Beton v interiéru

Beton již dávno není pouze materiálem, který je doménou těžkých dopravních staveb nebo brutalistních budov jako nosná konstrukce, nebo exteriérová podoba fasády. V posledních letech se stále více uplatňuje i v moderních interiérech. Často je pak pohledový beton používán jako finální úprava stěn, stropu či schodiště. V kombinaci s klasickou omítkou pak vytváří prostory se specifickou a ne nutně industriální atmosférou. Nejčastěji se používá v minimalistických, moderních interiérech, ale existují i výborné realizace kombinující pohledový beton s italským zdobným designem.

Concereto

Pohledový beton má několik podstatných výhod. Je prakticky bezúdržbový, má velmi dlouhou životnost a současně je materiálem, který s časem může přirozeně stárnout. Navíc nabízí dnes již téměř absolutní tvarovou svobodu, díky novým technologiím z něj lze vytvořit i velmi subtilní formy. Současně existuje velký výběr finálních barev, povrchů, textury.

Concereto

Dnes lze beton probarvovat v podstatě do libovolného barevného odstínu, lze přidávat různě hrubé písky a kamínky a beton pak má různou hrubost a poréznost, lze ho leštit i do něj otiskovat dřevěná prkna. Můžeme tak docílit mnohem rozmanitějšího a vizuálně příjemnějšího vzhledu, než se kterým si ho většina lidí spojuje. Často ani na první pohled nemusí být poznat, že se jedná o beton a nikoliv o kámen.

Concereto

Průkopníci v technologii aplikací betonu došli tak daleko, že existují i betony, které propouští světlo. Beton tak může působit překvapivě elegantně a lehce. Na českém trhu existuje několik firem, které se přímo specializují na design betonového nábytku. Nabízí jak sériově vyráběné produkty, tak individuální, zakázkovou výrobu. I u sériových produktů výroba vyžaduje vysoký podíl precizní ruční práce, nicméně při výrobě na zakázku navíc zaplatíme za zhotovení formy, do které se beton lije.

Gravelli
Gravelli
Gravelli

Jednou z firem, které se specializují na betonový nábytek a neotřelé aplikace v interiérech je česká firma Concereto, která si „vyšlechtila“ jakostní beton Corecrete právě pro interiérové i exteriérové prvky. Za několik let své existence má na kontě řadu zdařilých realizací. Nabízí i typové produkty od van, umyvadel, přes konferenční stolky po doplňky jako lampa či hodiny.

Gravelli

Další mladou českou firmou, která se v tomto oboru pohybuje je firma Gravelli, která má i svůj showroom v Praze na Vltavské. Mimo to firma vystavuje i na veletrhu Designblok, kde představila svůj produkt LiCrete, což je již zmíněný „průhledný beton“. Gravelli navrhuje betonový nábytek pro exteriér i betonovou postel do ložnice. Umí vyrobit stoly, lavičky a další prvky o tloušťce betonové desky jen půl centimetru.

Gravelli

Jak je vidět, technologie se vyvíjí i u tak „obyčejného“ materiálu, jako je beton, používaný už od starověku.

Pavel Lejdar

Další podobné články

Přečtěte si také