Betonové pracovní desky

Beton je novodobý materiál, který zažívá poslední léta velké boom. Pokud máte zálibu v industriálním vzhledu, nebo hledáte něco, co Vaši kuchyň určitě přežije – jednoznačně je to betonová pracovní deska.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ab9wsnczn9t9nt9lbl4oj­ztsmkeyy9nixij­ja2wd.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ab9wsnc­zn9t9nt9lbl4oj­ztsmkeyy9nixij­ja2wd“ /> Concretenetwor­k.com

Betonové pracovní desky nejsou v našich zeměpisných šířkách často používanou alternativou v kuchyni. Tento trend přišel ze Spojených států amerických, kde je dán životním stylem americké populace.

Výrobě pracovní desky předchází zaměření, jak je to u všech pracovních desek kromě laminátové. Po zaměření je vyrobena forma z laminované dřevotřísky a překližky, zhotoví se ocelová armatura a následuje odlévání betonu do formy.

Po ztuhnutí se forma demontuje, deska začne zrát a její povrch bude následně zušlechtěn voskováním a napouštěním. Leští se a brousí tak, aby se uzavřely póry. Nakonec se impregnuje deska čirým lakem a vznikne bezespárová plocha s životností minimálně 12 let.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/7rfyp4uyc77et­xi0ui4n1auhox­bmkww3jublrxa4­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7rfyp4u­yc77etxi0ui4n1au­hoxbmkww3jublrxa4“ />

Betonová pracovní deska souvisle navazující v jídelní stůl

Decoracion.fa­cilisimo.com

Toto ošetření se musí opakovat pravidelně, pokud není provedeno odborně, snadno se znečistí. Po impregnaci je deska odolná vůči slabým potravinářským kyselinám ( citrón, červené víno, 8 % ocet a podobně).

Vlastnosti

  1. industriální vzhled
  2. esteticky půvabný povrch, který výborně ladí se dřevem, sklem či železem
  3. možnost výroby různých i nepravidelných tvarů, protože se odlévá do formy
  4. masivní povrch beze spár
  5. různé povrchy desek – hrubý, texturovaný, s mapami, šmouhami, hladký, leštěný, broušený …
  6. možnost výroby monolitické pracovní desky, dřezu i odkapávače v podobě jednoho celku

Cena pracovní desky z betonu: 6.000 – 10.000 Kč za běžný metr

Pracovní deska z betonu je poměrně těžká, musí být položena na stabilní základ. Desky jsou pevné, tvrdé, tvarově stálé a odolávají teplotám do 220° C. I napříč tomu se doporučuje nepokládat horké předměty přímo na jejich povrch. Může dojít k poškození ochranné vrstvy nebo vzniku prasklin a následně skvrn. Na desce je možné přímo krájet potraviny, ideální je ale instalace kovové odkládací lišty.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/lp5gwafhkhaz­q61yc2×fioxqbu0mc1fnr15­1z4rt.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„lp5gwaf­hkhazq61yc2×fi­oxqbu0mc1fnr15­1z4rt“ />

Masívní betonová pracovní deska vytváří příjemný kontrast s dřevěným nábytkem

Myfancyhouse.com

Výhodou materiálu je jednoznačně jeho jedinečnost, protože materiál vytvoří pokaždé jiné mapy a vzorec. Z betonu se dají vytvořit i jiné interiérové prvky, jako umyvadla, zádové desky barů, desky pro jídelní stoly.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také