Barevné kombinace červené

Červená barva svou silou podporuje vztek, zuřivost a vznětlivost. Tmavé odstíny je vhodné použít spíš na doplňky nebo na menší plochy prostoru či jednu stěnu. Cihlově červenou kombinujte s teplými tóny barev. Můžete zvolit tyrkysové či fialové odstíny, ale také oranžové a modré. Jejich intenzitu však volte opatrně.

Výrazná červená ve velké ploše si nebude rozumět s další výraznou barvou použitou ve stejné míře. Jedna vždy musí dominovat. Pokud si chcete zařídit byt podle východního učení Feng Shui, červenou použijte u vstupu v předsíni. Tím podpoříte dobrou energii proudící do bytu.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/pnabwvapt6trf9ry­eyljgx4g6qeexyp­hfiyvjgnb.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„pnabwvap­t6trf9ryeyljgx4g6qe­exyphfiyvjgnb“ /> Houzz

Červená se často objevuje v restauracích díky své schopnosti stimulovat chuť. Doma ji můžete použít stejně dobře, ještě vám k tomu přidá energii do prostoru a podpoří komunikaci při dobrém jídle.

Tmavé odstíny je vhodné použít spíš na doplňky nebo na menší plochy prostoru či jednu stěnu. Cihlově červenou kombinujte s teplými tóny barev. Můžete zvolit tyrkysové či fialové odstíny, ale také oranžové a modré. Jejich intenzitu však volte opatrně. Výrazná červená ve velké ploše si nebude rozumět s další výraznou barvou použitou ve stejné míře. Jedna vždy musí dominovat.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/zl5c5ter08mo8jyz­hbodzxss0yoghm6u7th1tb7o­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„zl5c5te­r08mo8jyzhbod­zxss0yoghm6u7th1tb7o­“ />

Pokud máte rádi výrazné barvy, sáhněte po teplém výrazném odstínu červené a skombinujte ji s námořnickou modrou, třeba na pohovce. A určitě přidejte výrazně růžový akcent. Získáte temperamentní interiér, kam si budete rádi zvát i své přátelé.

houzz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/n9s53h0na14pnzv6qfwr­xpm7szcdzvsgsrbjn1eq­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„n9s53h0­na14pnzv6qfwrxpm7szcdzvs­gsrbjn1eq“ />

Výrazná žlutá jde krásně do páru s bílou. Tyto dvě barvy o samotě však působí stroze, ale když je doplníte třeba i jen malým červeným doplňkem, dodáte prostoru hloubku a radost ze života.

V Číně je červená barva spojena se štěstím, v Japonsku s hrdinstvím. V západních kulturách s vášní, sexem a deviací

Jde o velmi silnou a krásnou barvu. Sice je barvou základní, její odstíny jsou však plné a dramatické. Spektrum je obrovské – od růžových tónovaných do červena, přes šarlatovou, karmínovou a bordó. Použijeme-li výraznou červenou v dekoru, vytvoří energické napětí akcentu. Tmavší odstíny spíše do hněda je vhodné použít na stěny, podlahy nebo dveře.

Její doplňkovou barvou je tyrkysová, se kterou jsou opravdové spřízněné duše. Stejně dobře působí s azurovou, ale také se zelenými odstíny a můžeme ji kombinovat se všemi neutrálními barvami, obzvlášť v teplých odstínech šedé a bílé.

Tip:

Červená barva vypadá velmi efektně se dřevem, kovem i kamenem

Můžeme ji použít v různých stylových obměnách. Dokáže si poradit s moderním interiérem, stejně tak s tradičním stylem. Vždy však bude působit velmi dramaticky.

V moderním interiéru vypadá úchvatně v lesklém provedení

Aplikovat červenou na stěnu a vytvořit tak akcent v prostoru, to je asi nejjednodušší způsob použití červené. Je to výrazné řešení, které vždy upoutá pozornost, proto musí být v adekvátním rozsahu.

<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/xvfh7jayf­dghsvpg7exgmhrxan­hdhm5v6qyhzrc1­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xvfh7ja­yfdghsvpg7exgmhrxan­hdhm5v6qyhzrc1“ />

Čínsky laděný vzor na červených tapetách přinese do prostoru bohatost, hloubku a útulnost domova. Představte si místo nich zelenou nebo béžovou výmalbu. Efekt by nebyl zdaleka takový, že?

<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/vrliayaoqy6o­yi21n8pz505yu­geee1nj6vwv3fqh­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„vrliaya­oqy6oyi21n8pz505y­ugeee1nj6vwv3fqh­“ />

Nabídka zařízení koupelen je obrovská. Zkuste sáhnout po červené pracovní desce v lesku, k té prostor laďte do neutrálních barev a výsledkem bude moderní koupelna s vlastní osobností.

<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/krl6ljcj4a­yhvh55m3ykomqpq8ez­xjgbpoe5u6ty.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„krl6ljc­j4ayhvh55m3ykom­qpq8ezxjgbpoe5u6ty“ />

Na tomto příkladu je vidět použití lesklé červené barvy, která vytvoří ze stěny dominantní prvek, přímo až umělecký artefakt v jinak teplém neutrálně řešeném prostoru. Tuto stěnu rozhodně nikdo nepřehlédne.

Vytvořte si vlastní galerii. Víte, že červená barva je výborným pozadím pro vystavení uměleckých děl? Můžete se přesvědčit sami třeba v pařížském Louveru.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/3fkls0oy7qhpqfggh2u­3oxvnbcnk4ms9×9­556yfd.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3fkls0o­y7qhpqfggh2u3ox­vnbcnk4ms9×9556yf­d“ />

Červené stěny vytváří pozoruhodné pozadí a kulisu pro sbírku obrazů a uměleckých děl. Ty působení dramatické červené zmírní a ona na oplátku k vystavenému připoutá naše pohledy.

Červené všechny stěny nebo jen jedna? Velké místnosti často těží ze své prostornosti a množství světla, proto je lepší toto ještě podpořit světlými barevnými odstíny na stěnách. Barevné všechny stěny zkuste v malé místnosti, která díky barevnosti získá útulný dojem. Není-li potřeba prostor proteplit, použijte studený odstín. Studené barvy totiž pocitově ustupují do pozadí a vaše místnost se tak bude zdát alespoň o kousek větší.

Tip:

Chcete-li udělat něco šíleného,použijte červenou do malého prostoru na všechny stěny. Bude to zábavné a útulné řešení bez pocitu přesycení.

Červená velmi dobře komunikuje** s bílou a šedou.** Tuto kombinaci doplňte alespoň v menších detailech další barvou, abyste utlumili případnou ostrost a strohost. Tlumenou červenou použijte společně s pastelovými barvami jako je krémová, světle fialová lila, pastelovou tyrkysovou, zelenou nebo žlutou.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/htj3bjj0rhq6×gig­nt9opetpm5a2iz­x4sg94zcn5.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„htj3bjj­0rhq6×gignt9o­petpm5a2izx4sg94zcn5“ />

Pokud je červená vaše oblíbená barva, pak se v prostoru, kde je použita, budete cítit jako doma. Přidejte ji do své ložnice a vytvořte tak prostor, kde se vám bude dobře odpočívat a díky síle této barvy načerpáte novou energii.

Máte rádi kombinaci červeno bílo černou?

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/31a3wldh7pnr7hb1lvlx­yaw12qqrs17sb­4yu5eht.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„31a3wld­h7pnr7hb1lvlxy­aw12qqrs17sb4y­u5eht“ />

Vyzdobte černobílý interiér drobným červeným akcentem v podobě umění a polštářků. Prostoru dominuje černá barva, která prostor příjemně usadí. Velkou temnou plochu podlahy rozbíjí světlý koberec a některé menší kusy nábytku. Červené kousky prostoru dodají okouzlující dotek života. Všimněte si také barevnosti stropu, která tlumí kontrastní působení černé a bílé v něžnější kombinaci.

Červená, černá a bílá je klasická kombinace barev, která už naše bydlení doprovází spoustu let a bude oblíbená i nadále. Klíčem k jejich použití je vytvoření dramatické kombinace pomocí vzorů a textur. Při správném použití souznění těchto tří barev vytvoří moderní kouzlo.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/h2mz87gtctqhzpg22wvi­o611mnwjqj992ln9ngwx­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„h2mz87g­tctqhzpg22wvi­o611mnwjqj992ln9ngwx“ />

Červený stolek v obývacím pokoji provedeném v šedých tónech můžete vnímat jako centrální bod, kolem kterého se lidé shromažďují, v nadneseném smyslu, jako můry ke světlu.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/yya2pz4faw7de4­jixah04l5dcru6­4zlkv80t78.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„yya2pz4faw7de4­jix0×ah04l5dcru64zlkv80t­78“ />

Stimulující červená vytváří skvělou atmosféru domácí kancelář. Stačí zkombinovat textury a vzory nesoucí stejný odstín společně s bílou a výsledek je ohromující.

Červeno tyrkysová kombinace je svěží!

Chcete-li znásobit působení atmosféry ve vašem pokoji, zvažte tuto kombinaci. Jedná se o dvě vzájemně téměř protikladné barvy (tyrkysová je tvořena modrou a zelenou a zelená je přímým protikladem červené). Výsledkem je výrazný kontrast, ze kterého vám však nebudou oči přecházet. Použít tuto kombinaci můžete různými způsoby.

<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/akqszapuj­sz3z3v3nyvmfh42lb5s5cr­ha91n8qmm.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„akqszapuj­sz3z3v3nyvmfh42lb5s5cr­ha91n8qmm“ />

Proč nezkusit prostor v sytých barvách, kde tyrkysová tvoří pozadí pro výrazně červený akcent?

<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/mmlr3q6nng5fyl3d89×o­taa6pfaek4qqc7zlmza­x.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„mmlr3q6­nng5fyl3d89×o­taa6pfaek4qqc7zlmza­x“ />

Zkombinujte tyrkys s červenou v podobě malých doplňků. Jiný způsob jak oživit váš byt.

<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/kvdmd85b4h1qec­q7708y9usdqiv­fb2415vj068qp­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„kvdmd85­b4h1qecq7708y9us­dqivfb2415vj068q­p“ />

Tlumené odstíny obou barev propůjčují pokoji sofistikovaný vzhled. Červenou barvu hodně lidí miluje, ale bojí se ji použít.

Tlumený odstín je odvážný a přitažlivý. Je to odstín, který vytváří nenapodobitelnou atmosféru. Pokud hledáte odvahu pro její použití, zkuste tento tlumený odstín pouze v doplňcích. I tak dodáte vašemu bydlení novou dávku života.

Barva červeného okru

Jde o barvu bohatou, teplou a měkkou. Neexistuje žádný studený okr. Je složitější červený okr používat jako pozadí, protože vždy k sobě připoutá náš pohled a konkuruje tak dalším prvkům. Je to barva zemitá a organická, která připomíná podzim a oheň. Perfektně ladí s teplým odstínem bílé a žluté a veškerým podzimním barevným spektrem. Také ji můžeme kombinovat s antracitově šedou, která okr trochu zmírní. Výborné je ji doplnit také zelenou v odstínu trávy a azurově modrou. Dokáže si poradit se všemi druhy stylů, od moderního po tradiční.

Okr vždy musíme kombinovat s barvami přírodními,které se stejně jako ona běžně v přírodě dají spatřit.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/yb1u1pejq3u­iih0wu3a3kz6s­mlhhcdnd3k6ly­yjy.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„yb1u1pej­q3uiih0wu3a3kz6s­mlhhcdnd3k6ly­yjy“ />

Červený okr můžete použít jak na sedací nábytek, tak na stěnu. Při použití na stěně se s ní pracuje složitěji.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/lcxehpl0bo­oe5bb7aoesewtvkax­gzxfqr8azgg7c­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„lcxehpl0bo­oe5bb7aoesewtvkax­gzxfqr8azgg7c“ />

Musí se k ní vytvořit vhodná kombinace barev, aby celý prostor neovládla sama. Stejně jako červená stimuluju chuť k jídlu, proto je vhodné ji použít do jídelny.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/64wxzkwdzi­kif56wvnsucep­cm0vbik8rk3o70ror­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„64wxzkw­dzikif56wvnsu­cepcm0vbik8rk3o­70ror“ />

Použití na obkladu za kuchyňskou linkou celou kuchyň, která je jinak provedena v neutrálních barvách a působí studeně, prohřeje a zútulní.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/wwjxbcfw0ngcwg7ez­dguy4br0prnwjv8­k5ppmksg.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wwjxbcf­w0ngcwg7ezdgu­y4br0prnwjv8k5ppmksg“ />

Barva dodá moderně laděnému prostoru příjemnou teplotu a celý ho zútulní. Vedle světlého kamenného obložení krbu vytváří výrazný kontrast, díky kterému světlá část s krbem opticky vystoupí do popředí a stane se tak dominantním prvkem. Výborné řešení!

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také