Barevný strop

V dřívější době nejen u nás fungovalo zažité dogma bílého stropu. Strop v každé místnosti musel být bílý, maximálně si mohl dovolit o hodně světlejší odstín toho použitého na stěnách. Někdy je bílá barva sázka na jistotu, někdy je to správná volba. Ale proč automaticky odmítat příležitost vytvořit nový nádherný vzhled? Například černý strop si nikdo z nás nedokázal před stavit, natož vůbec na něj pomyslet.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/3e3bx2blt9or­n4zif2plx7cmuz10i­ubgm6zj4bsp.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3e3bx2b­lt9orn4zif2plx7cm­uz10iubgm6zj4bsp“ />

Modrý strop v ložnici. Skvělou volbou pro tuto místnost jsou odstíny modré. Modrá barva je zklidňující. Až budete hledat ten správný odstín, nejdříve vyberte textílie a dekorace ve vašich oblínených barvách. Poté s nimi slaďte barvu stropu. Dosáhnete tak vizuální ucelenosti, prostor bude působit nápaditě a nebudete se ho moci nabažit! A díky kombinaci bílé lišty nebo bílého barevného pásu mezi zdmi a stropem s modrou barvou opticky zvednete strop o kousek výš.

houzz

Tvrzení, že bílý strop prostor pocitově zvětší, jsme vzali za svůj a těžko chceme připustit, že i barevně provedený strop může působit pozitivním dojmem na nás a pozitivně ovlivňovat i samotný prostor. Je samozřejmé, že bílý strop místnost projasní, ale některé další barvy mohou prostor například zvětšit. Klíčem k použití sytých a tmavých barev na stropě, aby prostor nepůsobil stísňujícím dojmem a nepadal na nás, je výběr vhodného osvětlení nebo volba bare v zdí ve světlejším odstínu či v bílé barvě.

Tvrzení, že bílý strop prostor pocitově zvětší, jsme vzali za svůj a těžko chceme připustit, že i barevně provedený strop může působit pozitivním dojmem na nás a pozitivně ovlivňovat i samotný prostor. Je samozřejmé, že bílý strop místnost projasní, ale některé další barvy mohou prostor například zvětšit. Klíčem k použití sytých a tmavých barev na stropě, aby prostor nepůsobil stísňujícím dojmem a nepadal na nás, je výběr vhodného osvětlení nebo volba barev zdí ve světlejším odstínu či v bílé barvě.

Klíčem k použití je vhodné osvětlení a volba barev zdí.

Teplé barvy mají tendenci vystupovat do popředí a studené naopak ustupují. Proto, pokud hledáte způsob, jak zvýšit strop vaší místnosti, použijte barvy ze studené barevné škály. Naopak máte-li stropy vysoké, můžete si dovolit pro vytvoření intimnější atmosféry teplé odstíny. Vybírejte pak z barevných odstínů jako je žlutá, oranžová nebo červená.

Teplé barvy mají tendenci vystupovat do popředí, studené naopak ustupují.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/eu5qgkdq7lsjy­7te3d30jd2zyo4ac­ph266s62av3.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„eu5qgkdq7lsjy­7te3d30jd2zyo4ac­ph266s62av3“ /> beachbungalow
<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/3cmlm4mxti­qaivooaa8v0cec5nlq8­je7i2l89w1k.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3cmlm4m­xtiqaivooaa8v0cec5nlq8­je7i2l89w1k“ /> apartmenttherapy

I malý prostor může být povznesen použitím správné barvy na stropě. Zde použitá světle modrá prostor projasní a dodá mu potřebný pocit elegance, který i z tak neútulně malého přeplněného prostoru udělá místo, ve kterém budeme chtít rávit čas a ne hned utéct. Tak by místnost působila v případě bílého stropu. Pak by prostor působil neutěšeně a přímo nevhodně i pro pouhé přespání.

Dnes se můžeme vymanit ze zažitých konvencí a popustit uzdu své fantazie. Možností je spousta, stačí jen vybrat tu správnou a umět s ní pracovat. Barevné stropy dokáží prostoru prospět, ale také uškodit. Každá barva funguje jinak a ovlivňuje naše vnímání také jiným způsobem. Tmavý strop dokáže vytvořit dotek dramatu, působit hříšně, ale také na něco upozornit a zdůraznit. Stejně tak, jak působí malé černé šaty na ženě, dokáže takto fungovat černá barva na stropě a vytvořit tak zvláštní prostor. Stejně tak ostatní výrazné barvy.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/8ijkd2q1820u­bijt3pnbbbshg9l­6obo1rm3sskcj­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8ijkd2q1820u­bijt3pnbbbshg9l­6obo1rm3sskcj“ />

Použijte výrazné barvy na strop místo na stěny, prospějí tak prostoru víc než právě na stěnách. Výrazná barva může pokoj při nesprávném použití na jedné stěně vyvést z rovnováhy. Naopak na stropě může zvolená barva vypadat přímo úchvatně!

houzz
Tip:

Použijte výrazné barvy na strop místo na stěny, prospějí tak prostoru víc než nesprávně použité na stěnách.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/89iwnzaen2bwgg1bi­uys0yfnh3liru­e2wq05nq1q.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„89iwnza­en2bwgg1biuys0yf­nh3lirue2wq05nq1q“ />

Použití více barev v dětském pokoji je důležité pro rozvoj představivosti a kreativity dítěte. Tato kombinace je přímo oslňující, dýchá energií a radostí ze života.

houzz

Výrazné barvy na stropě působí úchvatně, i když jsou stěny bílé.

Barevný strop v dětském pokoji. Pokud se budeme držet základních pravidel, jak použít barvu na strop, aby následně prostor nepůsobil jako krabice a strop na nás pocitově nepadal, můžeme zvolit pestré a syté barvy. Do dětských pokojů jsou ideální volbou, protože barevnost dítěti prospěje v jeho vývoji, podpoří jeho kreativitu a celkovou schopnost vnímat prostory.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/31md60fx4fn4i41wfbgq­mkfswye4ms62ah­frkojc.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„31md60f­x4fn4i41wfbgqmkfswy­e4ms62ahfrkoj­c“ /> houzz

V obou případech, výše i níže, vidíme příklad, jak pomocí barev snížit vysoký strop. Barva použitá na stropě plynule přejde na stěny a vytvoří klidně až 30-ti centimetrový pás okolo celého pokoje. Šířka pásu závisí na výšce vašeho stropu, případně jak moc byste rádi účinek znásobili. Čím širší barevný pruh na stěně, tím bude pocit nižšího stropu větší.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/xvhkl35ia89her2b7e6k­pgocsx5l3tjfrhg6­2kur.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xvhkl35­ia89her2b7e6k­pgocsx5l3tjfrhg6­2kur“ />

Při použití sytě růžové barvy vytvoříme útulný, zábavný a mladiství prostor pro slečny. Pokud zvolíte tmavě šedou barvu s fialovým podtónem, podaří se vám prostor zklidnit. Tato barva má také schopnost snižovat stres. Určitě by tato barevná kombinace neměla takový účinek, kdyby barvy byly použity obráceně, tzn. bílý strop a tmavé stěny. Působení barevného stropu je zřejmé, proto už jen musíme myslet na vhodné použití ve výšce právě vašeho stropu.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/0n5dvucf2twjgpwwq97­ohded65p6tn2r7­vkxnc81.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„0n5dvuc­f2twjgpwwq97oh­ded65p6tn2r7vkxnc81“ />

Stejným zklidňujícím účinkem bude působit barva modrá. Tu jako genderově neutrální lze použít do každého pokoje a vytvořit tak dojem oblohy. Které dítě neláká spát pod širým nebem? Je to inspirativní volba, rozvíjí fantazii a zejména uklidňuje, proto je to vhodná volba pro živější děti.

houzz

Barevný strop? Zaručeně správná volba v každé místnosti! A je jedno, jestli máme strop rovný, šikmý nebo strop trámový. Barva se dá použít ve všech případech.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/d81pjha9q8su2k9khb8×­jwxklx787×dsccva33g3­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„d81pjha­9q8su2k9khb8×jwxklx787×d­sccva33g3“ />

V případě, že máte stěny více prosklené, barva pak nejlépe vynikne právě na stropě než na malých částech zdí mezi francouzskými okny. Žlutá barva projasní prostor, zateplý a rozveselý často chladný moderní interiér. Oblíbená bílá kuchyňská linka nebude v kombinaci s barevným stropem vypadat příliš sterilně. Musíme však počítat s tím, že bílá barva bude mírně odrážet odstín žluté. Záleží na povchu materiálu, v případě lesklého mateirálu se tento efekt znásobí.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/5nkjbj1lcro­ooit7vgzfwh747­5oermjs1na6ff7f­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„5nkjbj1­lcroooit7vgzfwh747­5oermjs1na6ff7f“ /> houzz

Barvu můžete použít i na šikminách, chcete-li na ni upoutat pozornost. Tyto plochy bývají zajímavým architektonickým prvkem v interiéru, proč proto tohoto řešení nevyužít?

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/kib32f31×lwmci9nqq3a­2tlyeowwkpxzdqoc­snzt.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„kib32f3­1×lwmci9nqq3a2tly­eowwkpxzdqocsnzt“ /> houzz

Také trámový strop může být barevný a mít ten správný efekt. Použití tmavá tyrkysová barvá krásně ladí s odstínem dřeva a v kombinaci s cihelou částí stěny vytváří dojem tradice a luxusu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/f1ff7vixb997f755vik­d2emg10d7swg3rkow­kifk.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„f1ff7vix­b997f755vikd2em­g10d7swg3rkow­kifk“ />

Lidé se často obávají, že výrazné barvy na stropě sníží opticky jeho výšku. Někdy je to pravda, ale někdy to může být naopak. Na příkladu vidíme správný způsob použití. Z důvodu konstrukce stavby jsou zřetelné hrany trámů nad okny. Barevným stropem je tato zdánlivá roztříštěnost plochy uzavřena. Pohled klouzající po těchto hranách se příjemně zklidní na vhodně zvoleném odstínu, který ladí s tmavým nábytkem. Prostor tak vypadá vyšší, vznešeně a rozhodně ne fádně.

modernoctopus
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/6topuo4l6qlk9b2kg­j54k35oeb0×6f4dec3es­pn3.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6topuo4l6qlk9b2kg­j54k35oeb0×6f4dec3es­pn3“ />

V malých místnostech se snažíme bílým stropem dosáhnout prostornosti. Naopak, pokud na strop zvolíme stejnou barvu jako na stěny, díky chybějícímu konstrastu mezi těmito plochami dosáhneme kýženého efektu a prostor se bude zdát větší a vyšší.

houzz

Barevný strop v koupelně je lepší řešení, než výběr příliš barevného obkladu. Interiér koupelen je lepší řešit v neutrálních barvách a ostatní barvy prostoru dodat pouze na doplňcích a textilu. Proč? Barevný obklad se brzy omrzí. Proto než měnit obklad v celé koupelně, je lepší například změnit barvu stropu a získáte úplně jinou koupelnu, než jste měli předtím. Jak je to snadné!

Tip:

Změnou barvy stropu získáte nový vzhled koupelny snáze, než změnou obkladu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/n9×pkao4vb3q81vjdp­lp6nv6uslr33677o­o4q7l2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„n9×pkao4vb3q81vjdp­lp6nv6uslr33677o­o4q7l2“ />

Koupelna řešená v neutrálních barvách a doplněná modrým stropem. Modrá barva je symbolem vody a čistoty, proto je do koupelny přímo ideální. Díky ní si také budete připadat jako pod širým nebem a pocit odpočinku a regenerace při koupeli se tak znásobí.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/016y6p9er­bnn1mytb68zfpq7bqkm­9sw3va6bfvg9.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„016y6p9­erbnn1mytb68zfpq7bqkm­9sw3va6bfvg9“ /> houzz

Na strop koupelny můžete použít i stejnou barvu, případně materiál, jaký použijete na stěny. V tomto případě je to mozaika příjemně oživená dekorem za umyvadlovou stěnou, která bývá v koupelnách tou nejdůležitější, na níž se soustředí největší pozornost. Tato ukázka řešení se hodí do moderních bytů a domů. Musíme brát v potaz, že tento cílený efekt nezískáme s jakýmkoli obkladem. Je nutné vybrat adekvátní materiál, barvu a velikost vzhledem ke stylu bytu. Například ve dřevěné koupelně s modrými a bílými doplňky si budete připadat jako ve finské sauně. Pozor na větší formáty obkladů a barevnost, aby prostor nepůsobil kýčovitým dojmem či ještě horším.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/r0s6ncxclcqop­zs7zkod9f9svo4qvi2ud­mokimtv.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„r0s6ncx­clcqopzs7zkod9f9sv­o4qvi2udmokim­tv“ /> houzz

Bílý strop? Oživte prostor jinak. Někdy je bílá barva tou nejlepší volbou. Nebo prostě jinou barvu stropu nechcete. I tak můžete vytvořit nápaditý útulný prostor. Na zvoleném příkladu vidíme použití ozdobné lišty na přechodu ze stěny na strop. Můžeme použít lišty různých materiálů. Buď pouze ozdobné, nebo v tomto místě můžeme vytvořit funkční součást prostoru například se zabudovaným osvětlením. Nechce se vám nic montovat? Místo lišty zde vytvořte barevný pás. Není to žádná novinka a pořád vypadá skvěle.

Máte odvahu pro černou barvu?

Tady si přečtěte důvody, proč byste ji určitě měli zvážit:

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/3kn709vz779as3kzaj­x19nzpf9horj4fnnnpo­cr7.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3kn709v­z779as3kzajx19nzpf9hor­j4fnnnpocr7“ /> houzz

Chcete zdůraznit další prvky použité v prostoru? Jestli se v pokoji nachází černá barva na více místech, nábytku a doplňcích, černý strop vše zdůrazní a sjedností. Toto působí u všech barev, černá však působí nejdramatičtěji.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/vbn24pbzyn48537d9sq5­hslj4nkfdzedh5flbdcq­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„vbn24pb­zyn48537d9sq5hslj4nkfdzed­h5flbdcq“ /> houzz

Nutno snížit strop? Tato funkce černé barvy je dobře využitelná zejména ve starých městských domech, kde se výška stropů blíží čtyřem metrům. Ale také v novostavbách, kde se v návrhu myslelo na působení velkého volného prostoru, který je možné právě tímto způsobem ozvláštnit. Vysoké stropy… to vždy zní krásně. Ale ve skutečnosti takový prostor může působit až chladně. Černá barva pomůže stropu se snížit a vy si nadále budete užívat impozantního prostoru.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/5t8crpwcthj2y40w7ncz­d8ejpcw0l7fxvj0×­smtc.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„5t8crpw­cthj2y40w7nczd8ej­pcw0l7fxvj0×smtc“ />

Zvětšit a zvýšit prostor? Teď to může znít jako odporování si vzhledem k výše popsanému příkladu, ale je to tak. Pokud barvu použijete tak, že vaše oko nedokáže rozeznat rohy místnosti, pak se prostor zdá být větší. Toto působení podpoříte tím, když barvu použijete také v horních částech zdí tak, aby plynule přecházela na strop stejné barvy. Efekt je úchvatný. Podpoříte-li ho použitým zrcadlem přes celou stěnu z rohu do rohu a až ke stropu jako na tomto příkladu, objem prostoru se vám mnohonásobně zvětší. Skvělé řešení!

houzz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/qcdf83bkzga8rv3q83kt­yp585pgonuhet9vg2jo7­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qcdf83b­kzga8rv3q83ktyp585pgo­nuhet9vg2jo7“ />

Chcete vytvořit dramatický dojem? Když si odmyslíte všechno zařízení v tomto pokoji, pak uvidíte úplně obyčejný prostor se dvěma okny a dveřmi. Když si odmyslíte v tomto krásně zařízeném pokoji černý strop, uvidíte prostor sice krásně zařízený, ale v celku nezajímavý. Jako by mu něco scházelo. Díky černému stropu prostor získá vlastního ducha, získá na své architektonické hodnotě, bude zajímavější a budete se v něm cítit energičtí, plní nápadů a života.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/r8i0×pqax­t6rugln6l0zkzse­uu929ecd9t5poq­d7.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„r8i0×pq­axt6rugln6l0zkzse­uu929ecd9t5poq­d7“ /> houzz

Černá barva se objevuje v místnosti častěji? Máte-li v místnosti tmavou podlahu a černá se vám objevuje na více dalších místech jako je tapeta a doplňky, černý strop pak bude uctivým zakončením a příjemně zútulní celý prostor.

Černé stěny? Černý strop! Pokud v sobě najdete odvahu vymalovat stěny svého pokoje černě nebo i jinou tmavou barvou, neváhejte použít stejnou barvu i na strop. Stačí použít fígl, kterým prostor nebude působit ponuře a těsně. Přechod mezi stěnami a stropem nechte v bílé barvě. Nemusí to být žádná ozdobná lišta jako v tradičním interiéru. Prostě nechte pruh v bílé barvě na horní části stěn. Čím bude pruh širší, tím se bude strop zdát výš. Tím dosáhnete optického zvětšení prostoru a celý prostor bude mít nenapodobitelnou atmosféru, kterou jiným způsobem nedosáhnete. Ložnice na obrázku by nepůsobila tak osobitě, dramaticky a útulně, kdyby nebylo černého stropu!

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/knck93b8zm6h8bcpskm2­q05defyc4j0880pzh­7yh.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„knck93b­8zm6h8bcpskm2q05de­fyc4j0880pzh7yh“ /> houzz
<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/oth2l7veh5p2f6­j7e97lebrfecntfc45zln218­pc.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„oth2l7veh5p2f6­j7e97lebrfecntfc45zln218­pc“ /> houzz

Zdůrazněte část prostoru! Barvou použitou nad určitou částí v tak oblíbených velkých obytných prostorech, kde je propojena obytná část s jídelnou a kuchyní, dosáhnete optického rozčlenění a nenásilného zvýraznění funkčních částí celého prostoru. Vyhnete se tak použití dělících stěn nebo třeba i použití kusových koberců. Taková část bude v celém prostoru působit útulněji a distingovaně i bez jejich použití.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/78j6o5ezx4e­u436d9m79qvem­msf9cfq9wry30sex­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„78j6o5ez­x4eu436d9m79qvem­msf9cfq9wry30sex“ />

Zdůrazněte váš výhled! Tmavý strop, jako nejmavší povrch v celém prostoru, dokáže upoutat pozornost oka a svést pohled k určitému místu. Toto použití je vhodné při obdélníkovém tvaru stropu, kdy máte zájem soustředit pozornost ve směru delší strany, neboli do hloubky prostoru. Tento sám o sobě krásný výhled tmavý strop jen podpoří. Zmíněný efekt působí stejně, jako kterákoli linie táhnoucí se do dálky. Ta upoutá naše oko, které pak klouže v jejím směru až k jejímu konci.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/w30elgbm70wa­emnafqyeqne68a42vxe9c­c7q7srg.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„w30elgbm70wa­emnafqyeqne68a42vxe9c­c7q7srg“ /> houzz

Chcete prostě jen experimentovat? Nemusíte být zrovna teenager, abyste si chtěli tu a tam zarebelovat. Černý strop může být tou správnou rebelií, protože vám zároveň bude krásně komunikovat i s obrazy a fotografiemi na stěně a vytvoří tak galerijní dojem.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/8w3notms09yk­tl0k2mnzrhhtiw­ck9jftb54utpug­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8w3notms09yk­tl0k2mnzrhhtiw­ck9jftb54utpug“ /> houzz

Je to stylová a elegantní záležitost. Pro nás možná moc tradiční řešení ložnice, jde však o velmi elegantní řešení v tmavých barvách. Stejně efektně by toto materiálové a barevné řešení působilo například v pracovně, protože celkové působení je uklidňující a hřejivé. Vznikem minimálního konstrastu v barevnosti stěn a stropu působí pokoj větší. Celému prostoru dodá živost a energii koberec ve vhodně zvolených barvách a dekoru. S jednobarevným kobercem by prostor působil možná pro někoho příliš klidně.

Jiné možnosti řešení barevnosti stropu? Nejen barva je řešení.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/90k5okdw9sgwj3q3zk­1tfqo2mq9d7flle4st4sik­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„90k5okdw9sgwj3q3zk­1tfqo2mq9d7flle4st4sik“ />

Tapeta na stropě. Toto řešení rozhodně stojí za to! Zvolíte-li si vhodný dekor, budete bydlet v prostoru, který se vám zaručeně jen tak neokouká, protože samotný prostor se stane osobností, kterou vytvoříte vy sami a stane se tak opravdovým originálním domovem.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/4hjdqmli2p10din7o­xutyvwayctdjbzaz­tnfj020.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4hjdqml­i2p10din7oxutyv­wayctdjbzaztnfj020“ /> houzz

Keramický obklad na stropě. Není to příliš časté řešení, ale v některých prostorech může být velmi efektní, například v interiéru v industriálním sty­lu.

Dřevěný obklad na stropě. Někdy použití dřeva na ploše stropu může vycházet z konstrukčních důvodů, jindy může fungovat jako zvuková izolace a také pouze jako dekorace. Zvolit můžeme různé typy, odstíny a tvary použitého dřeva – latě, prkna či desky. Můžeme ho použít na celou plochu nebo jen na část pro zvýraznění funkcí v prostoru. Záleží, jaký efekt požadujeme, možností je spousta.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/wtpw3fqqgu­ro5va1zrd7p42c7qoj­w1i4gqy0pmu4.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wtpw3fq­qguro5va1zrd7p4­2c7qojw1i4gqy0pmu4­“ />

Zvolený druh a barva dřeva výborně ladí s nábytkem a vůbec si nekonkuruje s neutrální barvou dlažby. Prkna vytváří dojem délky přes celou místnot a toto je princip, kterým můžete daný prostor v tomto směru opticky prodloužit.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/xuvz99bzeg­zqhv0qr3ve0r1u1hkrf8f9map­sxaei.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xuvz99bzeg­zqhv0qr3ve0r1u1hkrf8f9map­sxaei“ />

Na stropě se opakuje druh i barva dřeva použitá na podlaze i na jiných částek interiéru. Toto řešení působí luxusně a stylově. Díky jemnému lesku materiálu stropu se výška místnosti opticky zvýší.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/90j8pof5tur­plqc1ndwsdpwld5ic­gseejrgp1q83.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„90j8pof­5turplqc1ndwsdpw­ld5icgseejrgp1q83“ />

Zde je příklad použití obyčejné překližky pro řešení stropu. Je tónována a finální úpravou získala lesk, což jí přidáva na výrazu a atraktivitě. Při jejím zpracování je nutná přesnost a důslednost, aby vznikla bezespárá plocha. Právě přesnost je důležitá při zpracování levných materiálů, jako je překližka, k tomu, aby získala efekt luxusu a stylovosti.

houzz
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také