Barvy a tvary v koupelně

Barvy a tvary tvoří hlavní estetickou – vizuální složku interiéru. Ne každá koupelna (respektive kterákoliv jiná místnost) má ideální tvar, rozměr nebo světelné podmínky. V následujícím článku vám poradíme pár optických triků, díky nimž můžete skrýt drobné nedostatky a z daného prostoru tak vytěžit maximum. Cílem vždy je dosáhnout přirozeného a harmonického účinku.

Forum-grad.ru

Vnímání barev je individuální záležitostí. Co se líbí jednomu, nemusí sedět druhému. Dopředu si tedy stanovte, jak chcete, aby výsledný návrh působil a celou dobu se tohoto základu držte. Např. na začátku můžete mít představu, že vaše koupelna bude působit čistým, světlým a svěžím dojmem. Nebo naopak chcete koupelnu tmavší a zemitou s intimní atmosférou pro relaxaci. Nebo bude navrhovaná koupelna veselá a hravá s výrazným barevným akcentem?

Barevná psychologie

Kromě svých optických vlastností působí každá barva také na naši psychiku. Z tohoto hlediska můžeme využít barvy:

Aktivní – povzbuzující a stimulující naše smysly – např. červená, žlutá, oranžová

Pasivní – zklidňují a relaxují mysl – např. modrá, zelená, studená fialová

Teplé barvy – interiér pocitově oteplují, přibližují vzdálené věci a plochy – vínová, červená, oranžová

Studené barvy – interiér ochlazují a plochy opticky oddalují – bleděmodrá, zelená, modrofialová

Barvy neutrální – někdy také doplňkové – nevyvolávají žádný konkrétní dojem a záleží v jaké kombinaci budou použity – černá, bílá, šedá

Rozdíl při použití teplé s studené barvy. Modrý pokoj působí větším, ale chladnějším dojmem. Žlutá naopak zmenšuje a otepluje.

Lucie Surá

Věděli jste, že v té samé místnosti vytopené na stejnou hodnotu a vymalované jednou studenými barvami a jednou teplými vnímáte pokaždé jiný pocit chladu? Bude-li tedy koupelna studenou místností bez slunce situovanou na sever a vy to budeme chtít změnit, použijte barvy teplé. Místnost vám bude připadat teplejší a více prosluněná. Pozor neznamená to však, že musíte nutně použít tu nejsytější žlutou. Příliš syté barvy ve velkých plochách dokáže světlo také ubírat.

Optické působení barev a materiálů

Díky optickému působení barev můžete dosáhnout rozšíření, zúžení nebo celkového zvětšení či zmenšení místnosti.

Tmavě a syté barvy

  • prostor opticky zkracují přibližují – vymalujete-li vzdálenou stěnu nebo strop tmavou barvou budou se zdát bližší, strop na vás bude opticky padat
  • celkově zmenšují prostor a ubírají mu na světle – pozor také na syté odstíny jinak slunečných barev (žlutá, oranžová), působí obdobně a dokáží místnost nečekaně ztmavit

Světlé barvy a odstíny

  • prostor opticky zvětšují – světlé stěny a strop budou působit vzdálenějším dojmem, místnost se bude zdát vyšší
  • opticky zvětšují prostor; místnost působí dojmem, že je v ní více světla – neholdujete-li neutrální bílé a přesto chcete svou koupelnu rozzářit použijte třeba odstín slonové kosti nebo světlé dřevo v kombinaci se světle šedou doplněné menšími plochami teplé trávové zelené

Lesklé povrchy

  • září, působí luxusně a interiér opticky zvětšují a prosvětlují – odrážejí světlo
  • např. lesklé obklady, lakovaný nábytek, sklo, zrcadla

Matné povrchy

  • působí zemitým tlumeným dojmem, prostor činí „útulnějším“, světlo lehce pohlcují (ale záleží především na barvě)
  • obklady v matných úpravách, kámen, přírodní dřevo, omítky, matné stěrky

Rozdíl ve výmalbě různých částí místnosti světlou a tmavou barvou.

Lucie Surá

Základní barevné schéma

Pokud si nejste výběrem jistí a chcete se vyvarovat přeplácaného interiéru, držte se základního pravidla „méně je více“. Zvolte si maximálně dvě základní barvy (z toho min jednu neutrální) a oživte maximálně jednou barvou doplňkovou. Při výběru obkladů pak volte nejvýše dva rozdílné druhy včetně barev. Nabídka koupelnových studií a výrobců obkladů a dlažeb je opravdu široká a nabízí tak nepřeberné možnosti ladění. Chybu určitě neuděláte, budete-li se držet výrobků z jedné série. Pro inspiraci můžete využít třeba některou z následujících kombinací.

bílá – obklady, výmalba stěn, sanitární keramika hnědá – dřevěný nábytek červená – menší část obkladu a doplňky

Lucie Surá

šedá – podlaha, obklady bílá – nábytek, sanitární keramika modrá – část obkladů

Lucie Surá

šedá – podlaha bílá – nábytek, sanitární keramika světle žlutá – stěny

Lucie Surá

světle hnědá – dřevěný nábytek, podlaha svěží zelená – obklady bílá – stěny, sanitární keramika

Lucie Surá

Tvary v koupelně

V posledních letech se do popředí dostává zařízení a nábytek spíše minimalistických kubických tvarů, najdou se ale i série organického a oblého tvarosloví. Oblé působí hravějším a teplejším dojmem, zatímco hrany více navozují pocit čistoty a nadčasovosti. Jde ale zase o subjektivní dojem. Volba záleží jen na vás. Pozor si dávejte jen na to abyste mezi sebou jednotlivé tvary nekombinovali.

Velmi oblíbené umyvadlo kubického tvaru je osazeno na dřevěnou desku. Stejné dřevo v tomto bytě objevuje i na podlahách obložení ve zbývajících místnostech.

Architekt-sladecek.cz

Organické tvary sanitární keramiky hezky vyniknou na barevně výrazném pozadí.

Archz.cz

Oblý tvar vany spolu se zajímavým detailem zaoblení obkladu krásně zapadají do atypické kruhové koupelny rodinného domu v Jevanech.

Archiweb.cz

Barevné trendy

Koupelnám v posledních letech vládnou spíše neutrální přírodní barvy a odstíny. Podívejme se na ně jednotlivě a podrobně.

Bílá barva v koupelně

Maxidesign.cz

Zdá se, že už pominula porevoluční nechuť k šedi spojené minulým režimem a následný barevný boom v podobě pistáciových, meruňkových a jiných prapodivných zmrzlinových barev a odstínů. Do středu dění se opět začínají dostávat jednoduchá a nadčasová řešení.
Nejvýraznějším z nich je obliba bílé barvy a to nejen v koupelně. Je to pochopitelné. Bílá je barvou neutrální, barvou, která přináší světlo a v případě koupelny také barvou čistoty. Bílý prostor působí opticky větším dojmem a to především v kombinaci s lesklým povrchem a zrcadly. Bílé povrchy v koupelně se díky své omyvatelnosti dobře udržují (na rozdíl od bílé sedačky) a lze je jednoduše oživit přidáním jakékoliv jiné barvy v podobě nábytku, části obkladu či vyměnitelných doplňků a výmalby.
Zkombinujete-li bílou se dřevem a světle šedou dostanete neutrální koupelnu v jemných přírodních odstínech. Naopak doplníte-li bílou jednou či dvěma barvami výraznými a sytými bude váš interiér, hravý, veselý a svěží.

Čistě bílo šedá koupelna od týchž architektů v tomtéž domě.

Losinghorns.com

Jednoduchá bílá koupelna je doplněna fialově laděnou mozaikou odkládací desky. Mozaika je také použita na dalších dílčích částech jako nika (odráží se v zrcadle) a sloupek u okna.

Dexigner.com

Černobílá koupelna

Kombinace černé a bílé je naprostá klasika, která snad nikdy nevyjde z módy. V minulosti se často objevovala hlavně jako klasická černobílá šachovnice. Dnes ji můžete potkat jak ve formě výrazných grafických motivů (tapety, mozaiky, grafické vzory obkladů a dlažeb) tak i jako minimalisticky pojaté celoplošné řešení (stěrky, voděodolné nátěry, velkoformátové dlažby a obklady). Můžete si být jistí, že touto kombinací nikdy nic nezkazíte. Pozor si snad dejte jen na extravagantní motivy a grafiky, které se časem přece jen okoukají a vyjdou z módy (např. zebrované povrchy).

Nadčasová černobílá dlažba v koupelně se v reverzním uspořádání barev objevuje i na toaletě rekonstruovaného pražského bytu.

Barborakopecna­.com

Černá stěrka na stěnách umocňuje působení klasických bílých zařizovacích předmětům.

Loooox.com
Archiweb.cz

Naopak černé vyniknou na podkladu bílém.

Design-milk.com

Trendy šedá

Architektka.com

Bílá a černá tu byly od nepaměti. Jejich blízký příbuzný, šedá, získává na popularitě teprve v posledních letech. Její obliba roste spolu s oblibou pohledového betonu a cementových stěrek v přírodním odstínu. Jelikož jde opět o barvu neutrální je velice vhodná jako základ pro vaši koupelnu. Pozor ale na výsledný odstín a materiál, který zvolíte. Velmi světlé šedé odstíny, zvlášť pokud jsou lesklé, mají blízko k vlastnostem barvy bílé. Naopak tmavší a matnější tóny ubírají světlo a prostor zmenšují. Ačkoliv se šedá považuje za barvu neutrální, nemusí to být vždy úplně pravda. I mezi šedými odstíny najdeme jak studenější (s nádechem do modra či fialova), tak teplejší (nádech do hněda, okrova). Pokud jste tedy doteď považovali šedou za barvu studenou, podívejte se pořádně a najděte si právě tu, která bude vyhovovat zrovna vám.

Architektka.com

Výrazné barvy v koupelně

Ačkoliv by se mohlo podle předchozích řádků zdát, že výrazné barvy do koupelny nepatří, není to pravda. Snahou bylo jen upozornit na některá rizika a vyvrátit klasická klišé. Výrazné barvy do koupelny patřily vždy a patřit budou i nadále. Pravdou ale je, že taková koupelna nemusí být pro každého a musí být navržena s velkým citem a opatrností. To co se zprvu zdá jako dobrý nápad na rozjasnění a rozveselení, může dopadnout neštěstím ve formě tmavé a přeplácané místnosti. Snažte se tedy využít rady a pravidla ze začátku článku a nechte se inspirovat těmi kladnými příklady.

I když jsou v této koupelně použity výrazné materiály, sytá cihlová mozaika a lakované dřevo, nepůsobí přeplácaně. Architekti tohoto efektu dosáhli právě tím, že materiály jsou pouze dva a střídají se ve velkých ucelených plochách. Nábytek a podlaha jsou z odolného teakového dřeva.

Mojdom.zoznam.sk

Žlutá barva podlahy se vtipně opakuje na stěně v obrázku pejska. Ačkoliv se jedná o toaletu horského hotelu, můžete si podobné řešení dovolit i doma. A pokud obrázek časem omrzí, není nic jednoduššího, než ho přemalovat.

Designmagazin.cz

Výrazná modrá stěrka podporuje svou barvou element vody typický pro koupelnu. V kombinaci se dřevem, bílou barvou a denním světlem působí koupelna lehkým a moderním dojmem.

Dezeen.com

Limetkově zelená dlažba a obklad je v kombinaci s bílou sanitární keramikou a dostatečným umělým osvětlením svěží volbou pro vaši koupelnu.

Archiweb.cz
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také