si nejlépe určí jaké uspořádání mu bude vyhovovat (např. zvyklosti při přesunu z vozíku na toaletu se mohou lišit).

Tip:

Pokud je to možné, vždy umisťujte koupelnu s toaletou v těsné blízkosti ložnice, umožníte tak invalidní osobě co nejkratší přesun bez zbytečných komplikací. Jak vypadá takové bezbariérové řešení ložnice si můžete přečíst v článku Bezbariérové řešení obytných místností.

Bezbariérový sprchový kout musí být vybaven sklopným sedátkem a samozřejmě by v jeho bezprostřední blízkosti měl být prostor pro odložení vozíku.

Voda.tzb-info.cz

Zařizovací předměty

V bezbariérových koupelnách je vhodné používat speciálně upravené zařizovací předměty, které velmi přispějí k pohodlné obsluze. Toaletu je například nutné vybavit sklopnými madly, které invalidní osobě velmi usnadní přesun z vozíku. Na druhé straně umyvadlo je potřeba uzpůsobit tak, aby se pod něj dalo pohodlně vjet, ideálně tedy používáme podomítkové baterie, které nebudou zabírat potřebný prostor. V případě umývacího prostoru je na konkrétních preferencích, zda zvolíte vanu či sprchový kout. V obou případech je však nutné je přizpůsobit budoucímu uživateli.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také