Barvy v podzimním interiéru

Barvy stejně jako mnoho dalších oblastí ovlivňuje móda i aktuální nálada ve společnosti. Divoká 60. léta se skrz barvy projevovala výraznými odstíny růžové, oranžové nebo zelené, které o deset let později se zrodem ekologických hnutí vystřídaly tlumené zemité odstíny.

Současná doba ovlivněná světem moderních technologií a zároveň silnou vlnou nostalgie pak kombinuje nenápadné odstíny i zářivé barvy. Na aktuální barevnou škálu má vliv také stále větší důraz na trvale udržitelný rozvoj, který dává prostor přírodním tónům. Z těchto a mnoho dalších předpokladů vychází rozsáhlé týmy expertů, které pravidelně vydávají barevné vzorníky aktuální pro konkrétní sezónu. V interiérovém designu v kolekcích pro letošní podzim a zimu dostaly prostor především energická růžová, relaxační odstín modré, medově žlutá, vznešená fialová, elegantní šedá nebo smaragdově zelená, kterou společnost Pantone, jež udává mezinárodní barevné trendy, označila za barvu roku 2013.

Smaragdový odstín zelené dodá interiéru svěží energii. Autorkou motivu na tapetě je španělská ilustrátorka Catalina Estrada

Zatímco svěží zelená si užívala slávu hlavně na jaře a v létě, s nástupem podzimu designéři dávají přednost tlumenějším odstínům jako je třeba matná modrá, která má příjemný relaxační účinek. Perfektně funguje s jemně zářivými odstíny žluté barvy, která do interiéru vnese nádech slunečních paprsků jako vzpomínku na uplynulé léto.

Žlutá vytváří příjemnou harmonii také s elegantní šedou, které dodá potřebný náboj. Aktuální oblibě se těší především odstín na pomezí žluté a zelené, který působí moderně a svěže. Doplňky v téhle barvě jsou skvělým způsobem, jak oživit oblíbené nadčasové barvy, mezi které kromě šedé patří také černá a bílá.

Stůl Workspace od české značky CBY v kombinaci s židlí DSW od Vitry

Barevné trendy lze v případě vlastního bydlení uplatnit prostřednictvím doplňků jako jsou textilní dekorace, sošky nebo třeba úložné boxy, které se dají snadno obměnit. Experimentovat s novými odstíny se dá také na menších kusech nábytku. Polička, odkládací stolek nebo třeba stolička v moderních barvách interiér příjemně osvěží.

Bílou šatnu oživují fialové a růžové úložné doplňky

Barvu zdí, podlahy a většího nábytku je ale potřeba volit s ohledem na vlastní pocity i typ a prostorové dispozice místností. Zároveň platí určitá obecná pravidla, která vychází z harmonie v přírodě. Podlaha by tak stejně jako země měla být tmavší než stěny a strop, který představuje nebe. Ideální je jednotná podlaha v celém bytě, která interiéru dodá soulad. K harmonii může přispět také hra s kontrasty. Nízká místnost se například opticky zvýší, když se barva stěn protáhne i na část stropu. Příliš vysoká místnost zase při použití stejného principu bude působit nižší, když barva stropu přesahuje až na horní část zdí.

Barva na zdi, která pokračuje i na stropě, místnost opticky zvýší

Různým barvám jsou přisuzovány různé účinky. Modrá a zelená se tak například považují za barvy, které uklidňují. Červená nebo oranžová pak mají aktivovat mysl, zatímco fialová inspiruje a působí vznešeně. Působení barev ale ovlivňuje jejich konkrétní odstín, který se může pohybovat v rámci studené i teplé škály, a také naše osobní dojmy. Vliv na celkový barevný výsledek má také konkrétní osvětlení. Nejjednodušší je zvolit na velké plochy neutrální odstíny jako je bílá, šedá nebo světle modrá a výraznou barvu nebo tapetu aplikovat pouze na jednu stěnu nebo nábytek.

Protažení malby stropu místnost opticky snižuje

Různé barevné kombinace je možné vyzkoušet díky online programu, který nabízí třeba značka Dulux. Podobný program vytvořila také společnost Primalex, která provozuje web Color designer.

Irena Nováková

Další podobné články

Přečtěte si také